Babaeski Engelleri Aşıyor

Babaeski Engelleri Aşıyor
Eklenme Tarihi: 21 Aralık 2016 | Toplam Okunma: 1059
Trakya Kalkınma Ajansı tarafından açılan 2016 Mali Destek Programları kapsamında Babaeski Halk Eğitim Merkezi tarafından hazırlanan “Babaeski Engelleri Aşıyor” projesinin açılış toplantısı yapıldı.

Babaeski Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü Salonu’nda yapılan organizasyona Babaeski Kaymakamı Tarkan Keskin, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, davetliler, öğrenciler ve veliler katıldı. Törende bir konuşma yapan Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, dezavantajlı olarak nitelenen engellilerin toplum hayatına kazandırılması için kurum olarak üzerlerine düşeni yaptıklarını söyledi. Şahin şunları söyledi:” Sizler aileler olarak özel çocuklara sahipsiniz. Toplumun önyargısı, bu bireylere bakış açısı sizleri eminim ki üzüyor. Toplum olarak önyargılarımızdan kurtulmamız gerekiyor. Öğrencilerimiz bu okullara, işliklere devam ettiklerinde hem sosyalleşiyorlar, hem de akademik anlamda okuyup yazabilecek durumda olanlar bunu geliştirebiliyorlar. Sizlere şunu hatırlatmak istiyorum; elinizde bulunan imkânlar çocuklarımız için büyük bir nimettir. Çünkü kimi şehirlerde böyle donanımlı okullar, işlikler kısıtlı sayıda ve öğrencilerimiz bunları kullanabilmek için sıra bekliyorlar. Ailelerle buradan bir daha seslenmek istiyorum, özel çocuklarımızı sosyal hayata daha çok katın. Devletimiz sağladığı imkânlarla hayatınızı kolaylaştırmaya çalışıyor. Çekinceleri olan aileler gelip burada gözlem yapabilirler. Burada oluşturulan atölyeler çocuklarımızın sosyalleşmesi ve el becerilerinin artmasına destek olacaktır. Babaeski’ye böylesine anlamlı bir proje kazandıran proje ekibini kutluyor ve emeği geçen başta Sayın Kaymakamımız olmak üzere herkese teşekkür etmek istiyorum. Hayırlı olsun.” Açılış konuşmalarının ardından proje kapsamında hazırlanan atölyeler davetliler tarafından gezildi.

Uygulama süresi 12 ay olan projenin amaçları arasında dezavantajlı konumda olan ve özel eğitim gereksinimi olan 16 katılımcının, toplumla kaynaşmasına destek sağlamak, fiziksel ve zihinsel becerilerin geliştirilmesi, öz bakım becerilerinin, günlük ve bağımsız yaşam becerilerinin, psiko motor becerilerinin, dil ve konuşma becerilerinin geliştirilmesi, kişisel gelişimlerini sağlayacak engel düzeylerine uygun, eğitim materyallerine sahip eğitim platformlarının oluşturulması yer alıyor. Proje kapsamında Resim ve Seramik Atölyesi, Uygulama Atölyesi açıldı ve eğitim binası özel gereksinimi olan bireylerin kullanımına uygun hale getirildi. Tamamı 01.09.2017 yılında sona erecek proje kapsamında bundan sonra 16 katılımcıya ve ailelerine yönelik eğitimler de verilecek. Projenin iştirakçileri arasında Babaeski Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi,  Mimar Sinan İlkokulu, Babaeski Ortaokulu, Babaeski İMKB Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi, Babaeski Gençlik Hizmetleri ve İlçe Spor Müdürlüğü, Babaeski Belediye Başkanlığı ve Babaeski Tolum Sağlığı Merkezi yer alıyor.

Toplam bütçesi 88.948 TL olan projenin %84’üne denk gelen 75.278 TL’si Trakya Kalkınma Ajansı tarafından karşılanıyor.  

FOTOĞRAFLAR

Babaeski Engelleri AşıyorBabaeski Engelleri AşıyorBabaeski Engelleri AşıyorBabaeski Engelleri Aşıyor
  Yükleniyor...