Trakya´da Üniversiteli Gençler İş Dünyasıyla Buluşuyor

Trakya´da Üniversiteli Gençler İş Dünyasıyla Buluşuyor
Eklenme Tarihi: 1 Aralık 2016 | Toplam Okunma: 1377
Türkiye ve Avrupa Birliği’nin ortak finansörlüğünde, Trakya Kalkınma Ajansı öncülüğünde, Namık Kemal Üniversitesi, Kırklareli Üniversitesi ve Trakya Üniversitesi işbirliğiyle, gençlerin işgücü piyasasına katılımını destekleyerek istihdamın artırılmasına yönelik oluşturulan TrakyaKAriyer projesi 3 milyon euro’yu aşan bir bütçe ile hayata geçiriliyor.

“Çok Paydaşlı Ortaklı Modeli ile Kariyer Hizmetleri Verilmesi için Teknik Destek Projesi” kapsamında Namık Kemal Üniversitesi’nde Kariyer Merkezi Etkinliği düzenlendi. Etkinliğe Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Osman Şimşek, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Rektör Yardımcısı Prof.Dr. M.İhsan Soysal, kurum müdürleri, akademisyen, öğrenciler ve basın mensupları katıldı.

Etkinliğin ilk sunumu Proje Takım Lideri Geoffrey Fieldhouse tarafından yapıldı. Fieldhouse, Kariyer Merkezi hizmetlerinin sunumu ve proje kapsamında oluşturulan web portalının tanıtımını yaptı.  Etkinlik protokol konuşmalarıyla devam etti.

Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin konuşmasında şunlara değindi: "Bölge üniversitelerimizde öğrenim gören öğrencilerimizle sanayiciyi bir platformda buluşturan ve bunu üç ilde yapan bir model yok. Üç ilin kalitesini, potansiyelini aynı çatı altında toplayalım ve Trakya'da okuyan öğrenciler Edirne'de de iş bulabilsin, Kırklareli'de de iş bulabilsin, Tekirdağ'da da iş bulabilsin istedik. Ajansımız öncülüğünde Namık Kemal, Kırklareli ve Trakya Üniversitelerimizle işbirliği halinde hayata geçirdiğimiz TrakyaKAriyer projesiyle gençlerin iş gücü piyasasına katılımlarını destekleyerek bölgemizde istihdamın artırılmasına katkı sağlamayı hedefledik.”

Konuşmasının devamında projenin yaklaşık 12 milyon TL'lik bir bütçeyle yürütüldüğünü belirten Şahin "Proje kapsamında kariyer merkezlerinin ihtiyacı olan bütün donanımlar, bilgisayarından tutun masalarına kadar gerekli olan tüm ekipmanlar temin edildi. Kariyer merkezlerimiz şu anda hazır vaziyettedir. Bir portal hazırladık, bu portala da hem üniversite öğrencilerimiz hem mezun olan gençlerimiz hem de işverenlerimiz üye olabilecekler. Bu portal bölgesel çapta olacak. Bu projede üniversitelerimizin yanı sıra SGK, İŞKUR, ticaret ve sanayi odalarımız, OSB'lerimizle de işbirliği yaptık" açıklamasında bulundu.

Genel Sekreter Mahmut Şahin’den sonra Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Osman Şimşek de "Üniversitemiz bünyesinde kariyer merkezimizi iki yıl önce kurduk. İki yıldır çok ciddi etkinliklerde bulunduk, girişimcilik eğitimleri, toplantılar, seminerler gibi. Fakat üniversitelerin bu kariyer merkezlerinin iş adamlarıyla buluşması noktasında eksikliğini hissediyorduk. Kalkınma Ajansının hazırlamış olduğu proje de gerçekten Türkiye'de örnek bir proje, bunun başarılı sonuçlar verebilmesi şüphesiz bizim uygulamamıza bağlı. Bizlere büyük sorumluluk düşüyor. Sizler de çok şanslısınız, çünkü gerçekten Trakya bölgesinde iki bin civarında sanayi tesisi var, zaman zaman sanayi tesislerimiz de bizlerden kalifiye eleman aramaktadır. İnşallah bu kariyer merkezleri profesyonel bir şekilde hazırlanarak sizlere ulaşacak ve mezuniyetiniz sonrası iş bulmanıza büyük bir kolaylık sağlayacak. Siz de kariyer merkezleriyle devamlı irtibat halinde olun, çünkü bu sizin geleceğinizi tayin edecek aynı zamanda Türkiye'ye model olacak diye düşünüyorum" diye konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından Rektörlük Binası ikinci katında yer alan Kariyer Merkezi Bilgisayar Eğitim Laboratuvarı’nın açılışı yapıldı.

Etkinliğe panelist olarak katılan Mümin Sekman’ın kariyer ve ilham veren deneyimlerini paylaştığı oturum da ilgiyle izlendi. Panel sonrası Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin etkinliğe katılımlarından dolayı Mümin Sekman’a bir plaket takdim etti. Tartışma forumlarının ardından Namık Kemal Üniversitesi’nde düzenlenen Kariyer Merkezi Etkinliği sona erdi.

İlki Namık Kemal Üniversitesi’nde düzenlenen Kariyer Merkezi Etkinliği 30 Kasım’da Trakya Üniversitesi’nde yapıldı. Etkinlik, 8 Aralık’ta ise Kırklareli Üniversitesi’nde düzenlenecek. Proje ile ilgili tüm detaylara da http://trakyakariyer.org/adresinden ulaşılabiliyor.

FOTOĞRAFLAR

Trakya´da Üniversiteli Gençler İş Dünyasıyla BuluşuyorTrakya´da Üniversiteli Gençler İş Dünyasıyla BuluşuyorTrakya´da Üniversiteli Gençler İş Dünyasıyla BuluşuyorTrakya´da Üniversiteli Gençler İş Dünyasıyla Buluşuyor
  Yükleniyor...