Genel Sekreter Şahin Haziran Ayı Ekonomi Verilerini Değerlendirdi

Genel Sekreter Şahin Haziran Ayı Ekonomi Verilerini Değerlendirdi
Eklenme Tarihi: 1 Ağustos 2017 | Toplam Okunma: 635
Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Trakya Bölgesi Haziran ayı ekonomi verilerini değerlendirdi.

Tekirdağ’da Ocak-Haziran Döneminde İhracatta Artış

Trakya Bölgesi Haziranayı ekonomi verileri hakkında açıklamalarda bulunan Genel Sekreter Şahin şunları söyledi: “Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından yayınlanan Haziranihracat rakamlarına baktığımızdaTekirdağ ilinin Haziran ayında 73,8 milyon dolar ihracat gerçekleştirerek Bölge illeri arasında en yüksek ihracatı yapan il olduğunu görüyoruz.2017 yılı ile 2016 yılı Ocak-Haziran dönemi karşılaştırıldığında, Tekirdağ 2017 yılı Ocak-Haziran döneminde 396,9 milyon dolar ihracat gerçekleştirmiş ve Tekirdağ’ın ihracatı bir önceki yılın aynı dönemine göre yaklaşık 44,5 milyon dolar artmıştır. Aynı dönemde Kırklareli ili ihracatında ise bir önceki yıla göre 15,9 milyon dolarlık azalış meydana gelmiştir. Edirne 2017 yılı Haziran ayında 2,9 milyon dolar, 2017 yılı Ocak-Haziran döneminde 15,8 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirmiş, bir önceki yılın aynı dönemine göre ihracatı 1,9 milyon dolar azalmıştır.

Kırklareli’nin En Çok İhracat Yaptığı Ülke Nijerya

Bölge illerimizin ihracat yaptığı ülkelere baktığımızda ise 2017 Haziran ayı itibariyle Edirne ilinin en çok ihracat yaptığı ülkenin Bulgaristan olduğunu görüyoruz. Bulgaristan’ı Arnavutluk, Güney Sudan, Nijerya ve Tayland takip etmiştir. Kırklareli ilinin 2017 yılı Haziran ayı itibariyle en çok ihracat yaptığı ülke ise Nijerya olmuştur. Nijerya’yı Hollanda, Almanya, Hong Kong ve Bulgaristan izlemiştir. Tekirdağ’ın 2017 Haziran ayında en çok ihracat gerçekleştirdiği ülke ise Almanya olmuştur.  Tekirdağ’ın en çok ihracat gerçekleştirdiği ülkelerin profiline bakıldığında bu ülkelerin Avrupa ülkeleri olduğu dikkat çekmektedir.

Bölgemizde Haziran ayı içerisinde kurulan ve kapanan şirket istatistiklerini incelediğimizde Tekirdağ’da 43, Kırklareli ’de 21, Edirne’de ise 20 şirket kurulduğunu; Tekirdağ’da 4, Kırklareli’de 3 ve Edirne’de 2 şirketin kapandığını görüyoruz.”

TÜFE’de Türkiye geneli yıllık enflasyon %9.36, Bölgemizde ise %9.28 olarak gerçekleşmiştir. Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2017 yılı Haziranayında bir önceki aya göre %0,07artış göstermiştir.

 

 

 

 

DİĞER HABERLER

Vize Antik Amfitiyatro Örenyeri Projesi Tamamlandı4 Aralık 2017Trakya Kalkınma Ajansı 2016 yılı Küçük Ölçekli Mali Destek Programı kapsamında desteklenen, Kırklareli İl Kültür Turizm Müdürlüğü’nün hazırladığı “Vize Antik AmfitiyatroÖrenyeri Projesi” tamamlandı. TRAKYAKA Desteğiyle Tescilli Sivil Mimarlık Örneği Bina Restore Edildi4 Aralık 2017Kıyıköy Belediyesi tarafından hazırlanan,TRAKYAKA’nın Küçük Ölçekli Mali Destek Programı kapsamında destek verdiği “Kıyıköy Kültürü ve Tarihi İle Markalaşıyor’’ projesi kapsamında restore edilen Kıyıköy Belediyesi’ne ait tescilli binanın açılışı yapıldı. Trakya Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Toplantısı Tekirdağ’da Yapıldı23 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı Kasım ayı olağan yönetim kurulu toplantısı Tekirdağ’da gerçekleştirildi. Fevzi Çakmak Caddesi’nin Yeniden Düzenlenmesine TRAKYAKA’dan Destek21 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı tarafından Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında destek alan Kırklareli Belediye Başkanlığı’nın hazırladığı ‘’Şehrin Yüzündeki Tarihindeki Çizgiler- Fevzi Çakmak Caddesi Kentsel Tasarım Hamlesi’’ isimli projenin kapanış toplantısı yapıldı. Trakya’da İlk Kez Düzenlenen Oryantiring Yarışı’na TRAKYAKA’dan Büyük Destek21 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı desteğiyle Türkiye Oryantiring Federasyonu tarafından düzenlenen 2.Kademe Şehit Dilay&Cem Kerman Oryantiring Yarışması Kırklareli ili Üsküp Belediyesi’ne bağlı Çukurpınar Köyü’nde 18-19 Kasım tarihlerinde yapıldı.
  Yükleniyor...