ZİRAATBİYOTEK Laboratuvarı Tekirdağ Çiftçisine Yeni Ufuklar Açacak

ZİRAATBİYOTEK Laboratuvarı Tekirdağ Çiftçisine Yeni Ufuklar Açacak
Eklenme Tarihi: 15 Ağustos 2016 | Toplam Okunma: 1326
Trakya Kalkınma Ajansı tarafından ilan edilen 2016 Mali Destek Programları kapsamında Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi tarafından hazırlanan “ZİRAATBİYOTEK” projesinin açılışı Tekirdağ Naip Köyü’nde yapıldı.

Açılışa Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan, Tekirdağ Milletvekilleri Mustafa Yel, Ayşe Doğan, Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Osman Şimşek, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin ve davetliler katıldı. Açılışta bir konuşma yapan Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin Trakya çiftçisinin gelir kaynaklarını arttıracak çalışmaların içinde bulunmaya ve bu çalışmalara öncülük ettiklerini vurguladı. Şahin konuşmasında şunları söyledi: ” Bölgenin tarımsal üretim değerinin %82,3'ü bitkisel kaynaklıdır ve bunlar arasından buğday, ayçiçeği ve çeltik ön plana çıkmaktadır. Trakya, ülke buğday üretimin yaklaşık %9'unu, ayçiçeği üretiminin %33,4 ünü, pirinç üretiminin de %48'ini karşılamaktadır. Bölgemiz için böylesi stratejik olan ürünlerin yanında üretim altyapımızın geliştirilmesi kapsamında sera ve süs bitkilerinin üretimini son dönemde gündemimize aldık. Bu kapsamda üniversite ve belediyelerimizin fizibilite çalışmalarını destekledik ve bunların içinde yer aldık. Edirne ve Kırklareli’de konunun uzmanlarının katılımıyla toplantılar yaptık ve şunu gördük ki bölgemiz süs bitkileri üretimi konusunda oldukça ciddi bir potansiyele sahip. Bugün açılışı yapılan proje ile ise bu potansiyeli harekete geçirecek bir laboratuvar kurulacak. ZİRAATBİYOTEK merkezinin kurulması sonucu, Tekirdağ bölgesinde yeni biyoteknolojik yöntemlerle bitki üretimi yapılacak, Tekirdağ bölgesinde görülen tek bitkiye dayalı üretimin çeşitlendirilmesine katkı sağlanacak, üreticilerde bilinç ve farkındalık oluşturulmuş olacak. Ayrıca bu merkezde yapılan çalışmalar ve kullanılan teknikler kadın el becerisine uygun olduğu için bölgede yaşayan kadınlara yeni iş imkanı oluşturacak ve bu alandaki faaliyetlerin artması kadınların ekonomik gelişmelerden pay almasını sağlayacak. Bu projenin hazırlanmasında emeği olan herkesi kutluyorum, ZİRAATBİYOTEK Merkezi’nin kentimize ve bölgemize hayırlı olmasını diliyorum.”

Tekirdağ ili Süleymanpaşa ilçesi Naip Köyü’nde kurulacak olan ZİRAATBİYOTEK Merkezi projesinin toplam maliyeti 784.392 TL olurken bunun 588.294 TL’si Trakya Kalkınma Ajansı tarafından karşılanacak. Proje kapsamında Naip eski köy okulu elden geçirilerek laboratuvar çalışmalarına uygun hale getirilecek. Proje kapsamında ZİRAATBİYOTEK Merkezi’nde eğitim-ARGE katı, derslik, ARGE laboratuvarı, bitki üretim laboratuvarı, bitki büyütme odaları, soğuk oda ve fide aktarım odası, sterilizasyon laboratuvarı, besi ortamı hazırlık laboratuvarı, bitki doku kültürü laboratuvarı ve seralar kurulacak. Bu merkez sayesinde, Tekirdağ bölgesinde görülen tek bitkiye dayalı üretimin çeşitlendirilmesine katkı sağlanması bekleniyor.

FOTOĞRAFLAR

ZİRAATBİYOTEK Laboratuvarı Tekirdağ Çiftçisine Yeni Ufuklar AçacakZİRAATBİYOTEK Laboratuvarı Tekirdağ Çiftçisine Yeni Ufuklar AçacakZİRAATBİYOTEK Laboratuvarı Tekirdağ Çiftçisine Yeni Ufuklar AçacakZİRAATBİYOTEK Laboratuvarı Tekirdağ Çiftçisine Yeni Ufuklar Açacak
  Yükleniyor...