Trakya, On Birinci Kalkınma Planı Hazırlık Toplantılarını Tamamladı

Trakya, On Birinci Kalkınma Planı Hazırlık Toplantılarını Tamamladı
Eklenme Tarihi: 15 Şubat 2018 | Toplam Okunma: 592
Ülkemizin gelecek beş yıl içinde ulaşmak istediği hedefleri ortaya koyacak olan On Birinci Kalkınma Planı (2019-2023) hazırlıkları kapsamında Trakya Kalkınma Ajansı önderliğinde Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ’da toplantılar yapıldı.

Türkiye’nin gelecek 5 yıl içinde ulaşmak istediği hedefleri ortaya koyacak olan On Birinci Kalkınma Planı (2019-2023) hazırlıkları, T.C. Kalkınma Bakanlığı koordinasyonunda planlanan geniş katılımlı Özel İhtisas Komisyonları ve toplantıları Türkiye’deki 81 ille birlikte Trakya Kalkınma Ajansı sorumluluk alanı olan TR21 Bölgesi’nde de yapıldı. İlk toplantı 08 Şubat 2018 tarihinde Edirne’de gerçekleştirildi. Daha sonra Tekirdağ ve Kırklareli’de de yapılan toplantılara kamu, özel kesim ve STK’lardan temsilciler katıldı. Toplantılar ile ilgili bir açıklama yapan Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin yönetişim kavramının önemine vurgu yaptı. Şahin açıklamasında şunları söyledi: “Yönetişim demek karar alma süreçlerine toplumun tamamının dahil edilmesi demektir. Ülkemizin önümüzdeki beş yılına damgasını vuracak bu planın hazırlanmasında Trakya’da bulunan tüm kesimlerin söz hakkı olması için çaba gösteriyoruz. Bu nedenle hazırlık ve istişare toplantılarına kamu, özel ve STK kesiminden geniş bir kitlenin katılmasına önem veriyoruz. Tematik olarak gerçekleşen toplantılara gençleri, kadınları ve tüm kurumsal paydaşları dahil ettik.”

Şahin sözlerini şöyle sürdürdü: “2019-2023 dönemini kapsayacak olan On Birinci Kalkınma Planı, 2023 vizyonu doğrultusunda ülkemizin kalkınma hedeflerini daha da ileriye taşıyacak. Ülke olarak odaklanan kritik önemdeki yapısal dönüşüm alanlarını ve bunlara ilişkin hedef ve stratejileri de ortaya koyacak temel politika belgesi olacak. Plan kapsamında alınacak tedbirlerle bir yandan milli gelirin artırılması, bir yandan da yaratılan hasılanın toplum kesimleri ve bölgeler arasında daha dengeli bir biçimde paylaşılması sağlanacak. Biz de ülkemiz çevresinde gelişen bunca olumsuzluğa rağmen On Birinci Kalkınma Planı’nın Trakya’ya çok şey katacağını düşünüyoruz. Özellikle büyük ölçekli bazı yatırımlar Trakya’nın çehresini tamamen değiştirecek ve hızlı bir ekonomik ve sosyal gelişmeye neden olacak. Biz bölge olarak bu dönüşüme ve gelişime hazırız.”

On Birinci Kalkınma Planı’nın hazırlık sürecinin önemli unsurlarından birisini çalışma grupları toplantıları oluşturdu. Trakya Kalkınma Ajansı koordinasyonunda yürütülen; kamu kesimi, özel kesim ve sivil toplum temsilcileri ile akademik çevrelerin bir araya geldiği çalışma gruplarının çalışmalarından elde edilen sonuç, değerlendirme ve öneriler Plan hazırlıklarına katkı sağlayacak. Toplantılarda genel paydaş, kadın ve gençlik çalışma gruplarınca belirlenen beş öncelik için önerilen politikalar arasından iki tanesi belirlendi. Belirlenen politikalara çalışma grupları beş eylem önerisinde bulundu. Bu eylem önerileri bölge bazlı olarak birleştirilecek ve Trakya’yı oluşturan Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli’nin önerileri olarak Kalkınma Bakanlığı’na sunulacak. Bakanlık tüm Türkiye’den gelecek verileri birleştirerek bir Türkiye verisi oluşturacak.

FOTOĞRAFLAR

Trakya, On Birinci Kalkınma Planı Hazırlık Toplantılarını TamamladıTrakya, On Birinci Kalkınma Planı Hazırlık Toplantılarını TamamladıTrakya, On Birinci Kalkınma Planı Hazırlık Toplantılarını TamamladıTrakya, On Birinci Kalkınma Planı Hazırlık Toplantılarını TamamladıTrakya, On Birinci Kalkınma Planı Hazırlık Toplantılarını TamamladıTrakya, On Birinci Kalkınma Planı Hazırlık Toplantılarını TamamladıTrakya, On Birinci Kalkınma Planı Hazırlık Toplantılarını TamamladıTrakya, On Birinci Kalkınma Planı Hazırlık Toplantılarını TamamladıTrakya, On Birinci Kalkınma Planı Hazırlık Toplantılarını Tamamladı

DİĞER HABERLER

Kal-Der ve TrakyaKa’dan Çorlu’da Ortak Etkinlik16 Mart 2018Trakya Kalkınma Ajansı ve Kal-Der işbirliğinde Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası’nda ‘’Değişime Kulak Ver’’ etkinliği gerçekleştirildi. Trakyalı Süt ve Süt Ürünleri Üreticileri Markalaşmada Kararlı!12 Mart 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından yürütülen Trakya Bölgesi süt ve süt ürünleri üreticilerinin rekabet gücünün arttırılması çalışmaları kapsamında Trakya peynirinin markalaşması ve yeni iş modeli oluşturulması üzerine Trakyalı süt ve süt ürünleri imalatçıları ile Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli illerinde toplantılar gerçekleştirildi. Trakya Tanıtım Günleri Hazırlık Toplantılarının Sonuncusu Edirne’de Yapıldı9 Mart 2018Nisan ayında Ankara’da yapılacak olan “1. Trakya Tanıtım Günleri” hazırlıkları son hızla devam ediyor. İlk hazırlık toplantısı, 2 Mart Cuma günü Kırklareli ve Tekirdağ’da, 9 Mart’ta Edirne’de yapıldı. Güneş Uzunköprü’de Enerjiye Dönüşüyor9 Mart 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen ve Uzunköprü Belediyesi tarafından gerçekleştirilen “Güneş Uzunköprü´de Enerjiye Dönüşüyor” adlı proje kapsamında yapılan güneş enerjisi santralinin açılışı yapıldı. Trakya Bölgesi, Ankara’da Tanıtım Atağına Kalkıyor 2 Mart 2018Nisan ayında Ankara’da yapılacak olan “1. Trakya Tanıtım Günleri” hazırlıkları son hızla devam ediyor. İlk hazırlık toplantısı, 2 Mart Cuma günü Kırklareli ve Tekirdağ’da yapıldı.
  Yükleniyor...