Kırklareli Peynirinin Coğrafi İşareti Olacak

Kırklareli Peynirinin Coğrafi İşareti Olacak
Eklenme Tarihi: 25 Kasım 2016 | Toplam Okunma: 875
Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası’nın 2016 Mali Destek Programları kapsamında hazırladığı ve Trakya Kalkınma Ajansı’nın desteklediği “Peynir Kenti Kırklareli, Coğrafi İşaret Alma Yolunda İlerliyor” Projesinin başlangıç toplantısı Kırklareli ’de yapıldı.

Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası’nda yapılan toplantıya Kırklareli TSO Başkanı Ertuğrul Ziya Çetintaş, Ticaret Borsası Başkanı Turhan Altıntel, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Kırklareli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Bülent Oral, Kırklareli Süt Üreticileri Başkanı Hüseyin Demircan ve davetliler katıldı. Burada bir konuşma yapan Genel Sekreter Şahin, Trakya peynirinin markalaşmasına önem verdiklerin vurgu yaptı. Şahin şunları söyledi:” Bölgemiz tarım ve hayvancılık alanında çok önemli bir konumda. Sahip olduğumuz değerler üzerinden tüm paydaşlarla birlikte hareket edersek Bölgemiz kıvırcık koyun ve damızlık hayvan yetiştirilmesi ve peynir üretiminde zirveye ulaşacaktır. Sizlerin de bildiği gibi peynir kümelenmesi çalışmaları kapsamında son 6 aydır toplantılar düzenliyoruz. Burada öne çıkan görüşleri derleyerek bir yol haritası oluşturmayı planlıyoruz. Ülkemizde farklı sektörlerin bir araya gelerek oluşturdukları,  kümelenmeyi ve/veya kooperatifleşmeyi başarmış çok iyi örnekler var, bizler de bu iyi örnekler arasında yer alabiliriz. Trakya Kalkınma Ajansı olarak bölgedeki üreticilerimiz hangi modelde bir araya gelmek isterse bu konuda maddi- manevi her türlü desteği vermeye hazır olduğumuzu da belirtmek isterim.”

Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası’nın 2016 yılı Sosyo Ekonomik Kalkınma Mali Destek Programı - Önce İnsan kapsamında gerçekleştirilen projenin amaçları arasında, Kırklareli ilindeki Beyaz Peynir üreticisi firmalar, Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası ve paydaş kurumlar arasında Kırklareli Beyaz Peynirinin markalaşması ve coğrafi işaret tescil çalışmaları için eş güdümün sağlanması, ortak çalışmaları ve faaliyetleri teşvik etmek suretiyle Kırklareli ilinde işbirliği ve dayanışma kültürünün güçlenmesi yer almaktadır. Projenin iştirakçisi olarak Kırklareli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği ve Kırklareli İli Süt Üreticileri Birliği yer alıyor. Toplam bütçesi 62.240 TL olan projenin %89,62’si(55.776 TL)Trakya Kalkınma Ajansı tarafından karşılanacak.

Proje kapsamında geçekleştirecek faaliyetler arasında Kırklareli Beyaz Peynirine ilişkin bilimsel ve kültürel araştırmalar yapılacak, Kırklareli peynirine yönelik saha ve laboratuvar analizleri gerçekleştirilecek ve analizlerin yorumlanması yoluyla özellikleri tespit edilecek. Laboratuvar analizleri ve saha çalışmaları derlenerek “Kırklareli Beyaz Peyniri ”ne ait bir kitap basılacak ve poster, broşür, web sitesi kurulması gibi tanıtım ve görünürlük faaliyetleri gerçekleştirilecek. Ayrıca Kırklareli Beyaz Peyniri Tadım ve Tanıtım Etkinlikleri ve Kırklareli Beyaz Peyniri" Konulu Konferans düzenlenecek. 

FOTOĞRAFLAR

Kırklareli Peynirinin Coğrafi İşareti Olacak

DİĞER HABERLER

Genel Sekreter Şahin: “Mimar Sinan’ın İzinde Trakya’yı Keşfetmenin Tam Zamanı”10 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı “Mimar Sinan’ın İzinde: Trakya” rotası çalışmaları kapsamında Uzakdoğu pazarına yönelik olarak 2016 yılında başladığı, bölgede alternatif turizm destinasyonu oluşturma çalışmalarına devam ediyor. Tekirdağ Ekonomisi Yuvarlak Masa Toplantısında Ele Alındı10 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı, Tekirdağ TSO ve Dünya Gazetesi tarafından düzenlenen ve Tekirdağ ekonomisi ve sorunlarının ele alındığı yuvarlak masa toplantısında tarım ve tarıma dayalı sanayi ön plana çıktı. TrakyaKariyer Projesi Kamuoyu Bilgilendirme Toplantısı İle Sona Erdi9 Kasım 2017Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından ortaklaşa finanse edilen ve faydalanıcısının Trakya Kalkınma Ajansı olduğu ‘TrakyaKAriyer Projesi’ Kamuoyu Bilgilendirme ToplantısıTrakya Üniversitesi’nde gerçekleşti. Trakya Devlet Destekleri Zirvesi Kırklareli’nde Yapıldı9 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı tarafından organize edilen Ekonomi Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın katılımcı olarak yer aldığı Trakya Devlet Destekleri Zirvesi Kırklareli İl Özel İdaresi Cazibe Merkezi’nde gerçekleştirildi. Tekirdağ’ın İlk Güneş Enerji Santrali TRAKYAKA Desteğiyle Kuruldu9 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında destek alan Tekirdağ Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü’nün hazırladığı ‘’TESKİ ve Güneş El Ele Enerjide Verimliliğe’’ projesi kapsamında Muratlı ilçesi Aşağısevindik mahallesine kurulan güneş enerjisi santralinin açılışı törenle yapıldı.
  Yükleniyor...