Genel Sekreter Şahin Kasım Ayı Ekonomi Verilerini Değerlendirdi

Genel Sekreter Şahin Kasım Ayı Ekonomi Verilerini Değerlendirdi
Eklenme Tarihi: 23 Aralık 2016 | Toplam Okunma: 1053
Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Trakya Bölgesi Kasım ayı ekonomi verilerini değerlendirdi.

Tekirdağ’da Ocak-Kasım Döneminde İhracatta Artış

Trakya Bölgesi Kasım ayı ekonomi verileri hakkında açıklamalarda bulunan Genel Sekreter Şahin şunları söyledi: “Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından yayınlanan Kasım ihracat rakamlarına baktığımızda Tekirdağ’ın 2016 yılı Kasım ayında 66,5 milyon dolar ihracat gerçekleştirerek Bölge illeri arasında en yüksek ihracatı yapan il olduğunu görüyoruz. 2016 yılı ile 2015 yılı Ocak-Kasım dönemi karşılaştırıldığında, Tekirdağ 2016 yılı Ocak-Kasım döneminde 668,7 milyon dolar ihracat gerçekleştirmiş ve Tekirdağ’ın ihracatı bir önceki yılın aynı dönemine göre yaklaşık 62 milyon dolar artmıştır. Aynı dönemde Kırklareli ili ihracatında ise bir önceki yıla göre 66 milyon dolarlık azalış meydana gelmiştir. Edirne 2016 yılı Kasım ayında 3,3 milyon dolar, 2016 yılı Ocak-Kasım döneminde 31 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirmiş, bir önceki yılın aynı dönemine göre ihracatı 2 milyon dolar azalmıştır.

Edirne’nin En Çok İhracat Yaptığı Ülke Kazakistan

Bölge illerimizin ihracat yaptığı ülkelere baktığımızda ise 2016 Kasım ayı itibariyle Edirne’nin en çok ihracat yaptığı ülkenin Kazakistan olduğunu görüyoruz. Kazakistan’ı Bulgaristan, Nijer, Arnavutluk ve Tayland takip etmiştir. Kırklareli ilinin 2016 yılı Kasım ayı itibariyle en çok ihracat yaptığı ülke ise Bulgaristan olmuştur. Bulgaristan’ı Çin Halk Cumhuriyeti, Irak, İspanya ve Yemen izlemiştir. Tekirdağ’ın 2016 Kasım ayında en çok ihracat gerçekleştirdiği ülke ise Almanya olmuştur. Tekirdağ’ın en çok ihracat gerçekleştirdiği ülkelerin profiline bakıldığında bu ülkelerin Avrupa ülkeleri olduğu dikkat çekmektedir.

Bölgemizde Kasım ayı içerisinde kurulan ve kapanan şirket istatistiklerini incelediğimizde Tekirdağ’da 56, Kırklareli ’de 12, Edirne’de ise 13 şirket kurulduğunu; Tekirdağ ve Kırklareli’de 6, Edirne’de ise 1 şirketin kapandığını görüyoruz.”

TÜFE’de Türkiye geneli yıllık enflasyon %7,79, Bölgemizde ise %7,49 olarak gerçekleşmiştir. Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2016 yılı Kasım ayında bir önceki aya göre %2 artış göstermiştir.

DİĞER HABERLER

Trakya’ya Yeni Bir Kültür Rotası: “Mimar Sinan’ın İzinde Bir Payitahttan Diğerine Yolculuk”13 Nisan 2018Trakya Kalkınma Ajansı ve TURİNG işbirliği ile hayata geçirilen ve Trakya Bölgesi’ndeki Mimar Sinan eserleri üzerinde hazırlanan turizm rotasının tanıtımı Edirne’de yapıldı. Trakya Hestourex Fuarı’nda Yerini Aldı8 Nisan 2018Trakya Kalkınma Ajansı, Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ İl Sağlık Müdürlükleri, üniversite ve özel hastaneler ile birlikte Antalya’da 5-8 Nisan 2018 tarihlerinde düzenlenen 2’nci Dünya Sağlık, Spor ve Alternatif Turizm Kongre Fuarı Hestourex’te yerini aldı. On Birinci Kalkınma Planı Marmara Bölgesi İstişare Toplantısı Gerçekleştirildi31 Mart 2018On Birinci Kalkınma Planı Kalkınma Planı hazırlık çalışmaları kapsamında yedi coğrafi bölgede düzenlenen toplantıların üçüncüsü Kalkınma Bakanlığı Müsteşarı CüneydDüzyol başkanlığında İstanbul’da gerçekleştirildi. TRAKYAKA Mart Ayı Yönetim Kurulu Toplantısı Tekirdağ’da Yapıldı29 Mart 2018Trakya Kalkınma Ajansı, Mart ayı olağan yönetim kurulu toplantısını Tekirdağ’da Ajans hizmet binasında gerçekleştirdi. 2018 Yılı Mali Destek Programları Proje Başvuruları Sona Erdi22 Mart 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından 27 Aralık 2017 tarihinde ilan edilen proje teklif çağrısı 9 Mart 2018 tarihinde KAYS (Kalkınma Ajanları Yönetim Sistemi) üzerinden sona erdi. Proje başvurularına ait evraklar 16 Mart 2018 Cuma günü saat 18:00’a dek Trakya Kalkınma Ajansı’na teslim edildi.
  Yükleniyor...