Trakyaka, Sınır Ötesi İşbirliği’ne Davet Ediyor

Eklenme Tarihi: 14 Ekim 2010 | Toplam Okunma:
Türkiye ile Bulgaristan arasında yürütülen Sınır Ötesi İşbirliği Programı’na ait mutabakat metni imzalandı.

Avrupa Birliği’nin 10 milyon euroluk bir bütçeyle desteklediği Türkiye ile Bulgaristan arasında yürütülen Sınır Ötesi İşbirliği Programı’na ait mutabakat metni imzalandı. Ülkemizden Edirne ve Kırklareli illerinin yararlanabildiği programa katılımı teşvik için Trakya Kalkınma Ajansı tarafından her türlü desteğin sağlanacağı açıklandı.

11 Ekim 2010 Pazartesi günü Başbakanlık Avrupa Birliği Genel Sekreterliği’nde düzenlenen ve Bulgaristan’ın Ankara Büyükelçisi Krasimir Tulechki’nin de hazır bulunduğu törenle imzalanan Sınır Ötesi İşbirliği mutabakatı, Türkiye ve Bulgaristan arasındaki ekonomik ve sosyal kalkınma işbirliği için büyük önem taşıyor. AB Genel Sekreteri Büyükelçi Volkan Bozkır tarafından Ankara’da imzalanan belge AB’nin tahsis ettiği fonların fiili olarak kullanılmaya başlanması aşamasında önemli bir adım anlamına geliyor. Program çerçevesinde Türkiye’den Edirne ve Kırklareli, Bulgaristan’dan ise Burgaz, Yambol ve Hasköy şehirleri sundukları ortak projelerle AB fonlarından yararlanabiliyorlar.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mehmet Gökay Üstün, bu fırsatın en iyi şekilde değerlendirilmesi ve projelerin Türk tarafınca hazırlanması için Ajans olarak her türlü desteğe hazır olduklarını belirtti. Üstün, Sınır Ötesi İşbirliği programı ile ilgilenen vatandaşların Edirne ve Kırklareli Yatırım Destek Ofisleri’ne direkt olarak başvurup bilgi alabileceklerini ifade etti. İki ülke arasındaki kültürel, tarihi, sosyal ve iktisadi bağların güçlendirilmesi hedefine yönelik projelerin hayata geçirileceği programa adı geçen illerdeki yerel yönetimler, sivil toplum örgütleri ve eğitim, kültür, spor gibi faaliyetleri destekleyen kurumlar başvurabiliyor. 

 

DİĞER HABERLER

Mahmut Şahin :”Sera Projesi Tekirdağ Çiftçisine Yeni Ufuklar Açacak” 25 Mayıs 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından ilan edilen 2016 Mali Destek Programları kapsamında Süleymanpaşa Belediyesi tarafından hazırlanan “Süleymanpaşa İlçesi Modern Serada Çiçekçilik Örnek Uygulama Alanı” projesinin açılışı yapıldı. Bir Fikrim Var Yarışması’nın Kazananları Ödüllerini Aldı16 Mayıs 2018Trakya Kalkınma Ajansı (TRAKYAKA) ile Tekirdağ İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde gerçekleşen ‘’Bir Fikrim Var’’ proje yarışmasının finali Çorlu’da yapıldı ve ilk beşe giren isimler ödüllerini aldı. Yeni İşim Girişim ’in Kazananları Belli Oldu 7 Mayıs 2018Trakya Kalkınma Ajansı ve Türk Ekonomi Bankası (TEB) tarafından başlatılan ‘’Yeni İşim Girişim Programı’’ 2018 finali Kırklareli Eski Rektörlük Binası Konferans Salonu’nda gerçekleşti. Yeni İşim Girişim ’de Finalistler Belli Oldu3 Mayıs 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından parlak iş fikirlerini Trakya ekonomisine kazandırmak üzere başlatılan “Yeni İşim Girişim 2018 Let’s Up Eğitimleri Ara Jürisi” yapıldı. Bölgedeki girişimcilere mentorluk desteği sağlayan ve finansman kaynakları ile buluşma fırsatları sunan programdan yararlanmak üzere iş fikirlerini sunan girişimci adayları kıyasıya yarıştı. TRAKYAKA Yönetimi Edirne’de Toplandı30 Nisan 2018Trakya Kalkınma Ajansı, Nisan ayı olağan yönetim kurulu toplantısını Edirne Valiliği’nde gerçekleştirdi.
  Yükleniyor...