Trakyaka, Sınır Ötesi İşbirliği’ne Davet Ediyor

Eklenme Tarihi: 14 Ekim 2010 | Toplam Okunma:
Türkiye ile Bulgaristan arasında yürütülen Sınır Ötesi İşbirliği Programı’na ait mutabakat metni imzalandı.

Avrupa Birliği’nin 10 milyon euroluk bir bütçeyle desteklediği Türkiye ile Bulgaristan arasında yürütülen Sınır Ötesi İşbirliği Programı’na ait mutabakat metni imzalandı. Ülkemizden Edirne ve Kırklareli illerinin yararlanabildiği programa katılımı teşvik için Trakya Kalkınma Ajansı tarafından her türlü desteğin sağlanacağı açıklandı.

11 Ekim 2010 Pazartesi günü Başbakanlık Avrupa Birliği Genel Sekreterliği’nde düzenlenen ve Bulgaristan’ın Ankara Büyükelçisi Krasimir Tulechki’nin de hazır bulunduğu törenle imzalanan Sınır Ötesi İşbirliği mutabakatı, Türkiye ve Bulgaristan arasındaki ekonomik ve sosyal kalkınma işbirliği için büyük önem taşıyor. AB Genel Sekreteri Büyükelçi Volkan Bozkır tarafından Ankara’da imzalanan belge AB’nin tahsis ettiği fonların fiili olarak kullanılmaya başlanması aşamasında önemli bir adım anlamına geliyor. Program çerçevesinde Türkiye’den Edirne ve Kırklareli, Bulgaristan’dan ise Burgaz, Yambol ve Hasköy şehirleri sundukları ortak projelerle AB fonlarından yararlanabiliyorlar.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mehmet Gökay Üstün, bu fırsatın en iyi şekilde değerlendirilmesi ve projelerin Türk tarafınca hazırlanması için Ajans olarak her türlü desteğe hazır olduklarını belirtti. Üstün, Sınır Ötesi İşbirliği programı ile ilgilenen vatandaşların Edirne ve Kırklareli Yatırım Destek Ofisleri’ne direkt olarak başvurup bilgi alabileceklerini ifade etti. İki ülke arasındaki kültürel, tarihi, sosyal ve iktisadi bağların güçlendirilmesi hedefine yönelik projelerin hayata geçirileceği programa adı geçen illerdeki yerel yönetimler, sivil toplum örgütleri ve eğitim, kültür, spor gibi faaliyetleri destekleyen kurumlar başvurabiliyor. 

 

DİĞER HABERLER

Fevzi Çakmak Caddesi’nin Yeniden Düzenlenmesine TRAKYAKA’dan Destek21 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı tarafından Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında destek alan Kırklareli Belediye Başkanlığı’nın hazırladığı ‘’Şehrin Yüzündeki Tarihindeki Çizgiler- Fevzi Çakmak Caddesi Kentsel Tasarım Hamlesi’’ isimli projenin kapanış toplantısı yapıldı. Trakya’da İlk Kez Düzenlenen Oryantiring Yarışı’na TRAKYAKA’dan Büyük Destek21 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı desteğiyle Türkiye Oryantiring Federasyonu tarafından düzenlenen 2.Kademe Şehit Dilay&Cem Kerman Oryantiring Yarışması Kırklareli ili Üsküp Belediyesi’ne bağlı Çukurpınar Köyü’nde 18-19 Kasım tarihlerinde yapıldı. Seyahat ve Turizm Sektörü Temsilcileri Uzakrota Travel Summit’te Bir Araya Geldi21 Kasım 2017Türkiye´nin en etkili seyahat zirvelerinden Uzakrota Travel Summit, bu yıl 5 salon, 1 fuaye alanı ve 1 b2b alanı olmak üzere 7 bölümde 1500’e yakın sektör profesyonelinin katılımıyla gerçekleşti. Genel Sekreter Şahin: “Mimar Sinan’ın İzinde Trakya’yı Keşfetmenin Tam Zamanı”10 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı “Mimar Sinan’ın İzinde: Trakya” rotası çalışmaları kapsamında Uzakdoğu pazarına yönelik olarak 2016 yılında başladığı, bölgede alternatif turizm destinasyonu oluşturma çalışmalarına devam ediyor. Tekirdağ Ekonomisi Yuvarlak Masa Toplantısında Ele Alındı10 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı, Tekirdağ TSO ve Dünya Gazetesi tarafından düzenlenen ve Tekirdağ ekonomisi ve sorunlarının ele alındığı yuvarlak masa toplantısında tarım ve tarıma dayalı sanayi ön plana çıktı.
  Yükleniyor...