Çin Kadar Büyüdük

Çin Kadar Büyüdük
Eklenme Tarihi: 17 Eylül 2010 | Toplam Okunma:
Büyümede dünyada ilk üçe giren Türkiye Avrupa´ya fark attı

Türkiye ekonomisi yılın ikinci çeyreğinde % 10.3 ile küresel ekonominin motoru Çin´le aynı oranda genişledi. Büyümede dünyada ilk üçe giren Türkiye Avrupa´ya fark attı. 

Yılın ilk çeyreğinde yüzde 11.7 ile rekor oranda büyüyen Türkiye ekonomisi aynı parmak ısırtan performansı yılın ikinci çeyreğinde de devam ettirdi. Büyüme yüzde 10.3 ile beklentilerin üzerinde gerçekleşti. Küresel krizin etkilerini üzerinden en hızlı atan ülke olan Türkiye ikinci çeyrekte dünya devi Çin ile aynı oranda büyüdü ve böylece dünyanın en hızlı büyüyen dört ülkesinden biri oldu. Çin ekonomisinin yılın ilk çeyreğinde yüzde 11.9 olan büyüme oranı, ikinci çeyrekte yüzde 10.3´e gerilemişti. 

Avrupa’da Birinciyiz 
 

İkinci çeyrek büyüme rakamlarını açıklayan ülkeler arasında, Singapur yüzde 19.3´lük büyüme oranıyla listeninin ilk sırasında yer aldı. Onu, yüzde 12.5 ile Tayvan izledi. Türkiye yüzde 10.3´lük büyümeyle Çin ile birlikte üçüncü sıraya yerleşti. Dünyanın tüm bölgelerinden önemli sanayileşmiş ve gelişmekte olan ülkeleri bir araya getiren G-20 ülkeleri arasında Çin ile birlikte ilk sırayı paylaşan Türkiye, Avrupa´da ve Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü´ne (OECD) üye ülkeler arasında ise birinci oldu. Hatta gösterdiği performans ile AB´nin tamamını 5´e katladı. Avrupa Birliği yılın ikinci çeyreğinde yüzde 1.9 büyüme kaydetti. İsrail´in de kabul edilmesiyle birlikte üye sayısı 32´ye yükselen OECD´ye bağlı ülkeler yılın ikinci çeyreğinde ortalama yüzde 2.8 büyüme kaydetti. Yılın ikinci çeyreğinde ABD, Japonya, Avrupa ülkeleri gibi gelişmiş ekonomilerin büyüme hızları sınırlı kalırken, Tayland, Brezilya, Malezya, Güney Kore gibi gelişmekte olan ülkelerin büyüme oranları yüksek seyretti. 


Kişi Başına Düşen Gelir 9.443$

Türkiye yılın ilk yarısında 679 milyar dolarlık GSYH rakamına ulaştı. Bu geçen yıla göre 62 milyar dolarlık bir artış anlamına geliyor. İkinci çeyrekte kurun etkisi milli gelir rakamlarında sadece 1.5 puan. Oysa dolar bazında büyüme yüzde 19 oldu. Bir başka deyişle, dolar bazlı verilerde ikinci çeyrekte kur etkisiyle yükseldi demek doğru olmaz. Bu verilere bağlı olarak kişi başına düşen gelir de 9 bin 443 dolara ulaştı. Hesaplama, geçen yılın nüfus verisiyle yapıldı. Bu Türkiye´nin 2008´de (1.20 TL´lerde dolaşan düşük kurun etkisiyle) 10 bin 440 dolara ulaşan kişi başı gelirden sonraki en yüksek düzey anlamına geliyor. 


Mehmet Büyükekşi TİM Başkanı: 

Büyümeyi ihracat artışı destekledi

´İkinci çeyrekte Türkiye´nin ihracatı yüzde 23.9 arttı. İlk çeyrekteki yüzde 6.3 ile karşılaştırıldığında ihracatta ciddi canlanma yaşandı. Çift haneli ihracat artışı çift haneli büyüme getirdi. 
 

Ömer Cihad Vardan MÜSİAD Bşk:

Büyüme hızı yüzde 6´yı aşar

2010´da ekonominin büyüme hızı yüzde 6 civarında tahmin edilmektedir. Fakat bu güzel göstergeler, büyümenin bu rakamı aşabileceğini yansıtmaktadır. 

Murat Yalçıntaş İTO Bşk:

Krizin etkilerinin geçtiği ispat edildi

Rakamlar, Türkiye´nin artık çok hızlı bir şekilde büyüdüğünün ve krizin tüm etkilerinin artık geçtiğinin bir ispatıdır. 

Nurettin Özdebir ASO Bşk:

Bu yıl yüzde 8 büyürüz

3. çeyrekte de büyümenin yüksek olacağını ve yılı yüzde 8 civarında bir büyümeyle kapatacağımızı düşünüyoruz.

Kaynak: Sabah Gazetesi

DİĞER HABERLER

Mahmut Şahin :”Sera Projesi Tekirdağ Çiftçisine Yeni Ufuklar Açacak” 25 Mayıs 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından ilan edilen 2016 Mali Destek Programları kapsamında Süleymanpaşa Belediyesi tarafından hazırlanan “Süleymanpaşa İlçesi Modern Serada Çiçekçilik Örnek Uygulama Alanı” projesinin açılışı yapıldı. Bir Fikrim Var Yarışması’nın Kazananları Ödüllerini Aldı16 Mayıs 2018Trakya Kalkınma Ajansı (TRAKYAKA) ile Tekirdağ İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde gerçekleşen ‘’Bir Fikrim Var’’ proje yarışmasının finali Çorlu’da yapıldı ve ilk beşe giren isimler ödüllerini aldı. Yeni İşim Girişim ’in Kazananları Belli Oldu 7 Mayıs 2018Trakya Kalkınma Ajansı ve Türk Ekonomi Bankası (TEB) tarafından başlatılan ‘’Yeni İşim Girişim Programı’’ 2018 finali Kırklareli Eski Rektörlük Binası Konferans Salonu’nda gerçekleşti. Yeni İşim Girişim ’de Finalistler Belli Oldu3 Mayıs 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından parlak iş fikirlerini Trakya ekonomisine kazandırmak üzere başlatılan “Yeni İşim Girişim 2018 Let’s Up Eğitimleri Ara Jürisi” yapıldı. Bölgedeki girişimcilere mentorluk desteği sağlayan ve finansman kaynakları ile buluşma fırsatları sunan programdan yararlanmak üzere iş fikirlerini sunan girişimci adayları kıyasıya yarıştı. TRAKYAKA Yönetimi Edirne’de Toplandı30 Nisan 2018Trakya Kalkınma Ajansı, Nisan ayı olağan yönetim kurulu toplantısını Edirne Valiliği’nde gerçekleştirdi.
  Yükleniyor...