TRAKYAKA Yönetim Kurulu Kırklareli’de Bir Araya Geldi

TRAKYAKA Yönetim Kurulu Kırklareli’de Bir Araya Geldi
Eklenme Tarihi: 26 Eylül 2016 | Toplam Okunma: 1097
Trakya Kalkınma Ajansı aylık olağan yönetim kurulu toplantısı Kırklareli Valiliği’nde düzenlendi.

Yönetim Kurulu toplantısına Edirne Valisi Günay Özdemir, Kırklareli Valisi Esengül Civelek, Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu, Kırklareli İl Genel Meclis Başkanı Saffet Üresin,  Edirne İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Recep Zıpkınkurt, Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ertuğrul Ziya Çetintaş,  Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Cengiz Günay ve Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin katıldı. Toplantı TRAKYAKA Genel Sekreteri Şahin’in gündemi arz etmesiyle başladı. Bir önceki toplantıda alınan kararlar değerlendirildi. 2016 Yılı Doğrudan Faaliyet Desteği Programı kapsamında başarılı bulunan projeler Yönetim Kurulu onayına sunuldu. Kırklareli Fuar ve Kongre Merkezi Güdümlü Projesinin başlatılması hususu görüşüldükten sonra gündemdeki diğer konuların karara bağlanmasıyla yönetim kurulu toplantısı sona erdi.

Trakya Bölgesi, Kıvırcık Koyun ve Damızlık Hayvan Yetiştirilmesi ve Peynir Üretiminde Üs Olacak

Trakya Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Toplantısı sonrasında Kırklareli Valiliği’nde Trakya Bölgesi’nde damızlık hayvan ve Trakya Kıvırcığı üretimi ve Trakya Peynirinin markalaşması konusunda bir toplantı düzenlendi. Ajans yönetim kurulu üyelerinin de katıldığı toplantıda Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, üniversite, ilgili dernek, birlik temsilcileri ve üreticiler de hazır bulundu. Katılımcılar Trakya Bölgesi’nde hayvancılık ve süt üretimine ilişkin mevcut durum bilgilerini ve Trakya Kıvırcığı ve Trakya Peynirinin markalaşması ve coğrafi işaret alması konusunda görüşlerini paylaştı. Sektör konusunda bundan sonra takip edilecek olan stratejilerin masaya yatırıldığı toplantıda öne çıkan temel hususlar ise şunlar oldu:

-Trakya Bölgesi damızlık hayvan merkezi ve peynir üretiminde bir ulusal bir marka olabilir.

-Trakya kıvırcığı olarak bilinen ve bölgemizin önemli bir değeri olan koyun cinsinin üretimi konusunda yeni ve geliştirici adımlar atılmalıdır. 

-Bölgenin damızlık hayvan ve peynir üretimi konusunda mevcut durumunu tespit etmek, güçlü-zayıf yönlerini belirlemek amacıyla illerde komisyonlar kurulmalı ve komisyonlar belirli aralıklarla bir araya gelerek Trakya Bölgesi için atılacak adımları belirlemelidir.

-Trakya Kıvırcığı ve Trakya Peynirinin markalaşması ve coğrafi işaret alması yolunda Bölgedeki paydaşların birlikte hareket etmesi önemlidir.

-Coğrafi işaret başvuru sürecinde Trakya Beyaz Peyniri ve Trakya Eski Kaşarı için ayrı başvurular yapılmalıdır.

-Markalaşma ve coğrafi işaret alma konusunda adımlar atılırken bölgemizin hastalıklardan ari bir bölge olduğu da vurgulanmalı, markalaşma sürecinde bu özellik öne çıkarılmalıdır.

-Hedeflenen ürünlere coğrafi işaret alma süreci tamamlandıktan sonra konunun takibinin yapılması gerekmektedir. Bu takip için illerde oluşturulan komisyonlara sorumluluk verilmelidir. 

FOTOĞRAFLAR

TRAKYAKA Yönetim Kurulu Kırklareli’de Bir Araya Geldi

DİĞER HABERLER

Kal-Der ve TrakyaKa’dan Çorlu’da Ortak Etkinlik16 Mart 2018Trakya Kalkınma Ajansı ve Kal-Der işbirliğinde Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası’nda ‘’Değişime Kulak Ver’’ etkinliği gerçekleştirildi. Trakyalı Süt ve Süt Ürünleri Üreticileri Markalaşmada Kararlı!12 Mart 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından yürütülen Trakya Bölgesi süt ve süt ürünleri üreticilerinin rekabet gücünün arttırılması çalışmaları kapsamında Trakya peynirinin markalaşması ve yeni iş modeli oluşturulması üzerine Trakyalı süt ve süt ürünleri imalatçıları ile Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli illerinde toplantılar gerçekleştirildi. Trakya Tanıtım Günleri Hazırlık Toplantılarının Sonuncusu Edirne’de Yapıldı9 Mart 2018Nisan ayında Ankara’da yapılacak olan “1. Trakya Tanıtım Günleri” hazırlıkları son hızla devam ediyor. İlk hazırlık toplantısı, 2 Mart Cuma günü Kırklareli ve Tekirdağ’da, 9 Mart’ta Edirne’de yapıldı. Güneş Uzunköprü’de Enerjiye Dönüşüyor9 Mart 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen ve Uzunköprü Belediyesi tarafından gerçekleştirilen “Güneş Uzunköprü´de Enerjiye Dönüşüyor” adlı proje kapsamında yapılan güneş enerjisi santralinin açılışı yapıldı. Trakya Bölgesi, Ankara’da Tanıtım Atağına Kalkıyor 2 Mart 2018Nisan ayında Ankara’da yapılacak olan “1. Trakya Tanıtım Günleri” hazırlıkları son hızla devam ediyor. İlk hazırlık toplantısı, 2 Mart Cuma günü Kırklareli ve Tekirdağ’da yapıldı.
  Yükleniyor...