Genel Sekreter Şahin, Bloomberg TV’de Yayınlanan Çıkış Yolu Programına Katıldı

Genel Sekreter Şahin, Bloomberg TV’de Yayınlanan Çıkış Yolu Programına Katıldı
Eklenme Tarihi: 22 Kasım 2016 | Toplam Okunma: 1125
Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin Bloomberg TV’ye konuk oldu. Sami Altınkaya’nın hazırladığı ve sunduğu programda Şahin, girişimcilik, markalaşma, katma değerli ürün üretimi gibi konularda kendisine yöneltilen soruları cevapladı

Kalkınma Ajanslarının bir çimento vazifesi gördüğünü belirten Mahmut Şahin programın başında Trakya Kalkınma Ajansı’nın son dönem çalışmaları hakkında bilgi verdi. Bu çalışmalar içinde en önemli mentorluk programı olan “Yeni İşim Girişim” programının tanıtımını yapan Genel Sekreter Şahin programla ilgili şunları söyledi:”Daha önce KOSGEB ile birlikte girişimcilik eğitimleri düzenliyorduk. Buralarda eğitimlerini tamamlayanların iş kurma oranının düşük kalması üzerine girişimcilikte işi rastlantıya bırakmamaya karar verdik.Yeni İşim Girişim programı ile iş fikri olanların elinden sonuna kadar tutuyoruz.Geçen yıl bölgenin girişimcilik potansiyelinin artırılması amacıyla üzerinde yoğunlaşarak yürütmüş olduğumuz “Yeni İşim Girişim”  Programı kapsamında Türk Ekonomi Bankası (TEB) ile imzalamış olduğumuz protokol ile bölgemizin girişimcilik endeksini Türkiye ortalamasının üzerine çıkarmayı hedefledik. Program süresince, bölgemizde 30’dan fazla eğitim, seminer, konferans ve panel düzenledik, kamu-STK-özel sektör işbirliği ile bölgede inovasyon, Ar-Ge, teknoloji, dijitalleşme, sosyal ve kurum içi girişimcilik kavramlarının yaygınlaşması ve geliştirilmesi için çalıştık. Oluşturulan proje pazarlarıyla da girişimcilerin kurum ve kuruluşlara çözüm ortağı olmaları konusunda çalışmalar yaptık. Paydaşlarımızla ortak hareket ederek hayata geçirdiğimiz bu program bölgesel güç birliğinin çok önemli bir ürünü olacak. Ajansımızın bölgedeki paydaşları olan ticaret ve sanayi odaları, üniversiteler, teknoparkların da güçbirliğine eşlik ettiği “Yeni İşim Girişim Programı” ile Trakya Bölgesi’nde katma değeri yüksek girişimciliği geliştirerek bölgede girişimciliğin kariyer planlaması olarak kabul edilmesini amaçlıyoruz.

Türkiye’nin her yerinden başvuru kabul eden programın tek şartı var o da “İşletmenizi TR21 Trakya” bölgesinde kurmanız. Bu yıl da İnovasyon odaklı, Ar-Ge tabanlı, dijital, yenilikçi değer üreten iş fikirleri ve start-up’lar kabul edilecek. Başvuruların bireysel ya da ekip adına yapılabileceği programda, ekip olarak yapılan başvurularda sadece 1 kişi eğitimlere katılabilecek ancak mentorlük desteklerinden ekip olarak faydalanabilecek. Trakya Kalkınma Ajansı ve Türk Ekonomi Bankası’nın (TEB) Mali ve Mentorluk Desteği ile birlikte Trakya Girişimcilik Ekosisteminin harekete geçmesi sağlanacak.

Program kapsamında başarılı bulunan ve gelecek vadeden yenilikçi projelere TEB tarafından 500.000 TL’ye kadar kredi olanağı sağlanacak. Ayrıca girişimciler TRAKYAKAKA Proje Teklif Çağrıları ile hibelerden faydalanma şansı elde edecek ve girişimcilik programının sağladığı mentorluk desteğinden faydalanabilecek. Girişimciler BiGG 1512- Teknogirişim Sermaye Desteği Programından faydalanabilmek için hazırlayacakları iş planlarında teknik destek alabilecekler.

