Trakya, Turizm Rotalarına Kavuştu

Trakya, Turizm Rotalarına Kavuştu
Eklenme Tarihi: 5 Aralık 2016 | Toplam Okunma: 1145
Trakya Turizm Rotası projesinin kamuoyuna tanıtım toplantısı İstanbul’da gerçekleştirildi. Proje 2016 yılında, Trakya Kalkınma Ajansı‘nın desteği ve Kırklareli Üniversitesi koordinatörlüğünde, Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ illerinin İl Kültür Turizm Müdürlükleri, Üniversiteleri, Belediyeleri ve Trakya Turizm İşletmecileri Derneği gibi proje ortakları olan kurumlarla hayata geçirildi.

Taksim’de bir otelde gerçekleştirilen tanıtım toplantısına Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanı Ahmet Rıfat Poyraz, basın mensupları ve davetliler katıldı. Trakya Turizm Rotası tanıtım toplantısında bir konuşma yapan Mahmut Şahin, bölgede turizmin geliştirilmesi için gerek işbirliği gerekse altyapıya destek anlamında TRAKYAKA’nın birçok çalışmaya imza attığını vurguladı. Şahin şunları söyledi:”   Trakya Turizm Rotası projesiyle bölgeye yönelik ortak bir tanıtım stratejisi hayata geçirildi. 15 aydır devam eden projenin en ilgi çeken yanlarından birisi de turizm işbirliklerinin geliştirilmesine sağladığı katkı oldu. Bu projenin hayata geçirilmesinde sekiz kurum bir arada büyük bir uyumla çalıştı. “Rotamız Trakya” parolasıyla devreye alınan http://trakyaturizmrotasi.com/tr/ sitesinde doğa, tarih, inanç ve lezzet rotaları oluşturuldu.  Bu rotaları gerek bireysel ziyaretçilerimiz gerekse tur acentaları rahatlıkla kullanılabilecek.”

 Proje; Trakya’da yer alan Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli illerinde birbirinden bağımsız yürütülen projeleri tek çatı altında toplayarak; Trakya bölgesi turizm noktalarının ortak tanıtımını yapmak ve bölgenin gelişmesine katkı sağlamayı hedefliyor. Projenin hedefleri ile birlikte Trakya bölgesindeki kurumların bir araya gelerek işbirliği yapması, projenin hedefleri ile birlikte bölgeye yeni turizm alanlarının kazandırılması sağlanacak. Bölgenin doğası, tarihi, lezzet durakları ve inanç turizmi gibi değerlerinin tespit edilerek bölgenin turistik çekicilikleri konusunda halkın bilinçlendirilmesi, yok olmaya yüz tutmuş kültürel değerlerin yeniden canlandırılması, farkındalık yaratılması, bölgenin kara, hava ve su sporlarına uygun mekanlarının belirlenerek; yelken sporları, su altı sporları, sportif olta balıkçılığı, rafting, mağara turizmi, dağcılık, avcılık, yamaç paraşütü vb. doğa sporlarına uygun yerlerin tespit edilmesi, potansiyel yatırımlar için girişimcilere zemin hazırlanması, turizm güzergahlarının rota ve istasyonlarının dinlenme ve ihtiyaç giderme noktalarının haritalarda işaretlenerek bilinirliliğini arttırmak amaçlanıyor.  

Ayrıca proje kapsamında Trakya Bölgesi; doğa, tarih, lezzet ve inanç turizmi envanterleri çıkarıldı, bölgede yaşayan halk, seyahat acenteleri ve yerli yabancı turistlerin hizmetine sunuldu.

FOTOĞRAFLAR

Trakya, Turizm Rotalarına KavuştuTrakya, Turizm Rotalarına KavuştuTrakya, Turizm Rotalarına Kavuştu

DİĞER HABERLER

Trakya Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Toplantısı Tekirdağ’da Yapıldı23 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı Kasım ayı olağan yönetim kurulu toplantısı Tekirdağ’da gerçekleştirildi. Fevzi Çakmak Caddesi’nin Yeniden Düzenlenmesine TRAKYAKA’dan Destek21 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı tarafından Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında destek alan Kırklareli Belediye Başkanlığı’nın hazırladığı ‘’Şehrin Yüzündeki Tarihindeki Çizgiler- Fevzi Çakmak Caddesi Kentsel Tasarım Hamlesi’’ isimli projenin kapanış toplantısı yapıldı. Trakya’da İlk Kez Düzenlenen Oryantiring Yarışı’na TRAKYAKA’dan Büyük Destek21 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı desteğiyle Türkiye Oryantiring Federasyonu tarafından düzenlenen 2.Kademe Şehit Dilay&Cem Kerman Oryantiring Yarışması Kırklareli ili Üsküp Belediyesi’ne bağlı Çukurpınar Köyü’nde 18-19 Kasım tarihlerinde yapıldı. Seyahat ve Turizm Sektörü Temsilcileri Uzakrota Travel Summit’te Bir Araya Geldi21 Kasım 2017Türkiye´nin en etkili seyahat zirvelerinden Uzakrota Travel Summit, bu yıl 5 salon, 1 fuaye alanı ve 1 b2b alanı olmak üzere 7 bölümde 1500’e yakın sektör profesyonelinin katılımıyla gerçekleşti. Genel Sekreter Şahin: “Mimar Sinan’ın İzinde Trakya’yı Keşfetmenin Tam Zamanı”10 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı “Mimar Sinan’ın İzinde: Trakya” rotası çalışmaları kapsamında Uzakdoğu pazarına yönelik olarak 2016 yılında başladığı, bölgede alternatif turizm destinasyonu oluşturma çalışmalarına devam ediyor.
  Yükleniyor...