TRAKYAKA Yönetim Kurulu Kırklareli’de Bir Araya Geldi

TRAKYAKA Yönetim Kurulu Kırklareli’de Bir Araya Geldi
Eklenme Tarihi: 26 Eylül 2016 | Toplam Okunma: 920
Trakya Kalkınma Ajansı aylık olağan yönetim kurulu toplantısı Kırklareli Valiliği’nde düzenlendi.

Yönetim Kurulu toplantısına Edirne Valisi Günay Özdemir, Kırklareli Valisi Esengül Civelek, Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu, Kırklareli İl Genel Meclis Başkanı Saffet Üresin,  Edirne İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Recep Zıpkınkurt, Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ertuğrul Ziya Çetintaş,  Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Cengiz Günay ve Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin katıldı. Toplantı TRAKYAKA Genel Sekreteri Şahin’in gündemi arz etmesiyle başladı. Bir önceki toplantıda alınan kararlar değerlendirildi. 2016 Yılı Doğrudan Faaliyet Desteği Programı kapsamında başarılı bulunan projeler Yönetim Kurulu onayına sunuldu. Kırklareli Fuar ve Kongre Merkezi Güdümlü Projesinin başlatılması hususu görüşüldükten sonra gündemdeki diğer konuların karara bağlanmasıyla yönetim kurulu toplantısı sona erdi.

Trakya Bölgesi, Kıvırcık Koyun ve Damızlık Hayvan Yetiştirilmesi ve Peynir Üretiminde Üs Olacak

Trakya Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Toplantısı sonrasında Kırklareli Valiliği’nde Trakya Bölgesi’nde damızlık hayvan ve Trakya Kıvırcığı üretimi ve Trakya Peynirinin markalaşması konusunda bir toplantı düzenlendi. Ajans yönetim kurulu üyelerinin de katıldığı toplantıda Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, üniversite, ilgili dernek, birlik temsilcileri ve üreticiler de hazır bulundu. Katılımcılar Trakya Bölgesi’nde hayvancılık ve süt üretimine ilişkin mevcut durum bilgilerini ve Trakya Kıvırcığı ve Trakya Peynirinin markalaşması ve coğrafi işaret alması konusunda görüşlerini paylaştı. Sektör konusunda bundan sonra takip edilecek olan stratejilerin masaya yatırıldığı toplantıda öne çıkan temel hususlar ise şunlar oldu:

-Trakya Bölgesi damızlık hayvan merkezi ve peynir üretiminde bir ulusal bir marka olabilir.

-Trakya kıvırcığı olarak bilinen ve bölgemizin önemli bir değeri olan koyun cinsinin üretimi konusunda yeni ve geliştirici adımlar atılmalıdır. 

-Bölgenin damızlık hayvan ve peynir üretimi konusunda mevcut durumunu tespit etmek, güçlü-zayıf yönlerini belirlemek amacıyla illerde komisyonlar kurulmalı ve komisyonlar belirli aralıklarla bir araya gelerek Trakya Bölgesi için atılacak adımları belirlemelidir.

-Trakya Kıvırcığı ve Trakya Peynirinin markalaşması ve coğrafi işaret alması yolunda Bölgedeki paydaşların birlikte hareket etmesi önemlidir.

-Coğrafi işaret başvuru sürecinde Trakya Beyaz Peyniri ve Trakya Eski Kaşarı için ayrı başvurular yapılmalıdır.

-Markalaşma ve coğrafi işaret alma konusunda adımlar atılırken bölgemizin hastalıklardan ari bir bölge olduğu da vurgulanmalı, markalaşma sürecinde bu özellik öne çıkarılmalıdır.

-Hedeflenen ürünlere coğrafi işaret alma süreci tamamlandıktan sonra konunun takibinin yapılması gerekmektedir. Bu takip için illerde oluşturulan komisyonlara sorumluluk verilmelidir. 

FOTOĞRAFLAR

TRAKYAKA Yönetim Kurulu Kırklareli’de Bir Araya Geldi

DİĞER HABERLER

Genel Sekreter Şahin: “Mimar Sinan’ın İzinde Trakya’yı Keşfetmenin Tam Zamanı”10 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı “Mimar Sinan’ın İzinde: Trakya” rotası çalışmaları kapsamında Uzakdoğu pazarına yönelik olarak 2016 yılında başladığı, bölgede alternatif turizm destinasyonu oluşturma çalışmalarına devam ediyor. Tekirdağ Ekonomisi Yuvarlak Masa Toplantısında Ele Alındı10 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı, Tekirdağ TSO ve Dünya Gazetesi tarafından düzenlenen ve Tekirdağ ekonomisi ve sorunlarının ele alındığı yuvarlak masa toplantısında tarım ve tarıma dayalı sanayi ön plana çıktı. TrakyaKariyer Projesi Kamuoyu Bilgilendirme Toplantısı İle Sona Erdi9 Kasım 2017Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından ortaklaşa finanse edilen ve faydalanıcısının Trakya Kalkınma Ajansı olduğu ‘TrakyaKAriyer Projesi’ Kamuoyu Bilgilendirme ToplantısıTrakya Üniversitesi’nde gerçekleşti. Trakya Devlet Destekleri Zirvesi Kırklareli’nde Yapıldı9 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı tarafından organize edilen Ekonomi Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın katılımcı olarak yer aldığı Trakya Devlet Destekleri Zirvesi Kırklareli İl Özel İdaresi Cazibe Merkezi’nde gerçekleştirildi. Tekirdağ’ın İlk Güneş Enerji Santrali TRAKYAKA Desteğiyle Kuruldu9 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında destek alan Tekirdağ Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü’nün hazırladığı ‘’TESKİ ve Güneş El Ele Enerjide Verimliliğe’’ projesi kapsamında Muratlı ilçesi Aşağısevindik mahallesine kurulan güneş enerjisi santralinin açılışı törenle yapıldı.
  Yükleniyor...