ZİRAATBİYOTEK Laboratuvarı Tekirdağ Çiftçisine Yeni Ufuklar Açacak

ZİRAATBİYOTEK Laboratuvarı Tekirdağ Çiftçisine Yeni Ufuklar Açacak
Eklenme Tarihi: 15 Ağustos 2016 | Toplam Okunma: 1172
Trakya Kalkınma Ajansı tarafından ilan edilen 2016 Mali Destek Programları kapsamında Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi tarafından hazırlanan “ZİRAATBİYOTEK” projesinin açılışı Tekirdağ Naip Köyü’nde yapıldı.

Açılışa Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan, Tekirdağ Milletvekilleri Mustafa Yel, Ayşe Doğan, Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Osman Şimşek, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin ve davetliler katıldı. Açılışta bir konuşma yapan Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin Trakya çiftçisinin gelir kaynaklarını arttıracak çalışmaların içinde bulunmaya ve bu çalışmalara öncülük ettiklerini vurguladı. Şahin konuşmasında şunları söyledi: ” Bölgenin tarımsal üretim değerinin %82,3'ü bitkisel kaynaklıdır ve bunlar arasından buğday, ayçiçeği ve çeltik ön plana çıkmaktadır. Trakya, ülke buğday üretimin yaklaşık %9'unu, ayçiçeği üretiminin %33,4 ünü, pirinç üretiminin de %48'ini karşılamaktadır. Bölgemiz için böylesi stratejik olan ürünlerin yanında üretim altyapımızın geliştirilmesi kapsamında sera ve süs bitkilerinin üretimini son dönemde gündemimize aldık. Bu kapsamda üniversite ve belediyelerimizin fizibilite çalışmalarını destekledik ve bunların içinde yer aldık. Edirne ve Kırklareli’de konunun uzmanlarının katılımıyla toplantılar yaptık ve şunu gördük ki bölgemiz süs bitkileri üretimi konusunda oldukça ciddi bir potansiyele sahip. Bugün açılışı yapılan proje ile ise bu potansiyeli harekete geçirecek bir laboratuvar kurulacak. ZİRAATBİYOTEK merkezinin kurulması sonucu, Tekirdağ bölgesinde yeni biyoteknolojik yöntemlerle bitki üretimi yapılacak, Tekirdağ bölgesinde görülen tek bitkiye dayalı üretimin çeşitlendirilmesine katkı sağlanacak, üreticilerde bilinç ve farkındalık oluşturulmuş olacak. Ayrıca bu merkezde yapılan çalışmalar ve kullanılan teknikler kadın el becerisine uygun olduğu için bölgede yaşayan kadınlara yeni iş imkanı oluşturacak ve bu alandaki faaliyetlerin artması kadınların ekonomik gelişmelerden pay almasını sağlayacak. Bu projenin hazırlanmasında emeği olan herkesi kutluyorum, ZİRAATBİYOTEK Merkezi’nin kentimize ve bölgemize hayırlı olmasını diliyorum.”

Tekirdağ ili Süleymanpaşa ilçesi Naip Köyü’nde kurulacak olan ZİRAATBİYOTEK Merkezi projesinin toplam maliyeti 784.392 TL olurken bunun 588.294 TL’si Trakya Kalkınma Ajansı tarafından karşılanacak. Proje kapsamında Naip eski köy okulu elden geçirilerek laboratuvar çalışmalarına uygun hale getirilecek. Proje kapsamında ZİRAATBİYOTEK Merkezi’nde eğitim-ARGE katı, derslik, ARGE laboratuvarı, bitki üretim laboratuvarı, bitki büyütme odaları, soğuk oda ve fide aktarım odası, sterilizasyon laboratuvarı, besi ortamı hazırlık laboratuvarı, bitki doku kültürü laboratuvarı ve seralar kurulacak. Bu merkez sayesinde, Tekirdağ bölgesinde görülen tek bitkiye dayalı üretimin çeşitlendirilmesine katkı sağlanması bekleniyor.

FOTOĞRAFLAR

ZİRAATBİYOTEK Laboratuvarı Tekirdağ Çiftçisine Yeni Ufuklar AçacakZİRAATBİYOTEK Laboratuvarı Tekirdağ Çiftçisine Yeni Ufuklar AçacakZİRAATBİYOTEK Laboratuvarı Tekirdağ Çiftçisine Yeni Ufuklar AçacakZİRAATBİYOTEK Laboratuvarı Tekirdağ Çiftçisine Yeni Ufuklar Açacak

DİĞER HABERLER

Genel Sekreter Şahin: “Mimar Sinan’ın İzinde Trakya’yı Keşfetmenin Tam Zamanı”10 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı “Mimar Sinan’ın İzinde: Trakya” rotası çalışmaları kapsamında Uzakdoğu pazarına yönelik olarak 2016 yılında başladığı, bölgede alternatif turizm destinasyonu oluşturma çalışmalarına devam ediyor. Tekirdağ Ekonomisi Yuvarlak Masa Toplantısında Ele Alındı10 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı, Tekirdağ TSO ve Dünya Gazetesi tarafından düzenlenen ve Tekirdağ ekonomisi ve sorunlarının ele alındığı yuvarlak masa toplantısında tarım ve tarıma dayalı sanayi ön plana çıktı. TrakyaKariyer Projesi Kamuoyu Bilgilendirme Toplantısı İle Sona Erdi9 Kasım 2017Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından ortaklaşa finanse edilen ve faydalanıcısının Trakya Kalkınma Ajansı olduğu ‘TrakyaKAriyer Projesi’ Kamuoyu Bilgilendirme ToplantısıTrakya Üniversitesi’nde gerçekleşti. Trakya Devlet Destekleri Zirvesi Kırklareli’nde Yapıldı9 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı tarafından organize edilen Ekonomi Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın katılımcı olarak yer aldığı Trakya Devlet Destekleri Zirvesi Kırklareli İl Özel İdaresi Cazibe Merkezi’nde gerçekleştirildi. Tekirdağ’ın İlk Güneş Enerji Santrali TRAKYAKA Desteğiyle Kuruldu9 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında destek alan Tekirdağ Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü’nün hazırladığı ‘’TESKİ ve Güneş El Ele Enerjide Verimliliğe’’ projesi kapsamında Muratlı ilçesi Aşağısevindik mahallesine kurulan güneş enerjisi santralinin açılışı törenle yapıldı.
  Yükleniyor...