Trakya YÖREX Fuarı´na Üçüncü Kez Konuk Oluyor

Trakya YÖREX Fuarı´na Üçüncü Kez Konuk Oluyor
Eklenme Tarihi: 27 Ekim 2016 | Toplam Okunma: 2570
Bu yıl yedincisi yapılan Yöresel Ürünler Fuarı (YÖREX) Antalya’da açıldı. Fuara 70 ilden 300 civarında stantta firma ve kurum katılıyor. Trakya’yı oluşturan Edirne Kırklareli ve Tekirdağ illeri de Trakya Kalkınma Ajansı koordinasyonunda fuarda temsil ediliyor.

Antalya Ticaret Borsası'nın (ATB), Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) desteği ile düzenlediği 7'inci Yöresel Ürünler Fuarı'nın (YÖREX) açılışına Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Antalya Valisi Münir Karaloğlu, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Ticaret ve sanayi odası başkanları, ticaret borsası başkanları, katılımcılar ve Antalyalılar katıldı. Fuarın açılışında bir konuşma yapan Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci, açılışta 15 temmuz darbe girişimine değindi. Darbenin gerçekleşmiş olması halinde bu fuarların yapılamayacağını ve ekonominin kötüye gitmiş olacağından söz eden Tüfenkci, "Milletimiz o gün demokrasiye ve ekonomiye de sahip çıktı. Allah’a şükür kısa sürede darbe girişimi etkilerini giderip eskiden daha kuvvetli bir ekonomiye sahip olduk. Esnaf ve işadamlarımızın yanında birlik beraberlikle devam ediyoruz" dedi

Bakan Tüfenkci’den Yöresel Ürünlere Yurt Dışı Fuar Sözü

Bakan Tüfenkci, Türkiye’de yöresel ürünlerin çok önemli olduğunu söyledi. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı olarak yöresel ürünlerin daha çok tanınması için çalışmalar yaptıklarını da belirten Bakan Tüfenkci, "Bugün buradaki yöresel ürünlerin büyümesi en önemli amacımız. Bu ürünlerin tamamı Türkiye için önemli. Sadece Türkiye içinde fuar yapmak istemiyoruz 2017 fuarımızı yurt dışına taşıyacağız. Bakanlık olarak her türlü desteği verip bu fuarı uluslararası alanda da tanıtacağız bu ürünler yurt dışında da gerekli ilgiyi görecektir. Yöresel ürünler ülkelerin en önemli ekonomik kaynaklarından biridir. Dünya bir yandan küreselleşirken bir yanda da yerel ürünler değer kazanıyor. Küreselleşme her şeyin bir birine benzemesini beraberinde getiriyor. Ancak insanlar farklı tatlar arıyor" dedi.

Coğrafi işaretlerle ilgili her ilin mutlaka bir yöresel işaretinin olması gerektiğine vurgu yapan Tüfenkci sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bizim insanımız çalışkan ve girişimcidir. Önünü açtığımızda bizim insanımız birçok pazara ulaşır. Coğrafi tescille ilgili adımlar atıldı ve hızla ilerliyoruz. Her ilde bir markanın öne çıkması lazım. Fuar ve üretim destekleri ve insan gücü noktasında hükümetimiz destek veremeye hazırdır. Bakanlık olarak her ilde zincir marketlerin raflarında ticari olarak tescil edilmiş bir ürünü o raflarda zorunlu olarak yer almasını sağladık" diye konuştu.

