Trakyaka, Sınır Ötesi İşbirliği’ne Davet Ediyor

Eklenme Tarihi: 14 Ekim 2010 | Toplam Okunma:
Türkiye ile Bulgaristan arasında yürütülen Sınır Ötesi İşbirliği Programı’na ait mutabakat metni imzalandı.

Avrupa Birliği’nin 10 milyon euroluk bir bütçeyle desteklediği Türkiye ile Bulgaristan arasında yürütülen Sınır Ötesi İşbirliği Programı’na ait mutabakat metni imzalandı. Ülkemizden Edirne ve Kırklareli illerinin yararlanabildiği programa katılımı teşvik için Trakya Kalkınma Ajansı tarafından her türlü desteğin sağlanacağı açıklandı.

11 Ekim 2010 Pazartesi günü Başbakanlık Avrupa Birliği Genel Sekreterliği’nde düzenlenen ve Bulgaristan’ın Ankara Büyükelçisi Krasimir Tulechki’nin de hazır bulunduğu törenle imzalanan Sınır Ötesi İşbirliği mutabakatı, Türkiye ve Bulgaristan arasındaki ekonomik ve sosyal kalkınma işbirliği için büyük önem taşıyor. AB Genel Sekreteri Büyükelçi Volkan Bozkır tarafından Ankara’da imzalanan belge AB’nin tahsis ettiği fonların fiili olarak kullanılmaya başlanması aşamasında önemli bir adım anlamına geliyor. Program çerçevesinde Türkiye’den Edirne ve Kırklareli, Bulgaristan’dan ise Burgaz, Yambol ve Hasköy şehirleri sundukları ortak projelerle AB fonlarından yararlanabiliyorlar.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mehmet Gökay Üstün, bu fırsatın en iyi şekilde değerlendirilmesi ve projelerin Türk tarafınca hazırlanması için Ajans olarak her türlü desteğe hazır olduklarını belirtti. Üstün, Sınır Ötesi İşbirliği programı ile ilgilenen vatandaşların Edirne ve Kırklareli Yatırım Destek Ofisleri’ne direkt olarak başvurup bilgi alabileceklerini ifade etti. İki ülke arasındaki kültürel, tarihi, sosyal ve iktisadi bağların güçlendirilmesi hedefine yönelik projelerin hayata geçirileceği programa adı geçen illerdeki yerel yönetimler, sivil toplum örgütleri ve eğitim, kültür, spor gibi faaliyetleri destekleyen kurumlar başvurabiliyor. 

 

  Yükleniyor...