Trakya Peynirinin Marka Olması En Önemli Hedefimizdir

Röportajda değerlendirilen konulardan biri de Trakya Peynirinin markalaşması ve katma değerli ürün üretimi oldu. Trakya’nın hastalıktan ari bir bölge olduğuna vurgu yapan Şahin Trakya Peynirin ve Kıvırcığının marka olması için yaptıkları çalışmalar hakkında şunları söyledi:” Ajansımızın 2016-2017’de gündemine aldığı önemli bir çalışma “Trakya Kıvırcığı üretimi ve Trakya Peynirinin markalaşması”. Bölgede sektörle ilgili tüm paydaşları bir araya getirerek “Trakya Kıvırcığı” ve “Trakya Peynirinin” markalaşması ve coğrafi işaret alması konusunda koordinatör rolünü üstlendik. Bilindiği üzere Bölgemiz tarım ve hayvancılık alanında çok önemli bir konumda. Sahip olduğumuz değerler üzerinden tüm paydaşlarla birlikte hareket edersek Bölgemiz kıvırcık koyun ve damızlık hayvan yetiştirilmesi ve peynir üretiminde bir üs olacaktır. Ülkemizde farklı sektörlerin bir araya gelerek oluşturdukları,  kümelenmeyi ve/veya kooperatifleşmeyi başarmış çok iyi örnekler var, bizler de bu iyi örnekler arasında yer alabiliriz. Trakya Kalkınma Ajansı olarak bölgedeki üreticilerimiz hangi modelde bir araya gelmek isterse bu konuda maddi- manevi her türlü desteği vermeye hazır olduğumuzu da özellikle belirtmek isterim. Paydaşlarımızla belirli aralıklarla bir araya gelerek konu ile ilgili fikirlerimizi paylaşıyoruz. Düzenlediğimiz toplantı ve çalıştaylar sonrasında genel olarak fikir birliğine vardığımız hususlar oldu. Ortaya çıkan görüşlere göre bir yol haritası çıkaracağız ve Bölgemizin önemli değerleri olan Trakya Kıvırcığı ve Trakya Peynirinin markalaşması ve coğrafi işaret alması için çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Amacımız nasıl parmesan denildiği zaman İtalya akla geliyorsa, beyaz peynir dendiği zaman Trakya’nın gelmesidir.

Sanayicilerimiz Katma Değeri Yüksek Ürünleri Üretebilecek Düzeyde

Trakya Kalkınma Ajansı olarak bölgemizde farklı sektörlere yönelik olarak bir dizi çalışma yürütüyoruz. Özellikle son dönemde üzerinde çok durduğumuz bir konu sanayicilerimizin katma değeri yüksek ürünleri bölgemizde üretmesi ki sanayicilerimizin üretim kapasiteleri oldukça yüksek düzeyde. Bu çalışmada Bilim, Sanayi ve Teknoloji Müdürlüklerimiz, Teknik Üretim ve İhracatı Destekleme Platformu Derneği ile birlikte hareket ediyoruz. Özellikle savunma sanayinin ihtiyacını karşılayabilecek, bölgemizde sektörün talep ettiği ürünleri, yedek parçaları üretebilecek sanayicilerimiz var ve bu konuda oldukça istekliler.  Burada biz birlikte hareket ederek sektör temsilcilerini ve sanayicilerimizi bir araya getiriyoruz. Çalışmalarımıza başladığımızdan bu yana Trakya Kalkınma Ajansı’nın da organizasyon partneri olduğu “Trakya Savunma Havacılık ve Uzay Sistemleri Yan Sanayi Yerlileştirme Zirvesi” düzenledik. Bu etkinlik kapsamında Trakya Bölgesinde savunma, havacılık ve uzay sistemleri konusunda halen tedarikçi olan veya tedarikçi olma potansiyeli taşıyan firmalar ile savunma, havacılık ve uzay sanayi ile ilgili ana yüklenici firmaları bir araya getirdik.Ayruca THY Teknik A.Ş, Roketsan ve Aselsan gibi kurumlara sanayicilerimizle birlikte teknik gezi düzenledik, bu gezilerde firmalar hem üretim modellerini yerinde görme fırsatı buldular, hem de kendi işletmelerinde üretebilecekleri ürünlerle ilgili görüş alışverişinde bulundular. Bu yönde çalışmalarımız devam edecek, süreçle ilgili olumlu gelişmelerin hızlıca hayata geçmesini umuyoruz.

FOTOĞRAFLAR

Genel Sekreter Şahin, Bloomberg TV’de Yayınlanan Çıkış Yolu Programına Katıldı

DİĞER HABERLER

Kal-Der ve TrakyaKa’dan Çorlu’da Ortak Etkinlik16 Mart 2018Trakya Kalkınma Ajansı ve Kal-Der işbirliğinde Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası’nda ‘’Değişime Kulak Ver’’ etkinliği gerçekleştirildi. Trakyalı Süt ve Süt Ürünleri Üreticileri Markalaşmada Kararlı!12 Mart 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından yürütülen Trakya Bölgesi süt ve süt ürünleri üreticilerinin rekabet gücünün arttırılması çalışmaları kapsamında Trakya peynirinin markalaşması ve yeni iş modeli oluşturulması üzerine Trakyalı süt ve süt ürünleri imalatçıları ile Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli illerinde toplantılar gerçekleştirildi. Trakya Tanıtım Günleri Hazırlık Toplantılarının Sonuncusu Edirne’de Yapıldı9 Mart 2018Nisan ayında Ankara’da yapılacak olan “1. Trakya Tanıtım Günleri” hazırlıkları son hızla devam ediyor. İlk hazırlık toplantısı, 2 Mart Cuma günü Kırklareli ve Tekirdağ’da, 9 Mart’ta Edirne’de yapıldı. Güneş Uzunköprü’de Enerjiye Dönüşüyor9 Mart 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen ve Uzunköprü Belediyesi tarafından gerçekleştirilen “Güneş Uzunköprü´de Enerjiye Dönüşüyor” adlı proje kapsamında yapılan güneş enerjisi santralinin açılışı yapıldı. Trakya Bölgesi, Ankara’da Tanıtım Atağına Kalkıyor 2 Mart 2018Nisan ayında Ankara’da yapılacak olan “1. Trakya Tanıtım Günleri” hazırlıkları son hızla devam ediyor. İlk hazırlık toplantısı, 2 Mart Cuma günü Kırklareli ve Tekirdağ’da yapıldı.
  Yükleniyor...