Sakin Şehir Seferihisar Ziyareti

Sakin Şehir Seferihisar Ziyareti
Eklenme Tarihi: 4 Mart 2011 | Toplam Okunma:
Sakin Şehir Seferihisar Ziyareti

Trakya Kalkınma Ajansı, Kırklareli’nin Vize İlçesi’nin Dünya Sakin Şehirler Birliği’ne yapacağı başvuru öncesinde Vize heyeti ile birlikte ülkemizin ilk ‘sakin şehri’ olan Seferihisar’a bir ziyarette bulundu. Vize Cittaslow (Sakin Şehir) Komisyonu üyesi kurum ve kuruluşların Seferihisar Belediyesi’ne yaptıkları ziyarette Vize’nin cittaslow ön başvurusu yetkililere teslim edildi.

22 Şubat Salı günü Vize Belediyesi’nin organizasyonu ile Seferihisar’a giden Vize Cittaslow Komisyonu, Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer’i makamında ziyaret etti. Vize’nin cittaslow başvurusuna teknik destek sağlayan ve bu projede koordinatörlük görevini üstlenen Trakya Kalkınma Ajansı da ziyaret sırasında heyetteki yerini aldı. Ziyarette Ajansı Genel Sekreter Mehmet Gökay Üstün ve Ajans uzmanları Onur Donat ve Semiha Ahmet temsil ettiler. Söz konusu ziyarette Vize Belediye Başkanı Selçuk Yılmaz,  Kırklareli İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Akkaya, Vize Esnaf ve Sanatkârlar Odası ve Kent Konseyi Başkanı Hasan Basri Korkmaz, Vize Yüksekokulu yetkilileri ve Vize Belediyesi çalışanları da hazır bulundu.

Vize Belediyesi ve Trakya Kalkınma Ajansı Kırklareli Yatırım Destek Ofisi uzmanlarının koordinasyonunda oluşturulan Vize Cittaslow Komisyonu, Vize’yi ‘sakin şehir’ yapmak üzere ilk resmi girişimini gerçekleştirerek ön başvuruyu Cittaslow Ulusal Koordinatörü Bülent Köstem’e teslim etti. Cittaslow ağına Türkiye’den katılan ilk şehir olan Seferihisar’a yapılan çalışma ziyareti sırasında gerçekleşen ön başvuru tesliminden sonra Seferihisar Belediyesi’nin, söz konusu süreçteki tecrübeleri Vize heyetiyle paylaşıldı.

Başta Kırklareli Valiliği olmak üzere çok sayıda kamu kurum ve kuruluşunun desteği ve Vize Belediyesi ile Trakya Kalkınma Ajansı’nın koordinasyonuyla sürecek olan ‘Vize Sakin Şehir’ üyelik süreci, başvuru dosyasının Seferihisar Belediyesi aracılığı ile İtalya’da bulunan Cittaslow Birliği’ne iletilmesiyle devam edecek. ‘Sakin şehir’ kavramının tanıtılması ve kamuoyunun Vize’nin başvurusu ile ilgili bilgilendirilmesi amacıyla Mart ayı içerisinde Vize’de Kırklareli Valisi Ali Haydar Öner, Vize Belediye Başkanı Selçuk Yılmaz ve Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mehmet Gökay Üstün’ün konuşma ve sunumları eşliğinde bir bilgilendirme toplantısı düzenlenmesi planlanıyor.

Sakin Şehir (Cittaslow) Nedir?

1999 yılında İtalya’da başlayan Sakin Şehir (Cittaslow) hareketi küreselleşen dünyada giderek birbirinin kopyasına haline gelen mekanlar ve kentlerden biri olmak istemeyen, aksine yerel değerlerini yaşatan ve onu başkalarına tanıtan özgün kentleri ön plana çıkarmayı amaçlıyor. Gürültü, ışık, hava, su kirliliği gibi insan sağlığını tehdit eden unsurların kent yaşamından dışlanıp, kirlilikten arınmış bir çevre ve sağlıklı beslenmenin yaygınlaştırılması ‘sakin şehir’ kavramının temellerini oluşturuyor.

