Sultanların İzinde Bir Tarih ve Doğa Yolculuğu

Sultanların İzinde Bir Tarih ve Doğa Yolculuğu
Eklenme Tarihi: 5 Nisan 2011 | Toplam Okunma:
´Sultanlar Yolu´ doğa yürüyüşünün Trakya ayağı 14 Nisan´da başlıyor.

Son yıllarda ülkemizde giderek gelişen alternatif turizm faaliyetlerinden biri olan doğa yürüyüşü (trekking) etkinliği için yeni bir rota daha oluştu. Viyana’dan İstanbul’a uzanan ve ‘Sultanlar Yolu’ olarak adlandırılan bu rotayı takip edenler Trakya’yı boydan boya kat ederek benzersiz bir tarih ve doğa yolculuğuna çıkıyor.

Trakya’da geçmişten beri yerel dernekler ve kuruluşlar tarafından özellikle Kırklareli-Istrancalar ve Tekirdağ-Ganoslar yörelerinde yürütülmekte olan yerel doğa yürüyüşü etkinliklerine uluslararası boyutta yeni bir seçenek eklendi. İlk test yürüyüşleri Hollanda’da yaşayan bir Türk vatandaşı olan Sedat Çakır tarafından 2009 yılında gerçekleştirilen ‘Sultanlar Yolu’ doğa yürüyüşü rotası, bu yıldan itibaren nihai haliyle yürüyüşçüleri bekliyor. 14-28 Nisan tarihleri arasında Edirne Kapıkule’den İstanbul’a yürüyerek Sultanlar Yolu’nda işaretleme çalışması yapacak olan Sedat Çakır’ın da dahil olduğu 20 kişilik Hollandalı yürüyüşçü grubuna dileyen herkes eşlik edebilecek.

Klasik doğa yürüyüşü rotalarından farklı olarak tarihsel boyutu ile öne çıkan Sultanlar Yolu parkuru, Kanuni Sultan Süleyman’ın 1529 yılında Topkapı Sarayı’ndan yola çıkarak Viyana yakınlarındaki Simmering Köyü’ne ulaşan sefer yolculuğuna işaret ediyor. Osmanlı’nın Avrupa’ya düzenlediği seferlerin büyük bölümünün rotasıyla da çakışan bu doğa yürüyüşü parkurunu kat edenler sultanların izlerini de takip etmiş oluyorlar.

Altı farklı ülkeden geçen ve Filibe, Sofya, Niş, Belgrad, Zigetvar hattında uzanan Sultanlar Yolu parkurunun Türkiye’deki bölümü ise Trakya’yı kapsıyor. Tarihi kent Edirne’den başlayan yolculuk doğal ve tarihsel güzelliklerle dolu Kırklareli ilimize bağlı yerleşim yerlerini takip ederek Kırklareli merkezden de geçtikten sonra Istrancaların yanı başındaki Pınarhisar, Trakların eski başkenti ve ‘Sakin Şehir’ (Citta Slow) adayı Vize ile Tekirdağ’ın Saray ilçesi üzerinden İstanbul’a uzanıyor. Bölgemizde turizm çeşitliliğinin artmasını teşvik eden ve bölgenin tanınırlığına katkıda bulunacak alternatif turizm projelerini destekleyen Trakya Kalkınma Ajansı, Sultanlar Yolu’nun bu bağlamda son derece önemli bir adım olduğuna inanıyor.

Trakya’yı bir tarih koridorunun içerisinden geçerek tanıma fırsatı sunan Sultanlar Yolu yürüyüşü ile ilgili daha fazla bilgi almak isteyenler www.sultanlaryolu.com veya www.biryolcunungunlugu.com adresli internet sitelerini ziyaret edebilirler.

Sultanlar Yolu’nun Türkiye güzergahı:

Kapıkule, Kemalköy, Karabulut, Sarayakpınar, (Sırpsındığı), Avarız, Edirne, Hıdırağa, Ortakça, Kavaklı, Karayusuf, Süloğlu, Büyük Gerdelli, Dolhan, Paşayeri, Koyunbaba, Kırklareli, Kızılcıkdere, Üsküpdere, Karıncak, Kaynarca, Pınarhisar, Erenler, Poyralı, Doğanca, Develi, Vize, Okçular, Evrenli, Çakıllı, Kavacık, Saray, Küçük Yoncalı, Safaalan, Binkılıç, Aydınlar, Gümüşpınar, İhsaniye, Akalan, Dağyenice, Boyalık, Dursunköy, Sazlıbosna, Şamlar, Kayabaşı, Eyüp Sultan, Süleymaniye Cami, Topkapı Sarayı (İstanbul)

FOTOĞRAFLAR

Sultanların İzinde Bir Tarih ve Doğa Yolculuğu

DİĞER HABERLER

Kal-Der ve TrakyaKa’dan Çorlu’da Ortak Etkinlik16 Mart 2018Trakya Kalkınma Ajansı ve Kal-Der işbirliğinde Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası’nda ‘’Değişime Kulak Ver’’ etkinliği gerçekleştirildi. Trakyalı Süt ve Süt Ürünleri Üreticileri Markalaşmada Kararlı!12 Mart 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından yürütülen Trakya Bölgesi süt ve süt ürünleri üreticilerinin rekabet gücünün arttırılması çalışmaları kapsamında Trakya peynirinin markalaşması ve yeni iş modeli oluşturulması üzerine Trakyalı süt ve süt ürünleri imalatçıları ile Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli illerinde toplantılar gerçekleştirildi. Trakya Tanıtım Günleri Hazırlık Toplantılarının Sonuncusu Edirne’de Yapıldı9 Mart 2018Nisan ayında Ankara’da yapılacak olan “1. Trakya Tanıtım Günleri” hazırlıkları son hızla devam ediyor. İlk hazırlık toplantısı, 2 Mart Cuma günü Kırklareli ve Tekirdağ’da, 9 Mart’ta Edirne’de yapıldı. Güneş Uzunköprü’de Enerjiye Dönüşüyor9 Mart 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen ve Uzunköprü Belediyesi tarafından gerçekleştirilen “Güneş Uzunköprü´de Enerjiye Dönüşüyor” adlı proje kapsamında yapılan güneş enerjisi santralinin açılışı yapıldı. Trakya Bölgesi, Ankara’da Tanıtım Atağına Kalkıyor 2 Mart 2018Nisan ayında Ankara’da yapılacak olan “1. Trakya Tanıtım Günleri” hazırlıkları son hızla devam ediyor. İlk hazırlık toplantısı, 2 Mart Cuma günü Kırklareli ve Tekirdağ’da yapıldı.
  Yükleniyor...