Kırklareli Peynirinin Coğrafi İşareti Olacak

Kırklareli Peynirinin Coğrafi İşareti Olacak
Eklenme Tarihi: 25 Kasım 2016 | Toplam Okunma: 1148
Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası’nın 2016 Mali Destek Programları kapsamında hazırladığı ve Trakya Kalkınma Ajansı’nın desteklediği “Peynir Kenti Kırklareli, Coğrafi İşaret Alma Yolunda İlerliyor” Projesinin başlangıç toplantısı Kırklareli ’de yapıldı.

Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası’nda yapılan toplantıya Kırklareli TSO Başkanı Ertuğrul Ziya Çetintaş, Ticaret Borsası Başkanı Turhan Altıntel, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Kırklareli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Bülent Oral, Kırklareli Süt Üreticileri Başkanı Hüseyin Demircan ve davetliler katıldı. Burada bir konuşma yapan Genel Sekreter Şahin, Trakya peynirinin markalaşmasına önem verdiklerin vurgu yaptı. Şahin şunları söyledi:” Bölgemiz tarım ve hayvancılık alanında çok önemli bir konumda. Sahip olduğumuz değerler üzerinden tüm paydaşlarla birlikte hareket edersek Bölgemiz kıvırcık koyun ve damızlık hayvan yetiştirilmesi ve peynir üretiminde zirveye ulaşacaktır. Sizlerin de bildiği gibi peynir kümelenmesi çalışmaları kapsamında son 6 aydır toplantılar düzenliyoruz. Burada öne çıkan görüşleri derleyerek bir yol haritası oluşturmayı planlıyoruz. Ülkemizde farklı sektörlerin bir araya gelerek oluşturdukları,  kümelenmeyi ve/veya kooperatifleşmeyi başarmış çok iyi örnekler var, bizler de bu iyi örnekler arasında yer alabiliriz. Trakya Kalkınma Ajansı olarak bölgedeki üreticilerimiz hangi modelde bir araya gelmek isterse bu konuda maddi- manevi her türlü desteği vermeye hazır olduğumuzu da belirtmek isterim.”

Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası’nın 2016 yılı Sosyo Ekonomik Kalkınma Mali Destek Programı - Önce İnsan kapsamında gerçekleştirilen projenin amaçları arasında, Kırklareli ilindeki Beyaz Peynir üreticisi firmalar, Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası ve paydaş kurumlar arasında Kırklareli Beyaz Peynirinin markalaşması ve coğrafi işaret tescil çalışmaları için eş güdümün sağlanması, ortak çalışmaları ve faaliyetleri teşvik etmek suretiyle Kırklareli ilinde işbirliği ve dayanışma kültürünün güçlenmesi yer almaktadır. Projenin iştirakçisi olarak Kırklareli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği ve Kırklareli İli Süt Üreticileri Birliği yer alıyor. Toplam bütçesi 62.240 TL olan projenin %89,62’si(55.776 TL)Trakya Kalkınma Ajansı tarafından karşılanacak.

Proje kapsamında geçekleştirecek faaliyetler arasında Kırklareli Beyaz Peynirine ilişkin bilimsel ve kültürel araştırmalar yapılacak, Kırklareli peynirine yönelik saha ve laboratuvar analizleri gerçekleştirilecek ve analizlerin yorumlanması yoluyla özellikleri tespit edilecek. Laboratuvar analizleri ve saha çalışmaları derlenerek “Kırklareli Beyaz Peyniri ”ne ait bir kitap basılacak ve poster, broşür, web sitesi kurulması gibi tanıtım ve görünürlük faaliyetleri gerçekleştirilecek. Ayrıca Kırklareli Beyaz Peyniri Tadım ve Tanıtım Etkinlikleri ve Kırklareli Beyaz Peyniri" Konulu Konferans düzenlenecek. 

FOTOĞRAFLAR

Kırklareli Peynirinin Coğrafi İşareti Olacak

DİĞER HABERLER

Trakya’ya Yeni Bir Kültür Rotası: “Mimar Sinan’ın İzinde Bir Payitahttan Diğerine Yolculuk”13 Nisan 2018Trakya Kalkınma Ajansı ve TURİNG işbirliği ile hayata geçirilen ve Trakya Bölgesi’ndeki Mimar Sinan eserleri üzerinde hazırlanan turizm rotasının tanıtımı Edirne’de yapıldı. Trakya Hestourex Fuarı’nda Yerini Aldı8 Nisan 2018Trakya Kalkınma Ajansı, Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ İl Sağlık Müdürlükleri, üniversite ve özel hastaneler ile birlikte Antalya’da 5-8 Nisan 2018 tarihlerinde düzenlenen 2’nci Dünya Sağlık, Spor ve Alternatif Turizm Kongre Fuarı Hestourex’te yerini aldı. On Birinci Kalkınma Planı Marmara Bölgesi İstişare Toplantısı Gerçekleştirildi31 Mart 2018On Birinci Kalkınma Planı Kalkınma Planı hazırlık çalışmaları kapsamında yedi coğrafi bölgede düzenlenen toplantıların üçüncüsü Kalkınma Bakanlığı Müsteşarı CüneydDüzyol başkanlığında İstanbul’da gerçekleştirildi. TRAKYAKA Mart Ayı Yönetim Kurulu Toplantısı Tekirdağ’da Yapıldı29 Mart 2018Trakya Kalkınma Ajansı, Mart ayı olağan yönetim kurulu toplantısını Tekirdağ’da Ajans hizmet binasında gerçekleştirdi. 2018 Yılı Mali Destek Programları Proje Başvuruları Sona Erdi22 Mart 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından 27 Aralık 2017 tarihinde ilan edilen proje teklif çağrısı 9 Mart 2018 tarihinde KAYS (Kalkınma Ajanları Yönetim Sistemi) üzerinden sona erdi. Proje başvurularına ait evraklar 16 Mart 2018 Cuma günü saat 18:00’a dek Trakya Kalkınma Ajansı’na teslim edildi.
  Yükleniyor...