YÖREX Fuarı İle Büyük Bir İş Başarıldı

Daha sonra söz alan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da Dünya çapında bir iş başarıldığı ve YÖREX'in aslında bir vizyon işi, Türkiye projesi olduğunu söyledi. Hisarcıklıoğlu şunları söyledi."Burada kamu ve özel sektör el ele vermiş, birlikte müthiş bir başarı hikayesi yazmış. Devletimizin bu desteğiyle ülkemizi daha da zengin yapacağız. Zira bizim insanımız müteşebbis, bu topraklar müteşebbis yetiştirir. Onları destekleyip, motive edecek mekanizmalar lazım. Onların emeklerini, ürünlerini geliştirip pazara ulaştırmak lazım. Bakın müthiş bir hazinenin üstünde oturuyoruz ama paraya çeviremiyoruz. Hep söylüyorum. Hollanda laleyi bizden aldı, marka yaptı. Dünyanın lale merkezi oldu. Hollanda'nın yılda 1 milyar avro lale ihracatı var. Allah bize müthiş bir coğrafya vermiş. Her biri lale kadar değerli yüzlerce yöresel ürünümüz var ama bunları tanıtıp pazarlayamazsak kıymeti yok. Bakın artık insanlar, yerel ürünü, doğal ürünü tercih ediyor, bunlar için daha fazla para ödüyor. İşte YÖREX bize bu imkanı sunuyor. Hem milli değerlerimize sahip çıkıyoruz hem de yerel kalkınmaya büyük destek oluyoruz."

Antalya Valisi Karaloğlu da bu tür fuarların köklü kültürün gelecek nesillere aktarılması konusunda bir araç olabileceğine dikkat çekti. Coğrafi işaretler konusunda denetimlerin yeteri seviyede olmadığına da değinen Karaloğlu, "Burada sadece yöresel ürünleri koruma gayretinin yanı sıra millet olma gayretimizi koruma gayretidir. Coğrafi işaretler konusunda büyük eksikliğini hissettiğimiz denetim eksikliği vardı. Üreticiye kazanç olarak yansımıyordu. Denetlenmiyordu. Yeni yasada bunun önleneceği müjdesi verildi. Attığımız taş ürküttüğümüz kurbağaya değmeli. Bu konu üreticiye gelir olarak dönmelidir. Denetim mekanizması TOBB üzerinden ya da patent enstitüsü üzerinden olabilir mutlaka bir denetim mekanizması kurulmalıdır" ifadelerini kaydetti.

Trakya Üç Kenti ve Tüm Tatlarıyla Fuarda Yer Alıyor

Protokol konuşmalarının ardından fuarın açılışını Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel birlikte gerçekleştirdi. Daha sonra stantları gezen Bakan Tüfenkci ve beraberindekiler Trakya standına da uğradılar. Burada Trakya’ya özgü tatları deneyen Tüfenkci'ye Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin tarafından Trakya ürünlerinden oluşan bir hediye takdim edildi. Trakya Standını ayrıca Eski Emniyet Genel Müdürü Hanefi Avcı ve Sabah Gazetesi yazarı Yavuz Donat da ziyaret etti ve Trakya’ya özgü tatları tatma fırsatı buldu.      

26-30 Ekim 2016 tarihleri arasında yapılan fuara Trakya Kalkınma Ajansı koordinasyonunda katılan Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odaları da Trakya’yı en iyi şekilde temsil ediyorlar. Toplam 20 firmanın il ticaret ve sanayi odaları çatısında katıldığı fuarda Tekirdağ köftesi, Edirne peyniri,  Hayrabolu Tatlısı, Peynir Helvası, Karacaklavuz dokumaları, Kırklareli Hardaliyesi, Edirne Badem Ezmesi, Edirne Kurabiyesi gibi Trakya’ya özgü değer ve tatlar görücüye çıktı. Katılımcılardan büyük ilgi gören Trakya standında zaman zaman ziyaretçilere tadım yaptırılıyor ve ürünler hakkında bilgi veriliyor. 

FOTOĞRAFLAR

Trakya YÖREX Fuarı´na Üçüncü Kez Konuk OluyorTrakya YÖREX Fuarı´na Üçüncü Kez Konuk OluyorTrakya YÖREX Fuarı´na Üçüncü Kez Konuk OluyorTrakya YÖREX Fuarı´na Üçüncü Kez Konuk Oluyor
  Yükleniyor...