Mimar Sinan Eserleri Kültür Turizmi Rotası Haline Geliyor

Mimar Sinan Eserleri Kültür Turizmi Rotası Haline Geliyor
Eklenme Tarihi: 11 Eylül 2016 | Toplam Okunma: 1322
Dünya mimarlık tarihinin en önemli mimarlarından Mimar Sinan’ın Trakya bölgesindeki mimari eserleri Kültür turizmi rotası haline geliyor.

“Yeni Bir Turizm Rotası Olarak Büyük Usta Mimar Sinan”  başlığı altında İstanbul merkezli başlatılan projeye, Trakya bölgesi Mimar Sinan eserlerini de katmak için, Trakya Kalkınma Ajansı ve Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu önemli bir çalışmaya imza attı. Projede, Mimar Sinan’ın başta Edirne ve tüm Trakya bölgesinde yaptığı 20’nin üzerindeki cami, kervansaray, hamam, köprü, çarşı gibi eserleri saha çalışmalarıyla güncel durumları belirlenerek yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekecek cazip bir turizm rotası haline dönüştürülüyor.

Proje hakkında bilgiler veren Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin “Ajansımızın bölgede alternatif turizmin geliştirilmesi amacıyla Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu ile işbirliği halinde yürüttüğü bir proje bu. Proje kapsamında Vakıflar Genel Müdürlüğü ve İstanbul Rehberler Odası’ nın da katkılarıyla İstanbul Rehberler Odası’na kayıtlı 35 yetkin turizm rehberine aralarında Prof. Dr. Zeynep Ahunbay, Prof. Dr. Suphi Saatçi, Prof. Dr. Erhan Afyoncu, Prof. Dr. Demet Binan, Prof. Dr. Fatih Andı, Dr. Coşkun Yılmaz gibi Türkiye’nin alanında uzman akademisyenlerince, Dünya Mirası ve Mimar Sinan, Sinan Çağında Osmanlı ve Dünya, Edebiyatımızda Sinan ve Sinan Çağında Edebiyat, Mimar Sinan'ın Manevi Dünyası, Mimar Sinan Yapılarındaki Devşirme Malzemeler, Sinan Eserlerinde Ahşap Üstü Kalem İşi, Trakya'da Mimar Sinan Dönemi Konaklama, Eğitim ve Kamusal Yapıları başlıklarında düzenlenen teori eğitimlerinin sonunda rehberleri eserleri yerinde görmeleri, incelemeleri için rotada bir de Trakya Bölgesi Mimar Sinan eserlerini kapsayan uygulamalı gezi düzenledik. Rehberlere yönelik olarak düzenlediğimiz eğitimlerin yanı sıra Mimar Sinan eserlerinin envanter fişlerini uzman hocalarımız hazırlıyor, sonrasında tanıtım materyallerini oluşturacağız. Bu projeyle Mimar Sinan’ın eserlerinin birçok ülkede tanınmasını sağlayacağız ve inşallah ilerleyen dönemlerde Bölgemiz daha fazla turist ağırlayacak” dedi.

FOTOĞRAFLAR

Mimar Sinan Eserleri Kültür Turizmi Rotası Haline GeliyorMimar Sinan Eserleri Kültür Turizmi Rotası Haline GeliyorMimar Sinan Eserleri Kültür Turizmi Rotası Haline Geliyor

DİĞER HABERLER

Fevzi Çakmak Caddesi’nin Yeniden Düzenlenmesine TRAKYAKA’dan Destek21 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı tarafından Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında destek alan Kırklareli Belediye Başkanlığı’nın hazırladığı ‘’Şehrin Yüzündeki Tarihindeki Çizgiler- Fevzi Çakmak Caddesi Kentsel Tasarım Hamlesi’’ isimli projenin kapanış toplantısı yapıldı. Trakya’da İlk Kez Düzenlenen Oryantiring Yarışı’na TRAKYAKA’dan Büyük Destek21 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı desteğiyle Türkiye Oryantiring Federasyonu tarafından düzenlenen 2.Kademe Şehit Dilay&Cem Kerman Oryantiring Yarışması Kırklareli ili Üsküp Belediyesi’ne bağlı Çukurpınar Köyü’nde 18-19 Kasım tarihlerinde yapıldı. Seyahat ve Turizm Sektörü Temsilcileri Uzakrota Travel Summit’te Bir Araya Geldi21 Kasım 2017Türkiye´nin en etkili seyahat zirvelerinden Uzakrota Travel Summit, bu yıl 5 salon, 1 fuaye alanı ve 1 b2b alanı olmak üzere 7 bölümde 1500’e yakın sektör profesyonelinin katılımıyla gerçekleşti. Genel Sekreter Şahin: “Mimar Sinan’ın İzinde Trakya’yı Keşfetmenin Tam Zamanı”10 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı “Mimar Sinan’ın İzinde: Trakya” rotası çalışmaları kapsamında Uzakdoğu pazarına yönelik olarak 2016 yılında başladığı, bölgede alternatif turizm destinasyonu oluşturma çalışmalarına devam ediyor. Tekirdağ Ekonomisi Yuvarlak Masa Toplantısında Ele Alındı10 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı, Tekirdağ TSO ve Dünya Gazetesi tarafından düzenlenen ve Tekirdağ ekonomisi ve sorunlarının ele alındığı yuvarlak masa toplantısında tarım ve tarıma dayalı sanayi ön plana çıktı.
  Yükleniyor...