EURADA Semineri

EURADA Semineri
Eklenme Tarihi: 1 Aralık 2010 | Toplam Okunma:
Avrupa Kalkınma Ajansları Birliği Semineri Samsun´da Düzenlendi

Kısa adı EURADA olan Avrupa Kalkınma Ajansları Birliği’nin ülkemizde düzenlenen ilk etkinliği olma özelliği taşıyan Mirroring EU and Turkish RDAs adlı seminer Samsun’da gerçekleştirildi. 25-26 Ekim tarihlerinde Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı’nın ev sahipliğini yaptığı toplantıda bölgesel kalkınma konusunda Avrupa’daki başarılı uygulamaların yanı sıra ülkemizde kalkınma ajanslarının geldikleri nokta ve gelecek için atılacak adımlarla ilgili bilgi ve deneyim paylaşımı yapıldı.

Üst düzey katılımcıların yanı sıra ülkemizdeki 26 kalkınma ajansının; genel sekreter, birim başkanı ve uzman düzeyinde katılım sağladığı seminere Trakya Kalkınma Ajansı uzmanlarından Onur Donat katıldı. Açılışta, On Dokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Hüseyin Akan, Samsun Valisi Hüseyin Aksoy, Tokat Valisi Şerif Yılmaz ve EURADA Yönetim Kurulu Başkanı  Renato  Galliano’nun yaptığı konuşmalarının ardından Devlet Planlama Teşkilatı Bölgesel Kalkınma ve Yapısal Uyum Genel Müdürü Nahit Bingöl ile  Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mevlüt Özen Türkiye’deki Kalkınma Ajansları hakkında bilgi verdi.

Renato Galliano konuşmasında; bölgesel kalkınmanın ekonomik kalkınmayla birlikte insani kalkınmayı da içermesinin önemli olduğunu belirtirken bu kapsamda merkezi otoritenin bölgesel ajanslara desteğinin en önemli unsur olduğuna değindi. Galliano, Kalkınma ajanslarının kendi bölgeleri için en uygun sektörleri belirleyip bu alanlara yoğunlaşmaları gerektiğine dikkat çekti. Nahit Bingöl ise yaptığı konuşmada bölgelerin özgün değerlerinin ön plana çıkarılmasında ajansların önemini vurgularken sahip oldukları personel yapısının kalkınma ajanslarının en önemli değerlerinden olduğunun altını çizdi.

Avrupa’da tek bir bölgesel kalkınma örneğinden bahsetmenin asla mümkün olmadığını buna karşılık her bölgenin kendi özgün kalkınma yöntemleri ile başarılı sonuçlara ulaşabildiğini ifade eden EURADA Genel Sekreteri Christian Saublens’in konuşmasının ardından toplantı Avrupa’dan gelen üç farklı kalkınma ajansının bölgesel kalkınma tecrübelerinin paylaşımı ile devam etti. Bu bölümde Belçika Charleroi Bölgesi IGRETEC Kalkınma Ajansı, İtalya Milano Kenti Kalkınma Ajansı ve Polonya Bielsko Biala Bölgesi Kalkınma Ajansı’nın yanı sıra ülkemizde faaliyete geçen ilk 6 kalkınma ajansı faaliyetleri ve bölgeleri ile ilgili sunumlar yaptılar. İki gün süren etkinlik bu sunumların ve kalkınma ajanslarının yönetim ve uygulama modellerinin tartışılmasının ardından yapılan kapanış konuşmalarıyla sona erdi.

FOTOĞRAFLAR

EURADA Semineri

DİĞER HABERLER

Genel Sekreter Şahin: “Mimar Sinan’ın İzinde Trakya’yı Keşfetmenin Tam Zamanı”10 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı “Mimar Sinan’ın İzinde: Trakya” rotası çalışmaları kapsamında Uzakdoğu pazarına yönelik olarak 2016 yılında başladığı, bölgede alternatif turizm destinasyonu oluşturma çalışmalarına devam ediyor. Tekirdağ Ekonomisi Yuvarlak Masa Toplantısında Ele Alındı10 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı, Tekirdağ TSO ve Dünya Gazetesi tarafından düzenlenen ve Tekirdağ ekonomisi ve sorunlarının ele alındığı yuvarlak masa toplantısında tarım ve tarıma dayalı sanayi ön plana çıktı. TrakyaKariyer Projesi Kamuoyu Bilgilendirme Toplantısı İle Sona Erdi9 Kasım 2017Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından ortaklaşa finanse edilen ve faydalanıcısının Trakya Kalkınma Ajansı olduğu ‘TrakyaKAriyer Projesi’ Kamuoyu Bilgilendirme ToplantısıTrakya Üniversitesi’nde gerçekleşti. Trakya Devlet Destekleri Zirvesi Kırklareli’nde Yapıldı9 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı tarafından organize edilen Ekonomi Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın katılımcı olarak yer aldığı Trakya Devlet Destekleri Zirvesi Kırklareli İl Özel İdaresi Cazibe Merkezi’nde gerçekleştirildi. Tekirdağ’ın İlk Güneş Enerji Santrali TRAKYAKA Desteğiyle Kuruldu9 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında destek alan Tekirdağ Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü’nün hazırladığı ‘’TESKİ ve Güneş El Ele Enerjide Verimliliğe’’ projesi kapsamında Muratlı ilçesi Aşağısevindik mahallesine kurulan güneş enerjisi santralinin açılışı törenle yapıldı.
  Yükleniyor...