EURADA Semineri

EURADA Semineri
Eklenme Tarihi: 1 Aralık 2010 | Toplam Okunma:
Avrupa Kalkınma Ajansları Birliği Semineri Samsun´da Düzenlendi

Kısa adı EURADA olan Avrupa Kalkınma Ajansları Birliği’nin ülkemizde düzenlenen ilk etkinliği olma özelliği taşıyan Mirroring EU and Turkish RDAs adlı seminer Samsun’da gerçekleştirildi. 25-26 Ekim tarihlerinde Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı’nın ev sahipliğini yaptığı toplantıda bölgesel kalkınma konusunda Avrupa’daki başarılı uygulamaların yanı sıra ülkemizde kalkınma ajanslarının geldikleri nokta ve gelecek için atılacak adımlarla ilgili bilgi ve deneyim paylaşımı yapıldı.

Üst düzey katılımcıların yanı sıra ülkemizdeki 26 kalkınma ajansının; genel sekreter, birim başkanı ve uzman düzeyinde katılım sağladığı seminere Trakya Kalkınma Ajansı uzmanlarından Onur Donat katıldı. Açılışta, On Dokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Hüseyin Akan, Samsun Valisi Hüseyin Aksoy, Tokat Valisi Şerif Yılmaz ve EURADA Yönetim Kurulu Başkanı  Renato  Galliano’nun yaptığı konuşmalarının ardından Devlet Planlama Teşkilatı Bölgesel Kalkınma ve Yapısal Uyum Genel Müdürü Nahit Bingöl ile  Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mevlüt Özen Türkiye’deki Kalkınma Ajansları hakkında bilgi verdi.

Renato Galliano konuşmasında; bölgesel kalkınmanın ekonomik kalkınmayla birlikte insani kalkınmayı da içermesinin önemli olduğunu belirtirken bu kapsamda merkezi otoritenin bölgesel ajanslara desteğinin en önemli unsur olduğuna değindi. Galliano, Kalkınma ajanslarının kendi bölgeleri için en uygun sektörleri belirleyip bu alanlara yoğunlaşmaları gerektiğine dikkat çekti. Nahit Bingöl ise yaptığı konuşmada bölgelerin özgün değerlerinin ön plana çıkarılmasında ajansların önemini vurgularken sahip oldukları personel yapısının kalkınma ajanslarının en önemli değerlerinden olduğunun altını çizdi.

Avrupa’da tek bir bölgesel kalkınma örneğinden bahsetmenin asla mümkün olmadığını buna karşılık her bölgenin kendi özgün kalkınma yöntemleri ile başarılı sonuçlara ulaşabildiğini ifade eden EURADA Genel Sekreteri Christian Saublens’in konuşmasının ardından toplantı Avrupa’dan gelen üç farklı kalkınma ajansının bölgesel kalkınma tecrübelerinin paylaşımı ile devam etti. Bu bölümde Belçika Charleroi Bölgesi IGRETEC Kalkınma Ajansı, İtalya Milano Kenti Kalkınma Ajansı ve Polonya Bielsko Biala Bölgesi Kalkınma Ajansı’nın yanı sıra ülkemizde faaliyete geçen ilk 6 kalkınma ajansı faaliyetleri ve bölgeleri ile ilgili sunumlar yaptılar. İki gün süren etkinlik bu sunumların ve kalkınma ajanslarının yönetim ve uygulama modellerinin tartışılmasının ardından yapılan kapanış konuşmalarıyla sona erdi.

FOTOĞRAFLAR

EURADA Semineri
  Yükleniyor...