Kentlerin geleneksel yaşamını ve kültürel değerlerini tanıtmak ve bu değerleri yeni nesillere aktarmak gibi amaçlar taşıyan cittaslow hareketi, kentleri bu doğrultuda adımlar atmaya teşvik ediyor. Çevre ve altyapı politikaları, kentsel kalite için teknoloji ve tesisler, yerel üretimi korumak, misafirperverlik, farkındalık gibi kriterler ‘sakin şehir’ sıfatını almak için aranan şartlar arasında yer alıyor. Sakin şehri bütünleyen yavaş yiyecek (doğal ve yerel yiyeceklerin teşviki, organik tarım uygulamaları, geleneksel yemek eğitimi uygulamaları) anlayışının da kentte yer etmesi için çaba gösterilmesi sakin şehir adaylarına artı puan katıyor.

Sakin Şehirler Birliğinin merkezi İtalya’da bulunuyor. Salyangoz amblemi ile tanınan sakin şehirlerin büyük bölümü İtalya’da yer alırken salyangoz amblemi taşımaya hak kazanan şehirlerin sayısı tüm dünyada da giderek artıyor. Avrupa ülkeleri dışında Avustralya, Yeni Zelanda, Güney Kore, Çin, Kanada gibi ülkelerde sakin şehir kavramı yaygınlaşmaya devam ediyor. Bu konsepte dahil olan ilk Türk kenti ise 2009 yılında Dünya Sakin Şehirler Birliğine katılan İzmir’in Seferihisar ilçesi. Türkiye’nin ilk sakin şehri olması nedeniyle ülkemizin cittaslow başkenti olan Seferihisar, Türkiye’den yapılacak diğer başvuruları İtalya’daki merkeze iletmekten de sorumlu. Bu kapsamda gelen başvurular Seferihisar Belediyesi tarafından Cittaslow Birliği’ne iletilmeye başlanmış bulunuyor.

Engin tarihi, henüz yok olmamış özgün yapısı ve bozulmamış doğası ile Trakya’nın turizm bölgesi Istrancaların ve Karadeniz kıyılarının hemen yanı başında yer alan Vize; ülkemizde sakin şehir konseptine en fazla uyum gösterebilecek kentlerin başında geliyor. Trakya Kalkınma Ajansı, bir süredir cittaslow adaylığı için ön hazırlıkları yürütmekte olan Vize Belediyesi’ne sağladığı teknik destekle ve ilgili kurum ve kuruluşları bir araya getirmeye yönelik çalışmalarıyla Vize’nin “Yaşamın Kolay Olduğu Şehirler Ağı” olarak bilinen Cittaslow Birliği’ne üyelik sürecine katkıda bulunuyor.

FOTOĞRAFLAR

Sakin Şehir Seferihisar Ziyareti

DİĞER HABERLER

Trakya’ya Yeni Bir Kültür Rotası: “Mimar Sinan’ın İzinde Bir Payitahttan Diğerine Yolculuk”13 Nisan 2018Trakya Kalkınma Ajansı ve TURİNG işbirliği ile hayata geçirilen ve Trakya Bölgesi’ndeki Mimar Sinan eserleri üzerinde hazırlanan turizm rotasının tanıtımı Edirne’de yapıldı. Trakya Hestourex Fuarı’nda Yerini Aldı8 Nisan 2018Trakya Kalkınma Ajansı, Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ İl Sağlık Müdürlükleri, üniversite ve özel hastaneler ile birlikte Antalya’da 5-8 Nisan 2018 tarihlerinde düzenlenen 2’nci Dünya Sağlık, Spor ve Alternatif Turizm Kongre Fuarı Hestourex’te yerini aldı. On Birinci Kalkınma Planı Marmara Bölgesi İstişare Toplantısı Gerçekleştirildi31 Mart 2018On Birinci Kalkınma Planı Kalkınma Planı hazırlık çalışmaları kapsamında yedi coğrafi bölgede düzenlenen toplantıların üçüncüsü Kalkınma Bakanlığı Müsteşarı CüneydDüzyol başkanlığında İstanbul’da gerçekleştirildi. TRAKYAKA Mart Ayı Yönetim Kurulu Toplantısı Tekirdağ’da Yapıldı29 Mart 2018Trakya Kalkınma Ajansı, Mart ayı olağan yönetim kurulu toplantısını Tekirdağ’da Ajans hizmet binasında gerçekleştirdi. 2018 Yılı Mali Destek Programları Proje Başvuruları Sona Erdi22 Mart 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından 27 Aralık 2017 tarihinde ilan edilen proje teklif çağrısı 9 Mart 2018 tarihinde KAYS (Kalkınma Ajanları Yönetim Sistemi) üzerinden sona erdi. Proje başvurularına ait evraklar 16 Mart 2018 Cuma günü saat 18:00’a dek Trakya Kalkınma Ajansı’na teslim edildi.
  Yükleniyor...