Projelerde Vergi Borcu Engeli Kalktı

Eklenme Tarihi: 17 Aralık 2010 | Toplam Okunma:
Yerel yönetimlerin Kalkınma Ajanslarının mali destek programlarından yararlanabilmeleri için vergi borçlarının olmadığını belgeleme zorunluluğu kalktı.

Yerel yönetimlerin Kalkınma Ajanslarının mali destek programlarından yararlanabilmeleri için vergi borçlarının olmadığını belgeleme zorunluluğu kalktı. 11 Aralık 2010 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Tahsilat Tebliği uyarınca vergi borcu bulunan belediyeler de mali desteklerden yararlanmak için Ajanslara başvuruda bulunabilecek.

Mali destek programlarından yararlanmak amacıyla proje başvurusunda bulunmak isteyen yerel yönetimlerin SGK ve vergi borçlarının olmadığına dair belge sunma zorunluluğu konusunda gerçekleşen değişiklik uyarınca, vergi borcu bulunan yerel yönetimlerin projelerinin kabulü önünde bir engel kalmadı. SGK borcu bulunan yerel yönetimlerin proje başvurularının değerlendirmeye alınması henüz mümkün olmamakla birlikte bu konuyla ilgili mevzuat değişikliğinin de Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarlığınca takip edildiği bildirildi.

Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mehmet Gökay Üstün konuyla ilgili yaptığı açıklamada gerçekleşen son değişikliğe göre SGK borcu olmayan yerel yönetimlerin bunu belgelemeleri halinde Ajansın son başvuru tarihi 31 Aralık 2010 olan mali destek programlarına proje sunmasının mümkün hale geldiğini belirtti. Üstün, bu son gelişmeyle birlikte belediyelerden gelecek proje sayısının ciddi oranda artacağını beklediklerini söyledi. 

 

  Yükleniyor...