Mimar Sinan Eserleri Kültür Turizmi Rotası Haline Geliyor

Mimar Sinan Eserleri Kültür Turizmi Rotası Haline Geliyor
Eklenme Tarihi: 11 Eylül 2016 | Toplam Okunma: 1685
Dünya mimarlık tarihinin en önemli mimarlarından Mimar Sinan’ın Trakya bölgesindeki mimari eserleri Kültür turizmi rotası haline geliyor.

“Yeni Bir Turizm Rotası Olarak Büyük Usta Mimar Sinan”  başlığı altında İstanbul merkezli başlatılan projeye, Trakya bölgesi Mimar Sinan eserlerini de katmak için, Trakya Kalkınma Ajansı ve Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu önemli bir çalışmaya imza attı. Projede, Mimar Sinan’ın başta Edirne ve tüm Trakya bölgesinde yaptığı 20’nin üzerindeki cami, kervansaray, hamam, köprü, çarşı gibi eserleri saha çalışmalarıyla güncel durumları belirlenerek yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekecek cazip bir turizm rotası haline dönüştürülüyor.

Proje hakkında bilgiler veren Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin “Ajansımızın bölgede alternatif turizmin geliştirilmesi amacıyla Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu ile işbirliği halinde yürüttüğü bir proje bu. Proje kapsamında Vakıflar Genel Müdürlüğü ve İstanbul Rehberler Odası’ nın da katkılarıyla İstanbul Rehberler Odası’na kayıtlı 35 yetkin turizm rehberine aralarında Prof. Dr. Zeynep Ahunbay, Prof. Dr. Suphi Saatçi, Prof. Dr. Erhan Afyoncu, Prof. Dr. Demet Binan, Prof. Dr. Fatih Andı, Dr. Coşkun Yılmaz gibi Türkiye’nin alanında uzman akademisyenlerince, Dünya Mirası ve Mimar Sinan, Sinan Çağında Osmanlı ve Dünya, Edebiyatımızda Sinan ve Sinan Çağında Edebiyat, Mimar Sinan'ın Manevi Dünyası, Mimar Sinan Yapılarındaki Devşirme Malzemeler, Sinan Eserlerinde Ahşap Üstü Kalem İşi, Trakya'da Mimar Sinan Dönemi Konaklama, Eğitim ve Kamusal Yapıları başlıklarında düzenlenen teori eğitimlerinin sonunda rehberleri eserleri yerinde görmeleri, incelemeleri için rotada bir de Trakya Bölgesi Mimar Sinan eserlerini kapsayan uygulamalı gezi düzenledik. Rehberlere yönelik olarak düzenlediğimiz eğitimlerin yanı sıra Mimar Sinan eserlerinin envanter fişlerini uzman hocalarımız hazırlıyor, sonrasında tanıtım materyallerini oluşturacağız. Bu projeyle Mimar Sinan’ın eserlerinin birçok ülkede tanınmasını sağlayacağız ve inşallah ilerleyen dönemlerde Bölgemiz daha fazla turist ağırlayacak” dedi.

FOTOĞRAFLAR

Mimar Sinan Eserleri Kültür Turizmi Rotası Haline GeliyorMimar Sinan Eserleri Kültür Turizmi Rotası Haline GeliyorMimar Sinan Eserleri Kültür Turizmi Rotası Haline Geliyor

DİĞER HABERLER

Mahmut Şahin :”Sera Projesi Tekirdağ Çiftçisine Yeni Ufuklar Açacak” 25 Mayıs 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından ilan edilen 2016 Mali Destek Programları kapsamında Süleymanpaşa Belediyesi tarafından hazırlanan “Süleymanpaşa İlçesi Modern Serada Çiçekçilik Örnek Uygulama Alanı” projesinin açılışı yapıldı. Bir Fikrim Var Yarışması’nın Kazananları Ödüllerini Aldı16 Mayıs 2018Trakya Kalkınma Ajansı (TRAKYAKA) ile Tekirdağ İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde gerçekleşen ‘’Bir Fikrim Var’’ proje yarışmasının finali Çorlu’da yapıldı ve ilk beşe giren isimler ödüllerini aldı. Yeni İşim Girişim ’in Kazananları Belli Oldu 7 Mayıs 2018Trakya Kalkınma Ajansı ve Türk Ekonomi Bankası (TEB) tarafından başlatılan ‘’Yeni İşim Girişim Programı’’ 2018 finali Kırklareli Eski Rektörlük Binası Konferans Salonu’nda gerçekleşti. Yeni İşim Girişim ’de Finalistler Belli Oldu3 Mayıs 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından parlak iş fikirlerini Trakya ekonomisine kazandırmak üzere başlatılan “Yeni İşim Girişim 2018 Let’s Up Eğitimleri Ara Jürisi” yapıldı. Bölgedeki girişimcilere mentorluk desteği sağlayan ve finansman kaynakları ile buluşma fırsatları sunan programdan yararlanmak üzere iş fikirlerini sunan girişimci adayları kıyasıya yarıştı. TRAKYAKA Yönetimi Edirne’de Toplandı30 Nisan 2018Trakya Kalkınma Ajansı, Nisan ayı olağan yönetim kurulu toplantısını Edirne Valiliği’nde gerçekleştirdi.
  Yükleniyor...