Yeni İşim Girişim Programı’nın İlk Ders Zili Çaldı

Yeni İşim Girişim Programı’nın İlk Ders Zili Çaldı
Eklenme Tarihi: 7 Aralık 2016 | Toplam Okunma: 1532
Trakya Kalkınma Ajansı’nın, Türk Ekonomi Bankası (TEB) ile imzaladığı protokol kapsamında Trakya Bölgesi’ndeki girişimcilik ekosisteminin geliştirilmesi amacıyla oluşturduğu ‘Yeni İşim Girişim Programı’nda yeni dönem başladı. Geçen hafta yapılan elemelerden sonra programa katılmaya hak kazanan 30 iş fikri için ders zili çaldı ve eğitimler başladı.

Yeni İşim Girişim Programının ilk dersini Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin verdi. Tekirdağ’da bulunan merkez hizmet binasında yapılan ilk derste bu yıl seçilen 30 iş fikrine dahil 48 girişimci dışında geçen yılın ilk üç fikri de yer aldı. Gençlere ve programa güveninin tam olduğunu belirten Genel Sekreter Şahin, bu dönemde gelen başvuruların içinden dereceye girecek çok aday olduğunu söyledi. Adaylara seslenen Şahin şunları söyledi:” Ajansımızın TEB ile birlikte geliştirdiği Yeni İşim Programı kapsamında Bölgemizin girişimcilik endeksini Türkiye ortalamasının üzerine çıkarmayı hedefledik ve ilk dönem iyi iş çıkardık. Bu yılın adayları olarak sizler iş fikirlerinizi burada yarıştırma, olgunlaştırma ve ticarileştirme fırsatı bulacaksınız. Program süresince 30’dan fazla eğitim alacak ve girişimciliği bir kariyer yolu olarak deneyimleyeceksiniz. İçinizden milyon hatta milyar dolarlık iş hacmine ulaşan firmalar çıkacak inşallah. Biz buna inandık çünkü programın ikinci yılında geçen yıldan daha nitelikli iş fikirleri ile karşı karşıyayız. Ayrıca sadece Trakya’dan değil, ülkemizin farklı şehirlerinden ve dünyanın farklı ülkelerinden de programa başvurular geldi. Sizler bu başvurular içerisinde en başarılı iş fikirlerine sahip olanlarsınız. Program kapsamında başarılı bulunan ve gelecek vadeden yenilikçi projelere TEB tarafından 500.000 TL’ye kadar kredi olanağı sağlanacak. Ayrıca girişimciler TRAKYAKAKA Proje Teklif Çağrıları ile hibelerden faydalanma şansı elde edecek ve girişimcilik programının sağladığı mentorluk desteğinden faydalanabilecek. Sizlerden isteğimiz daha çok çalışmanız, dünyayı takip etmeniz ve geçmenizdir. Bunun için ihtiyaç duyduğunuz mentorluk desteğinden finansal desteğe kadar tüm ihtiyaçlarınız imkanlar dahilinde karşılanacaktır.”

2015-2016 yılları arasında ilki uygulanan programın ikincisine toplam 180 başvuru yapıldı. Bu başvurulardan 75 tanesi mülakata davet edildi ve yapılan mülakat sonunda 30 tanesi programa katılmaya hak kazandı. Başarılı bulunan iş fikirlerinden 10 tanesi Tekirdağ’dan, 8 tanesi Kırklareli’den, 7 tanesi Edirne’den, 4 tanesi İstanbul’dan ve 1 tanesi de Çanakkale’den oldu. Ayrıca programa Almanya, Yunanistan, Bulgaristan, İran, Kenya ve Afganistan’dan da başvuru yapıldı. Programa katılacak 30 iş fikrini oluşturan takımların yaş aralığı ise 16-50 arasında oldu. Ağırlığı mühendislerin oluşturduğu katılımcıların içinde doktor ve lise öğrencisi de bulunuyor.

Yeni İşim Girişim Programı 2016-2017 yılı döneminde yer alacak iş fikirleri içinde 3D yazıcı teknolojileri, sanal gerçeklik, eğitim, sağlık turizmi, robotik, tarım teknolojileri, mobil aplikasyon uygulamaları, enerji ve sağlık ağırlığı oluşturuyor.

