Arıtma Tesislerine Enerji Teşviği

Arıtma Tesislerine Enerji Teşviği
Eklenme Tarihi: 16 Ekim 2010 | Toplam Okunma:
Atıksu arıtma tesislerinin elektrik enerjisi giderlerine geri ödeme teşviki verilecek.

Çevre ve Orman Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü atıksu arıtma tesislerinin elektrik giderlerinin bir kısmının geri ödenmesine ilişkin çalışmasını tamamladı. Buna göre arıtma tesisini kuran, işleten ve ilgili mevzuatta belirtilen yükümlülükleri yerine getirenlerin maliyetleri hafifletilecek ve tesislerin çalıştırılması teşvik edilecek.

Çevre ve Orman Bakanlığı’nın çalışması uyarınca atıksu altyapı tesisi yönetimlerinden, ödemesi yapılan bir önceki yıla ait elektrik enerjisi giderinin, Bakanlar Kurulu tarafından belirlenecek olan kısmı geri ödenecek. Üst sınırı yüzde 50 olarak belirlenen geri ödemelerde oranlar tesis yönetimlerinden gelecek olan talebe ve bütçe imkanlarına göre netleşecek. Teşvikten faydalanmak isteyenler Bakanlıktan geri ödeme belgesi alarak her yıl Nisan ayı sonuna dek İl Çevre ve Orman Müdürlüklerine başvuruda bulunacaklar. Daha sonra Temmuz ayında Bakanlar Kurulu’nun vereceği karara göre ödemeler gerçekleştirilecek. Konuyla ilgili ilk uygulama 2010 yılındaki elektrik giderleri için de geçerli olacak.

Trakya Bölgesi’nde ihtiyaç duyulan atıksu arıtma tesislerinin yapımını da teşvik etmesi beklenen uygulama sayesinde bölgede önemli bir eksikliğin giderilmesi için gerekli adımların atılacağı öngörülüyor. Trakya Bölgesi’nde faaliyet gösteren firmaların, Organize Sanayi Bölgelerinin ve belediyelerin, bahsi geçen teşvik ile atıksu arıtma tesisi inşa etme ve işletme konusunda harekete geçmeleri kolaylaşmış olacak. Bu sayede atıksu arıtma tesislerinde işletme masraflarından biri olan elektrik enerjisi giderlerinin azalacak olması, Trakya’da çevre kirliliğinin önlenmesinde dolaylı yoldan büyük rol oynayacak. 

 

DİĞER HABERLER

Mahmut Şahin :”Sera Projesi Tekirdağ Çiftçisine Yeni Ufuklar Açacak” 25 Mayıs 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından ilan edilen 2016 Mali Destek Programları kapsamında Süleymanpaşa Belediyesi tarafından hazırlanan “Süleymanpaşa İlçesi Modern Serada Çiçekçilik Örnek Uygulama Alanı” projesinin açılışı yapıldı. Bir Fikrim Var Yarışması’nın Kazananları Ödüllerini Aldı16 Mayıs 2018Trakya Kalkınma Ajansı (TRAKYAKA) ile Tekirdağ İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde gerçekleşen ‘’Bir Fikrim Var’’ proje yarışmasının finali Çorlu’da yapıldı ve ilk beşe giren isimler ödüllerini aldı. Yeni İşim Girişim ’in Kazananları Belli Oldu 7 Mayıs 2018Trakya Kalkınma Ajansı ve Türk Ekonomi Bankası (TEB) tarafından başlatılan ‘’Yeni İşim Girişim Programı’’ 2018 finali Kırklareli Eski Rektörlük Binası Konferans Salonu’nda gerçekleşti. Yeni İşim Girişim ’de Finalistler Belli Oldu3 Mayıs 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından parlak iş fikirlerini Trakya ekonomisine kazandırmak üzere başlatılan “Yeni İşim Girişim 2018 Let’s Up Eğitimleri Ara Jürisi” yapıldı. Bölgedeki girişimcilere mentorluk desteği sağlayan ve finansman kaynakları ile buluşma fırsatları sunan programdan yararlanmak üzere iş fikirlerini sunan girişimci adayları kıyasıya yarıştı. TRAKYAKA Yönetimi Edirne’de Toplandı30 Nisan 2018Trakya Kalkınma Ajansı, Nisan ayı olağan yönetim kurulu toplantısını Edirne Valiliği’nde gerçekleştirdi.
  Yükleniyor...