Haydi Trakya Proje Üret

Haydi Trakya Proje Üret
Eklenme Tarihi: 20 Eylül 2010 | Toplam Okunma:
Milliyet Gazetesi Trakya ekinde Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mehmet Gökay Üstün ile yapılan söyleşiye yer verildi.

Milliyet Gazetesi Trakya ekinde Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mehmet Gökay Üstün ile yapılan söyleşiye yer verildi. Doğan Haber Ajansı Tekirdağ muhabiri Ferhat Akgün imzalı haberin ana konusunu Trakya’da proje yapma kültürü oluşturuyor. Söz konusu haberin tamamı şu şekilde:

Tüm Trakya’da bugüne kadar AB’nin kabul edebileceği düzeyde 59 proje geliştirildi. Trakya Kalkınma Ajansı rakamı yükseltmek için yoğun çalışıyor. Ajans çalışmaların tamamlanacağı Ekim ayı içinde proje başvurularını toplayacak. Genel Sekreter Üstün. ‘’Biz proje hazırlayamayız’’ önyargısının yıkılması gerektiğini söylüyor.

Türkiye’nin proje üretme konusundaki sıkıntısı hepimizin malumu. Yaratıcı olduğumuz kuşku götürmez ama, bunu projelendirme konusunda sıkıntı yaşıyoruz. Bunun en somut kanıtlarından biri de AB fonlarından yeterli düzeyde yararlanamıyor oluşumuz. Şimdiye kadar Türkiye’den başvurup da AB’nin kaynak aktardığı sadece 2 bin 368 proje var. Bunun parasal değeri ise 267 milyon euro. İşin Trakya’yı ilgilendiren tarafı ise Trakya’dan sadece 59 projenin kabul edilmiş olması. Parasal değer ise sadece 2 milyon 114 bin euro ile sınırlı.

Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mehmet Gökay Üstün de işte bu konudan sıkıntılı: ‘’Ciddi oranda bir AB fon akışı söz konusu. AB fonlarının Türkiye’ye akışını incelemeye aldık.Türkiye’den giden 2 bin 368 proje AB tarafından kabul edilerek kaynak aktarılmış. Bu projelere aktarılan kaynakların parasal değeri de 237 milyon euro. Rakamlara bakıldığında Trakya sadece 59 tane proje kabul ettirebilmiş. Bu projelere karşılık 2 milyon 114 bin euro civarında bir para gelmiş. Trakya’da Türkiye nüfusunun yüzde 2’si yaşıyor. Bu nüfus katma değer üretme bakımından Türkiye’nin yüzde 2.6’sını üretiyor. Bu üç ilin nüfusla kıyaslanırsa AB’den aldığı fon yüzde 2 olmalıydı. Baktık gördük ki bu yüzde 1 civarında. Bu rakamları yakalayınca Trakya’da proje üretme kültürü yok. Kalkınma ajansının hibe programlarında proje üreten her şahıs, her işletme bundan yararlansa da yararlanmasa da arkasından AB için proje hazırlamaya kalktığında yeterli altyapıya sahip olacak. O altyapıyı eksik görüyorsa bizden uzman desteği, teknik destek alarak AB’ye yeniden başvurabilir. AB projelerine proje üretme bakımından Trakya geri kalmış durumda.’’

Önce Plan Sonra Hibe   

İşte oranı belirledikleri yüzde 2 seviyesine çekmek için yeni çalışmalar başlattıklarını söylüyor Üstün. ‘’Öncelik bölge planını oluşturmada. Bununla ilgili ikinci aşama hangi konulara ağırlık verileceği. Bu da yönetim kurulu ile yapılacak toplantıda şekillenecek. Tarım, hayvancılık, sanayi, ticaret, çevre, kültür ve turizm ayakları olacak bir planlama içinde olduklarını belirtiyor Üstün ve ekliyor: Hibeye, desteğe çıktığımızda belirlediğimiz alanlara öncelik vereceğiz. Biz şu an şu konu başlığı altında hibeye çıkacağız diyemiyoruz. Diyemediğimiz için henüz desteklere başlayamadık. İlk önce bölge planı netleşecek. Biz daha bu aşamadayız. Arkasından hibe programına çıkmamız gerekiyor. Hibe programına çıkıldığında ne, hangi proje ne kadar desteklenecek, o açıklanacak. Ardından da eğitim programlarına başlayacağız. Şu anda hangi konu başlığı altında hibe programına çıkacağımız belli değil.’’

