Tekirdağ’ın İlk Güneş Enerji Santrali TRAKYAKA Desteğiyle Kuruldu

Tekirdağ’ın İlk Güneş Enerji Santrali TRAKYAKA Desteğiyle Kuruldu
Eklenme Tarihi: 9 Kasım 2017 | Toplam Okunma: 464
Trakya Kalkınma Ajansı Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında destek alan Tekirdağ Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü’nün hazırladığı ‘’TESKİ ve Güneş El Ele Enerjide Verimliliğe’’ projesi kapsamında Muratlı ilçesi Aşağısevindik mahallesine kurulan güneş enerjisi santralinin açılışı törenle yapıldı.

Yoğun katılımlagerçekleşen açılış törenine Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, TRAKYAKA Genel Sekreteri Mahmut Şahin, TESKİ Genel Müdürü Şafak Başa, Muratlı Belediye Başkanı Nebi Tepe, TESKİ çalışanları, davetliler ve basın mensupları katıldı.

Açılış töreninde bir konuşma yapan Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin şunları vuguladı: “Ajans olarak şimdiye dek bölgemize 200 milyon TL değerinde kaynağı aktardık. Eğitimden sağlığa, enerjiden lojistiğe kadar birçok sektöre destek verdik. Bu anlamda bölgemizin hem sosyal hem de ekonomik kalkınması için gerekli projelere destek vermeye devam edeceğiz. Bildiğiniz üzere dünya çapında yenilebilir enerji kaynaklarının kullanımı her geçen yıl artıyor. Türkiye’de bu değişime ayak uyduruyor ve fırsatları değerlendiriyor. Yenilebilir enerji kaynaklarından biri olan güneş enerjisinin kullanımı ve bu kullanımın yaygınlaşması konusunda biz de elimizden gelen desteği vermeye çalışıyoruz. Çünkü yenilebilir enerji demek çevre dostu temiz enerji ve tasarruf demek, geleceğimize, çocuklarımıza yatırım yapmak demek. Bu proje ile Aşağısevindikli mahallesinde bulunan depolardaki suyun Tekirdağ’a pompalanmasını sağlayan sistem için gerekli elektrik ihtiyacının %15’lik kısmı güneş enerji santralinden karşılanacak. Bunu önemli bir gelişme olarak görüyoruz ve bu tür projelerin devam etmesini temenni ediyoruz.”

Konuşmaların ardından protokol üyeleri tarafından güneş enerji santralinin açılışı yapıldı.

Projenin 305,570 Tl’lik kısım TRAKYAKA tarafından karşılandı.

Proje ile Tekirdağ ili Muratlı İlçesi Aşağısevindikli mahallesinde yer alan terfi merkezinin 2.660,33 m2’lik alanına 150kw gücünde fotovoltaikgüneş enerji sistemi kuruldu. Sistem içerisinde 265Wp(wattpeak) gücünde toplam 600 adet güneş paneli yer alıyor. Kurulan güneş panelleri ile bölgenin güneşlenme süreleri dikkate alındığında yıllık ortalama 315.000 kwh elektrik üretiminin yapılması bekleniyor. Proje kapsamında ayrıca kurulan veri kayıt ve uzaktan izleme sistemi ile üretilen elektrik enerjisi anlık olarak takip edilebiliyor.

 

FOTOĞRAFLAR

Tekirdağ’ın İlk Güneş Enerji Santrali TRAKYAKA Desteğiyle KurulduTekirdağ’ın İlk Güneş Enerji Santrali TRAKYAKA Desteğiyle KurulduTekirdağ’ın İlk Güneş Enerji Santrali TRAKYAKA Desteğiyle Kuruldu

DİĞER HABERLER

Trakya’ya Yeni Bir Kültür Rotası: “Mimar Sinan’ın İzinde Bir Payitahttan Diğerine Yolculuk”13 Nisan 2018Trakya Kalkınma Ajansı ve TURİNG işbirliği ile hayata geçirilen ve Trakya Bölgesi’ndeki Mimar Sinan eserleri üzerinde hazırlanan turizm rotasının tanıtımı Edirne’de yapıldı. Trakya Hestourex Fuarı’nda Yerini Aldı8 Nisan 2018Trakya Kalkınma Ajansı, Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ İl Sağlık Müdürlükleri, üniversite ve özel hastaneler ile birlikte Antalya’da 5-8 Nisan 2018 tarihlerinde düzenlenen 2’nci Dünya Sağlık, Spor ve Alternatif Turizm Kongre Fuarı Hestourex’te yerini aldı. On Birinci Kalkınma Planı Marmara Bölgesi İstişare Toplantısı Gerçekleştirildi31 Mart 2018On Birinci Kalkınma Planı Kalkınma Planı hazırlık çalışmaları kapsamında yedi coğrafi bölgede düzenlenen toplantıların üçüncüsü Kalkınma Bakanlığı Müsteşarı CüneydDüzyol başkanlığında İstanbul’da gerçekleştirildi. TRAKYAKA Mart Ayı Yönetim Kurulu Toplantısı Tekirdağ’da Yapıldı29 Mart 2018Trakya Kalkınma Ajansı, Mart ayı olağan yönetim kurulu toplantısını Tekirdağ’da Ajans hizmet binasında gerçekleştirdi. 2018 Yılı Mali Destek Programları Proje Başvuruları Sona Erdi22 Mart 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından 27 Aralık 2017 tarihinde ilan edilen proje teklif çağrısı 9 Mart 2018 tarihinde KAYS (Kalkınma Ajanları Yönetim Sistemi) üzerinden sona erdi. Proje başvurularına ait evraklar 16 Mart 2018 Cuma günü saat 18:00’a dek Trakya Kalkınma Ajansı’na teslim edildi.
  Yükleniyor...