 Yeni İşim Girişim Programı Nedir?

Kendi girişimcilik fikirlerine ve iş modellerine sahip “girişimci adaylarının” programa alınarak mentorlar desteği ile iş planlarını hazırlamalarını sağlamak ve onları doğru hibe-destek mekanizmalarına yönlendirerek ticari işletmelerini kurdurmak amacı ile oluşturulan Let’s Up Programı, Yeni İşim Girişim Programı’nın ilk ayağını oluşturuyor. Yeni fikirleri olan, teknoloji üreten girişimciler ve öğrencilerin başvurabileceği Let’s Up programına Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ illeri ve tüm Türkiye’den başvuru yapılabiliyor ancak iş fikirlerinin hayata geçirilmesi aşamasında destek almak için Trakya’yı oluşturan üç ilden birinde yatırım yapmak gerekiyor. Girişimcilerin TRAKYAKA-TEB işbirliği ile konusunda uzman eğiticilerden eğitim almaları, üst düzey yöneticiler ile çalışarak iş modellerini ticarileştirmeleri için gerekli düzenlemeleri yapmaları sağlanıyor. Let’s up Programına katılan bir girişimci yaklaşık 20 günlük bir eğitim-iş geliştirme sürecine dâhil oluyor. Program sonunda Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ’da gerçekleştirilecek Demo Day’lerde yapılacak yarışmalarda her ilin birincisi Amerika’ya, “Silikon Vadisi”nde 1 hafta eğitim almaya hak kazanıyor.

Yeni İşim Girişim Programı’nın diğer aşamaları olan Start up ve Level up aşamaları ise Trakya Üniversitesi bünyesinde kurulan TİM-TEB Girişimevi tarafından yürütülecek. Programın son kısmı olan Grow up aşaması ise cirosu 2-5 milyon dolar olan firmaları kapsıyor. 

FOTOĞRAFLAR

Yeni İşim Girişim Programı’nın İlk Ders Zili Çaldı  Yeni İşim Girişim Programı’nın İlk Ders Zili Çaldı

DİĞER HABERLER

Trakya’ya Yeni Bir Kültür Rotası: “Mimar Sinan’ın İzinde Bir Payitahttan Diğerine Yolculuk”13 Nisan 2018Trakya Kalkınma Ajansı ve TURİNG işbirliği ile hayata geçirilen ve Trakya Bölgesi’ndeki Mimar Sinan eserleri üzerinde hazırlanan turizm rotasının tanıtımı Edirne’de yapıldı. Trakya Hestourex Fuarı’nda Yerini Aldı8 Nisan 2018Trakya Kalkınma Ajansı, Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ İl Sağlık Müdürlükleri, üniversite ve özel hastaneler ile birlikte Antalya’da 5-8 Nisan 2018 tarihlerinde düzenlenen 2’nci Dünya Sağlık, Spor ve Alternatif Turizm Kongre Fuarı Hestourex’te yerini aldı. On Birinci Kalkınma Planı Marmara Bölgesi İstişare Toplantısı Gerçekleştirildi31 Mart 2018On Birinci Kalkınma Planı Kalkınma Planı hazırlık çalışmaları kapsamında yedi coğrafi bölgede düzenlenen toplantıların üçüncüsü Kalkınma Bakanlığı Müsteşarı CüneydDüzyol başkanlığında İstanbul’da gerçekleştirildi. TRAKYAKA Mart Ayı Yönetim Kurulu Toplantısı Tekirdağ’da Yapıldı29 Mart 2018Trakya Kalkınma Ajansı, Mart ayı olağan yönetim kurulu toplantısını Tekirdağ’da Ajans hizmet binasında gerçekleştirdi. 2018 Yılı Mali Destek Programları Proje Başvuruları Sona Erdi22 Mart 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından 27 Aralık 2017 tarihinde ilan edilen proje teklif çağrısı 9 Mart 2018 tarihinde KAYS (Kalkınma Ajanları Yönetim Sistemi) üzerinden sona erdi. Proje başvurularına ait evraklar 16 Mart 2018 Cuma günü saat 18:00’a dek Trakya Kalkınma Ajansı’na teslim edildi.
  Yükleniyor...