Projeler Ekimden İtibaren Kabul Edilecek

Bölge planının netleşme tarihi ve duyurusunun yapılmasını Ekim 2010 olarak gösteren Üstün: ‘’Duyurunun hemen ardından projelerin kabulü başlayacak. 2010’un sonuna kadar projeler kabul edilmeye başlayacak. Bu süreden sonra gelen projeleri 15 günlük değerlendirme sürecimiz olacak. 2010’un sonunda 2011’in başında hibeye hak kazanan proje sahiplerini duyururuz.’’ Diyor.

‘Biz Proje Hazırlayamayız Önyargısını Yıkma Zamanı’

Mehmet Gökay Üstün, Trakya Kalkınma Ajansı’nın proje üretimi konusunda motivasyon sağlamak için yaptığı bir diğer çalışmanın da bilgilendirme gezileri olduğunu söylüyor. ‘’İl il, ilçe ilçe dolaşarak anlatacağız. Proje hazırlamak isteyenlere bilgi ve eğitim verilecek. Bu sayede Trakya’da isteği, niyeti olan herkes rahatlıkla proje üretebilecek. ‘Biz bu projelere giremeyiz. Hazırlayamayız’ diye önyargı var. ‘Danışmanlara dünya kadar para vereceğiz. Belki de proje kabul edilmeyecek. Onu da bilemiyoruz. Biz bu maceraya hiç girmeyelim’ gibi bir düşünce var. Ajansa başvuran herkese uzman desteği ücretsiz olarak sağlanacak. Özel olarak da bilgi isteyenlere destek verilecek. Amacımız iyi projesi olanlara kaynak oluşturmak.’’

 

 

DİĞER HABERLER

Kal-Der ve TrakyaKa’dan Çorlu’da Ortak Etkinlik16 Mart 2018Trakya Kalkınma Ajansı ve Kal-Der işbirliğinde Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası’nda ‘’Değişime Kulak Ver’’ etkinliği gerçekleştirildi. Trakyalı Süt ve Süt Ürünleri Üreticileri Markalaşmada Kararlı!12 Mart 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından yürütülen Trakya Bölgesi süt ve süt ürünleri üreticilerinin rekabet gücünün arttırılması çalışmaları kapsamında Trakya peynirinin markalaşması ve yeni iş modeli oluşturulması üzerine Trakyalı süt ve süt ürünleri imalatçıları ile Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli illerinde toplantılar gerçekleştirildi. Trakya Tanıtım Günleri Hazırlık Toplantılarının Sonuncusu Edirne’de Yapıldı9 Mart 2018Nisan ayında Ankara’da yapılacak olan “1. Trakya Tanıtım Günleri” hazırlıkları son hızla devam ediyor. İlk hazırlık toplantısı, 2 Mart Cuma günü Kırklareli ve Tekirdağ’da, 9 Mart’ta Edirne’de yapıldı. Güneş Uzunköprü’de Enerjiye Dönüşüyor9 Mart 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen ve Uzunköprü Belediyesi tarafından gerçekleştirilen “Güneş Uzunköprü´de Enerjiye Dönüşüyor” adlı proje kapsamında yapılan güneş enerjisi santralinin açılışı yapıldı. Trakya Bölgesi, Ankara’da Tanıtım Atağına Kalkıyor 2 Mart 2018Nisan ayında Ankara’da yapılacak olan “1. Trakya Tanıtım Günleri” hazırlıkları son hızla devam ediyor. İlk hazırlık toplantısı, 2 Mart Cuma günü Kırklareli ve Tekirdağ’da yapıldı.
  Yükleniyor...