Sultanların İzinde Bir Tarih ve Doğa Yolculuğu

Sultanların İzinde Bir Tarih ve Doğa Yolculuğu
Eklenme Tarihi: 5 Nisan 2011 | Toplam Okunma:
´Sultanlar Yolu´ doğa yürüyüşünün Trakya ayağı 14 Nisan´da başlıyor.

Son yıllarda ülkemizde giderek gelişen alternatif turizm faaliyetlerinden biri olan doğa yürüyüşü (trekking) etkinliği için yeni bir rota daha oluştu. Viyana’dan İstanbul’a uzanan ve ‘Sultanlar Yolu’ olarak adlandırılan bu rotayı takip edenler Trakya’yı boydan boya kat ederek benzersiz bir tarih ve doğa yolculuğuna çıkıyor.

Trakya’da geçmişten beri yerel dernekler ve kuruluşlar tarafından özellikle Kırklareli-Istrancalar ve Tekirdağ-Ganoslar yörelerinde yürütülmekte olan yerel doğa yürüyüşü etkinliklerine uluslararası boyutta yeni bir seçenek eklendi. İlk test yürüyüşleri Hollanda’da yaşayan bir Türk vatandaşı olan Sedat Çakır tarafından 2009 yılında gerçekleştirilen ‘Sultanlar Yolu’ doğa yürüyüşü rotası, bu yıldan itibaren nihai haliyle yürüyüşçüleri bekliyor. 14-28 Nisan tarihleri arasında Edirne Kapıkule’den İstanbul’a yürüyerek Sultanlar Yolu’nda işaretleme çalışması yapacak olan Sedat Çakır’ın da dahil olduğu 20 kişilik Hollandalı yürüyüşçü grubuna dileyen herkes eşlik edebilecek.

Klasik doğa yürüyüşü rotalarından farklı olarak tarihsel boyutu ile öne çıkan Sultanlar Yolu parkuru, Kanuni Sultan Süleyman’ın 1529 yılında Topkapı Sarayı’ndan yola çıkarak Viyana yakınlarındaki Simmering Köyü’ne ulaşan sefer yolculuğuna işaret ediyor. Osmanlı’nın Avrupa’ya düzenlediği seferlerin büyük bölümünün rotasıyla da çakışan bu doğa yürüyüşü parkurunu kat edenler sultanların izlerini de takip etmiş oluyorlar.

Altı farklı ülkeden geçen ve Filibe, Sofya, Niş, Belgrad, Zigetvar hattında uzanan Sultanlar Yolu parkurunun Türkiye’deki bölümü ise Trakya’yı kapsıyor. Tarihi kent Edirne’den başlayan yolculuk doğal ve tarihsel güzelliklerle dolu Kırklareli ilimize bağlı yerleşim yerlerini takip ederek Kırklareli merkezden de geçtikten sonra Istrancaların yanı başındaki Pınarhisar, Trakların eski başkenti ve ‘Sakin Şehir’ (Citta Slow) adayı Vize ile Tekirdağ’ın Saray ilçesi üzerinden İstanbul’a uzanıyor. Bölgemizde turizm çeşitliliğinin artmasını teşvik eden ve bölgenin tanınırlığına katkıda bulunacak alternatif turizm projelerini destekleyen Trakya Kalkınma Ajansı, Sultanlar Yolu’nun bu bağlamda son derece önemli bir adım olduğuna inanıyor.

Trakya’yı bir tarih koridorunun içerisinden geçerek tanıma fırsatı sunan Sultanlar Yolu yürüyüşü ile ilgili daha fazla bilgi almak isteyenler www.sultanlaryolu.com veya www.biryolcunungunlugu.com adresli internet sitelerini ziyaret edebilirler.

Sultanlar Yolu’nun Türkiye güzergahı:

Kapıkule, Kemalköy, Karabulut, Sarayakpınar, (Sırpsındığı), Avarız, Edirne, Hıdırağa, Ortakça, Kavaklı, Karayusuf, Süloğlu, Büyük Gerdelli, Dolhan, Paşayeri, Koyunbaba, Kırklareli, Kızılcıkdere, Üsküpdere, Karıncak, Kaynarca, Pınarhisar, Erenler, Poyralı, Doğanca, Develi, Vize, Okçular, Evrenli, Çakıllı, Kavacık, Saray, Küçük Yoncalı, Safaalan, Binkılıç, Aydınlar, Gümüşpınar, İhsaniye, Akalan, Dağyenice, Boyalık, Dursunköy, Sazlıbosna, Şamlar, Kayabaşı, Eyüp Sultan, Süleymaniye Cami, Topkapı Sarayı (İstanbul)

FOTOĞRAFLAR

Sultanların İzinde Bir Tarih ve Doğa Yolculuğu

DİĞER HABERLER

Fotovoltaik Sistem Kurulumu Eğitimi Kırklareli’de Başladı16 Ocak 2018Trakya Kalkınma Ajansı Kırklareli Yatırım Destek Ofisi organizasyonuyla düzenlenen “Fotovoltaik Sistem Kurulumu Eğitimi” Kırklareli’de başladı. Trakya E-Ticaret ve Dijital Pazarlamaya Hazır12 Ocak 2018Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin’in de katıldığı ve Keşan TSO Girişimcilik Merkezi tarafından organize edilen “Dijital Dönüşüm ve E-Ticaret Konferansı” Keşan’da yapıldı. Bir Fikrim Var Proje Yarışması Başlıyor12 Ocak 2018Trakya Kalkınma Ajansı (TRAKYAKA) ile Tekirdağ İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde gerçekleşecek olan ‘’Bir Fikrim Var’’ proje yarışmasının tanıtım toplantısı Süleymanpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde yapıldı. Trakya 2.Savunma ve Havacılık Yerlileştirme Zirvesi Tekirdağ’da Yapıldı28 Aralık 2017Trakya Kalkınma Ajansı ve Teknik Üretim ve İhracatı Destekleme Derneği (TÜDEP) işbirliğinde düzenlenen ve iki gün süren Trakya 2.Savunma ve Havacılık Yerlileştirme Zirvesi Tekirdağ’da sona erdi. TRAKYAKA 2018 Mali Destek Programlarını İlan Etti27 Aralık 2017Trakya Kalkınma Ajansı 2018 Yılı Proje Teklif Çağrısı yayınlandı. İki başlık halinde ilan edilen programlar için 11.01.2018 tarihinden itibaren başvuru kabulüne başlanacağı açıklandı. Ajans tarafından yapılan açıklamaya göre ilgili proje başvuruları 23 Şubat 2018 saat 23.00’e kadar KAYS üzerinden (KAYS: Kalkınma Ajansları Yönetim Sistemi), ıslak imzalı taahhütnameler ise elden veya posta/kargo yoluyla 02 Mart 2018 Cuma günü saat 18.00’e dek kabul edilecek.
  Yükleniyor...