61 Projeye 11,2 Milyon TL Hibe Desteği

61 Projeye 11,2 Milyon TL Hibe Desteği
Eklenme Tarihi: 31 Mart 2011 | Toplam Okunma:
Trakya Kalkınma Ajansı Mali Destek Programı Sonuçları Açıklandı

Trakya Kalkınma Ajansı’nın yürüttüğü 2010 Yılı Mali Destek Programları kapsamında hibe desteklerinden yararlanacak projeler belli oldu. Titiz bir değerlendirme süreci sonucunda hibe almaya hak kazanan 61 projeye Ajans tarafından toplam 11 milyon TL’nin üzerinde kaynak aktarılacak.

18 Ekim 2010 tarihinde proje teklif çağrısına çıkılan ve proje teslim süresi 14 Ocak 2011’de sona eren 2010 Yılı Mali Destek Programlarının değerlendirme aşaması neticelendi. Projelerin son teslim tarihinden itibaren yoğun bir değerlendirme sürecine giren Trakya Kalkınma Ajansı, Yönetim Kurulu’nun nihai değerlendirmesinin ardından başarılı bulunan projeleri açıkladı. Buna göre, Kar Amacı Güden Kuruluşlara Yönelik Rekabet Gücünün Arttırılması, Kar Amacı Gütmeyen Kuruluşlara Yönelik Rekabet Gücünün Arttırılması ve Küçük Ölçekli Altyapı başlıklarında sunulan 416 projeden 61’i hibe desteği almaya layık görüldü.

Ajansa sunulan projeler, Bağımsız Değerlendiriciler ve bölgedeki çeşitli kurum ve kuruluşlar ile üniversitelerden seçilen temsilcilerin oluşturduğu Değerlendirme Komitesi tarafından teknik ve idari incelemeye tabi tutulduktan sonra aldıkları puanlara göre sıralandılar. Söz konusu sıralama doğrultusunda son bir değerlendirme gerçekleştiren Trakya Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu, hibe desteği sağlanacak 61 proje üzerinde mutabakata vardı. Mali desteklerden yararlanmasına karar verilen projelerden Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamındaki 22 projeye 4 milyon 941 bin TL, Kar Amacı Güden Kuruluşlara Yönelik Rekabet Gücünün Arttırılması Mali Destek Programı kapsamındaki 27 projeye 4 milyon 268 bin TL, Kar Amacı Gütmeyen Kuruluşlara Yönelik Rekabet Gücünün Arttırılması Mali Destek Programı çerçevesindeki 12 projeye ise 1 milyon 939 bin TL kaynak aktarılmasına karar verildi.   

Trakya Kalkınma Ajansı 2010 Yılı Mali Destek Programlarından yararlanacak projelerin 27’sinin KOBİ’lerden, 17’sinin kamu kurum ve kuruluşlarından, 5’inin belediyelerden, 4’ünün üniversitelerden ve 8 tanesinin diğer başvuru sahiplerinden geldiği tespit edildi. TR21 Trakya Bölgesi’ni meydana getiren Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ illerinin başarılı proje sayılarının dağılımı ise sırasıyla 18, 18 ve 25 şeklinde gerçekleşti.

Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mehmet Gökay Üstün konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları kaydetti: ‘‘Ajansımız internet sitesi üzerinden ilan edilen başarılı projelerin uygulama sürecinin başlatılması için proje sahipleriyle irtibata geçilerek en kısa süre içerisinde sözleşmelerin imzalanmasını hedefliyoruz. Bu vesileyle başarılı proje sahibi tüm paydaşlarımızı tebrik ediyorum. Elbette bize gelen projeler arasında çeşitli sebeplerden dolayı destek alamayan birçok proje de bulunmakta. Bunların gerek Ajansın gelecek dönem programlarına gerekse Ajans dışı (Avrupa Birliği, Birleşmiş Milletler vb.) kaynaklara başvurmaları için proje sahiplerine danışmanlık desteği vereceğiz. Bölgemizin proje üretme kültürüne katkıda bulunan söz konusu projelere sahip çıkma gayretimizin süreceğini hatırlatır, Ajansımıza proje sunan tüm paydaşlarımıza teşekkürlerimi sunarım. ’’

Mehmet Gökay Üstün, başarılı bulunan projelerin uygulamasına ve kaynak aktarımına sözleşmelerin imzalanmasından hemen sonra başlanacağını belirtirken projelerin uygulama süreçlerini adım adım izleyeceklerini ifade etti. Üstün, mali desteklerden yararlanma hakkı kazanamayan proje sahiplerine ise projelerinin elenme gerekçelerinin resmi bir bildirimle iletileceğini sözlerine ekledi.

 

DİĞER HABERLER

Fotovoltaik Sistem Kurulumu Eğitimi Kırklareli’de Başladı16 Ocak 2018Trakya Kalkınma Ajansı Kırklareli Yatırım Destek Ofisi organizasyonuyla düzenlenen “Fotovoltaik Sistem Kurulumu Eğitimi” Kırklareli’de başladı. Trakya E-Ticaret ve Dijital Pazarlamaya Hazır12 Ocak 2018Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin’in de katıldığı ve Keşan TSO Girişimcilik Merkezi tarafından organize edilen “Dijital Dönüşüm ve E-Ticaret Konferansı” Keşan’da yapıldı. Bir Fikrim Var Proje Yarışması Başlıyor12 Ocak 2018Trakya Kalkınma Ajansı (TRAKYAKA) ile Tekirdağ İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde gerçekleşecek olan ‘’Bir Fikrim Var’’ proje yarışmasının tanıtım toplantısı Süleymanpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde yapıldı. Trakya 2.Savunma ve Havacılık Yerlileştirme Zirvesi Tekirdağ’da Yapıldı28 Aralık 2017Trakya Kalkınma Ajansı ve Teknik Üretim ve İhracatı Destekleme Derneği (TÜDEP) işbirliğinde düzenlenen ve iki gün süren Trakya 2.Savunma ve Havacılık Yerlileştirme Zirvesi Tekirdağ’da sona erdi. TRAKYAKA 2018 Mali Destek Programlarını İlan Etti27 Aralık 2017Trakya Kalkınma Ajansı 2018 Yılı Proje Teklif Çağrısı yayınlandı. İki başlık halinde ilan edilen programlar için 11.01.2018 tarihinden itibaren başvuru kabulüne başlanacağı açıklandı. Ajans tarafından yapılan açıklamaya göre ilgili proje başvuruları 23 Şubat 2018 saat 23.00’e kadar KAYS üzerinden (KAYS: Kalkınma Ajansları Yönetim Sistemi), ıslak imzalı taahhütnameler ise elden veya posta/kargo yoluyla 02 Mart 2018 Cuma günü saat 18.00’e dek kabul edilecek.
  Yükleniyor...