61 Projeye 11,2 Milyon TL Hibe Desteği

61 Projeye 11,2 Milyon TL Hibe Desteği
Eklenme Tarihi: 31 Mart 2011 | Toplam Okunma:
Trakya Kalkınma Ajansı Mali Destek Programı Sonuçları Açıklandı

Trakya Kalkınma Ajansı’nın yürüttüğü 2010 Yılı Mali Destek Programları kapsamında hibe desteklerinden yararlanacak projeler belli oldu. Titiz bir değerlendirme süreci sonucunda hibe almaya hak kazanan 61 projeye Ajans tarafından toplam 11 milyon TL’nin üzerinde kaynak aktarılacak.

18 Ekim 2010 tarihinde proje teklif çağrısına çıkılan ve proje teslim süresi 14 Ocak 2011’de sona eren 2010 Yılı Mali Destek Programlarının değerlendirme aşaması neticelendi. Projelerin son teslim tarihinden itibaren yoğun bir değerlendirme sürecine giren Trakya Kalkınma Ajansı, Yönetim Kurulu’nun nihai değerlendirmesinin ardından başarılı bulunan projeleri açıkladı. Buna göre, Kar Amacı Güden Kuruluşlara Yönelik Rekabet Gücünün Arttırılması, Kar Amacı Gütmeyen Kuruluşlara Yönelik Rekabet Gücünün Arttırılması ve Küçük Ölçekli Altyapı başlıklarında sunulan 416 projeden 61’i hibe desteği almaya layık görüldü.

Ajansa sunulan projeler, Bağımsız Değerlendiriciler ve bölgedeki çeşitli kurum ve kuruluşlar ile üniversitelerden seçilen temsilcilerin oluşturduğu Değerlendirme Komitesi tarafından teknik ve idari incelemeye tabi tutulduktan sonra aldıkları puanlara göre sıralandılar. Söz konusu sıralama doğrultusunda son bir değerlendirme gerçekleştiren Trakya Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu, hibe desteği sağlanacak 61 proje üzerinde mutabakata vardı. Mali desteklerden yararlanmasına karar verilen projelerden Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamındaki 22 projeye 4 milyon 941 bin TL, Kar Amacı Güden Kuruluşlara Yönelik Rekabet Gücünün Arttırılması Mali Destek Programı kapsamındaki 27 projeye 4 milyon 268 bin TL, Kar Amacı Gütmeyen Kuruluşlara Yönelik Rekabet Gücünün Arttırılması Mali Destek Programı çerçevesindeki 12 projeye ise 1 milyon 939 bin TL kaynak aktarılmasına karar verildi.   

Trakya Kalkınma Ajansı 2010 Yılı Mali Destek Programlarından yararlanacak projelerin 27’sinin KOBİ’lerden, 17’sinin kamu kurum ve kuruluşlarından, 5’inin belediyelerden, 4’ünün üniversitelerden ve 8 tanesinin diğer başvuru sahiplerinden geldiği tespit edildi. TR21 Trakya Bölgesi’ni meydana getiren Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ illerinin başarılı proje sayılarının dağılımı ise sırasıyla 18, 18 ve 25 şeklinde gerçekleşti.

Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mehmet Gökay Üstün konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları kaydetti: ‘‘Ajansımız internet sitesi üzerinden ilan edilen başarılı projelerin uygulama sürecinin başlatılması için proje sahipleriyle irtibata geçilerek en kısa süre içerisinde sözleşmelerin imzalanmasını hedefliyoruz. Bu vesileyle başarılı proje sahibi tüm paydaşlarımızı tebrik ediyorum. Elbette bize gelen projeler arasında çeşitli sebeplerden dolayı destek alamayan birçok proje de bulunmakta. Bunların gerek Ajansın gelecek dönem programlarına gerekse Ajans dışı (Avrupa Birliği, Birleşmiş Milletler vb.) kaynaklara başvurmaları için proje sahiplerine danışmanlık desteği vereceğiz. Bölgemizin proje üretme kültürüne katkıda bulunan söz konusu projelere sahip çıkma gayretimizin süreceğini hatırlatır, Ajansımıza proje sunan tüm paydaşlarımıza teşekkürlerimi sunarım. ’’

Mehmet Gökay Üstün, başarılı bulunan projelerin uygulamasına ve kaynak aktarımına sözleşmelerin imzalanmasından hemen sonra başlanacağını belirtirken projelerin uygulama süreçlerini adım adım izleyeceklerini ifade etti. Üstün, mali desteklerden yararlanma hakkı kazanamayan proje sahiplerine ise projelerinin elenme gerekçelerinin resmi bir bildirimle iletileceğini sözlerine ekledi.

 

DİĞER HABERLER

Genel Sekreter Şahin: “Mimar Sinan’ın İzinde Trakya’yı Keşfetmenin Tam Zamanı”10 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı “Mimar Sinan’ın İzinde: Trakya” rotası çalışmaları kapsamında Uzakdoğu pazarına yönelik olarak 2016 yılında başladığı, bölgede alternatif turizm destinasyonu oluşturma çalışmalarına devam ediyor. Tekirdağ Ekonomisi Yuvarlak Masa Toplantısında Ele Alındı10 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı, Tekirdağ TSO ve Dünya Gazetesi tarafından düzenlenen ve Tekirdağ ekonomisi ve sorunlarının ele alındığı yuvarlak masa toplantısında tarım ve tarıma dayalı sanayi ön plana çıktı. TrakyaKariyer Projesi Kamuoyu Bilgilendirme Toplantısı İle Sona Erdi9 Kasım 2017Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından ortaklaşa finanse edilen ve faydalanıcısının Trakya Kalkınma Ajansı olduğu ‘TrakyaKAriyer Projesi’ Kamuoyu Bilgilendirme ToplantısıTrakya Üniversitesi’nde gerçekleşti. Trakya Devlet Destekleri Zirvesi Kırklareli’nde Yapıldı9 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı tarafından organize edilen Ekonomi Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın katılımcı olarak yer aldığı Trakya Devlet Destekleri Zirvesi Kırklareli İl Özel İdaresi Cazibe Merkezi’nde gerçekleştirildi. Tekirdağ’ın İlk Güneş Enerji Santrali TRAKYAKA Desteğiyle Kuruldu9 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında destek alan Tekirdağ Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü’nün hazırladığı ‘’TESKİ ve Güneş El Ele Enerjide Verimliliğe’’ projesi kapsamında Muratlı ilçesi Aşağısevindik mahallesine kurulan güneş enerjisi santralinin açılışı törenle yapıldı.
  Yükleniyor...