Trakya Hestourex Fuarı’nda Yerini Aldı

Trakya Hestourex Fuarı’nda Yerini Aldı
Eklenme Tarihi: 8 Nisan 2018 | Toplam Okunma: 112
Trakya Kalkınma Ajansı, Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ İl Sağlık Müdürlükleri, üniversite ve özel hastaneler ile birlikte Antalya’da 5-8 Nisan 2018 tarihlerinde düzenlenen 2’nci Dünya Sağlık, Spor ve Alternatif Turizm Kongre Fuarı Hestourex’te yerini aldı.

ANFAŞ Expo Center'da, Cumhurbaşkanlığı himayesinde düzenlenen fuarın açılışına Antalya Valisi Münir Karaloğlu, KKTC Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Antalya Milletvekili Gökcen Özdoğan Enç, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Başkanı Firuz Bağlıkaya, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Bakanı Davut Çetin, ilçe belediye başkanları ile çok sayıda davetli katıldı.


Türkiye'nin turizm başkenti Antalya'da önemli eksiğin 'Hestourex'le doldurulduğunu anlatan Vali Karaloğlu, geçen sene Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun himayesinde yapılan ve elde edilen başarıyla da bu sene Cumhurbaşkanlığı himayesine alınan fuar için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür etti. Antalya'nın 2016'daki sıkıntıdan geçen sene yüzde 58'lik büyümeyle çıktığını belirten Karaloğlu, bu yılın 3 aylık döneminde de yüzde 50'lik artış olduğunu söyledi. Karaloğlu, bu rakamların, turizmde 2018 için konulan hedefe ulaşılacağını gösterdiğini kaydetti.


TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya da turizmin, dünyanın en hızlı gelişen sektörlerinden olduğunu, dünya turizminde bu büyümeyi sürükleyen ülkelerin başında Türkiye'nin geldiğini söyledi. Bu yıl Antalya'ya 12, Türkiye'ye 40 milyon turist hedeflendiğini, 2018'in 'rekorlar yılı' olacağını vurgulayan Bağlıkaya, Türkiye'nin alternatif turizm açısından önemli değerlere sahip olduğundan bahsetti. Bağlıkaya, sağlık turizminde kişi başı harcama ortalamasının 6 bin 500 dolar ve bu sektörün dünyada yaklaşık 100 milyar dolar büyüklüğe sahip olduğuna dikkat çekti. Türkiye'de geçen yıl 800 bin kişinin tıbbi tedavi için Türkiye'ye geldiğini ve yaklaşık 2 milyar dolar gelir sağlandığını kaydeden Bağlıkaya, Türkiye'nin sağlık turizmi pastasındaki payını yüzde 10'a çıkarmayı hedeflediklerini açıkladı.

160 ülkeden 5000 alım heyetinin yer aldığı fuarda, Trakya Kalkınma Ajansı koordinasyonunda Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli’den katılan özel ve kamu hastaneleri muhataplarıyla önemli görüşmeler yaptı ve iş bağlantıları kurdu. Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Edirne İl Sağlık Müdürü Ali Cengiz Kalkan ve beraberindeki heyetle, fuara Trakya standında katılan kurumları ziyaret ederek çalışmalar hakkında bilgi aldı.  Konu ile ilgili açıklama yapan Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin şunları söyledi: “Trakya Bölgesi olarak Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ illerimizde faaliyet gösteren özel ve kamu hastanelerimizle geçen yıl olduğu gibi bu yıl da katıldık. Fuara katılan kurumlarımızın yapacağı iş görüşmelerinden olumlu sonuçlar alacaklarına inanıyorum. Hali hazırda bölgemizde sağlık sektöründe faaliyet gösteren kurumlarımız altyapı anlamında oldukça iyi durumda. Balkan coğrafyası ve İstanbul’a yakınlığımız büyük bir avantaj. Bu tür organizasyonlara katılarak bölgemizin potansiyelini hedef kitlemize tanıtmamız gerekiyor. Bu konuda kamu ve özel hastanelerimizle birlikte hareket edeceğiz.”

Trakya Standını Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Ziyaret Etti   

Dört gün süren fuar boyunca Trakya standını, kalkınma ajansları genel sekreterleri, birçok belediye başkanı, Sağlık Bakanlığı yetkilileri, siyasiler ve yabancı konuklar ziyaret etti. Fuarın 3’üncü günü ise Trakya standına konuk olan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu katılımcı sağlık çalışanları ile sohbet etti ve bir de hatıra fotoğrafı çektirdi.

FOTOĞRAFLAR

Trakya Hestourex Fuarı’nda Yerini AldıTrakya Hestourex Fuarı’nda Yerini AldıTrakya Hestourex Fuarı’nda Yerini AldıTrakya Hestourex Fuarı’nda Yerini AldıTrakya Hestourex Fuarı’nda Yerini AldıTrakya Hestourex Fuarı’nda Yerini Aldı
  Yükleniyor...