Sultanların İzinde Bir Tarih ve Doğa Yolculuğu

Sultanların İzinde Bir Tarih ve Doğa Yolculuğu
Eklenme Tarihi: 5 Nisan 2011 | Toplam Okunma:
´Sultanlar Yolu´ doğa yürüyüşünün Trakya ayağı 14 Nisan´da başlıyor.

Son yıllarda ülkemizde giderek gelişen alternatif turizm faaliyetlerinden biri olan doğa yürüyüşü (trekking) etkinliği için yeni bir rota daha oluştu. Viyana’dan İstanbul’a uzanan ve ‘Sultanlar Yolu’ olarak adlandırılan bu rotayı takip edenler Trakya’yı boydan boya kat ederek benzersiz bir tarih ve doğa yolculuğuna çıkıyor.

Trakya’da geçmişten beri yerel dernekler ve kuruluşlar tarafından özellikle Kırklareli-Istrancalar ve Tekirdağ-Ganoslar yörelerinde yürütülmekte olan yerel doğa yürüyüşü etkinliklerine uluslararası boyutta yeni bir seçenek eklendi. İlk test yürüyüşleri Hollanda’da yaşayan bir Türk vatandaşı olan Sedat Çakır tarafından 2009 yılında gerçekleştirilen ‘Sultanlar Yolu’ doğa yürüyüşü rotası, bu yıldan itibaren nihai haliyle yürüyüşçüleri bekliyor. 14-28 Nisan tarihleri arasında Edirne Kapıkule’den İstanbul’a yürüyerek Sultanlar Yolu’nda işaretleme çalışması yapacak olan Sedat Çakır’ın da dahil olduğu 20 kişilik Hollandalı yürüyüşçü grubuna dileyen herkes eşlik edebilecek.

Klasik doğa yürüyüşü rotalarından farklı olarak tarihsel boyutu ile öne çıkan Sultanlar Yolu parkuru, Kanuni Sultan Süleyman’ın 1529 yılında Topkapı Sarayı’ndan yola çıkarak Viyana yakınlarındaki Simmering Köyü’ne ulaşan sefer yolculuğuna işaret ediyor. Osmanlı’nın Avrupa’ya düzenlediği seferlerin büyük bölümünün rotasıyla da çakışan bu doğa yürüyüşü parkurunu kat edenler sultanların izlerini de takip etmiş oluyorlar.

Altı farklı ülkeden geçen ve Filibe, Sofya, Niş, Belgrad, Zigetvar hattında uzanan Sultanlar Yolu parkurunun Türkiye’deki bölümü ise Trakya’yı kapsıyor. Tarihi kent Edirne’den başlayan yolculuk doğal ve tarihsel güzelliklerle dolu Kırklareli ilimize bağlı yerleşim yerlerini takip ederek Kırklareli merkezden de geçtikten sonra Istrancaların yanı başındaki Pınarhisar, Trakların eski başkenti ve ‘Sakin Şehir’ (Citta Slow) adayı Vize ile Tekirdağ’ın Saray ilçesi üzerinden İstanbul’a uzanıyor. Bölgemizde turizm çeşitliliğinin artmasını teşvik eden ve bölgenin tanınırlığına katkıda bulunacak alternatif turizm projelerini destekleyen Trakya Kalkınma Ajansı, Sultanlar Yolu’nun bu bağlamda son derece önemli bir adım olduğuna inanıyor.

Trakya’yı bir tarih koridorunun içerisinden geçerek tanıma fırsatı sunan Sultanlar Yolu yürüyüşü ile ilgili daha fazla bilgi almak isteyenler www.sultanlaryolu.com veya www.biryolcunungunlugu.com adresli internet sitelerini ziyaret edebilirler.

Sultanlar Yolu’nun Türkiye güzergahı:

Kapıkule, Kemalköy, Karabulut, Sarayakpınar, (Sırpsındığı), Avarız, Edirne, Hıdırağa, Ortakça, Kavaklı, Karayusuf, Süloğlu, Büyük Gerdelli, Dolhan, Paşayeri, Koyunbaba, Kırklareli, Kızılcıkdere, Üsküpdere, Karıncak, Kaynarca, Pınarhisar, Erenler, Poyralı, Doğanca, Develi, Vize, Okçular, Evrenli, Çakıllı, Kavacık, Saray, Küçük Yoncalı, Safaalan, Binkılıç, Aydınlar, Gümüşpınar, İhsaniye, Akalan, Dağyenice, Boyalık, Dursunköy, Sazlıbosna, Şamlar, Kayabaşı, Eyüp Sultan, Süleymaniye Cami, Topkapı Sarayı (İstanbul)

FOTOĞRAFLAR

Sultanların İzinde Bir Tarih ve Doğa Yolculuğu

DİĞER HABERLER

Genel Sekreter Şahin: “Mimar Sinan’ın İzinde Trakya’yı Keşfetmenin Tam Zamanı”10 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı “Mimar Sinan’ın İzinde: Trakya” rotası çalışmaları kapsamında Uzakdoğu pazarına yönelik olarak 2016 yılında başladığı, bölgede alternatif turizm destinasyonu oluşturma çalışmalarına devam ediyor. Tekirdağ Ekonomisi Yuvarlak Masa Toplantısında Ele Alındı10 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı, Tekirdağ TSO ve Dünya Gazetesi tarafından düzenlenen ve Tekirdağ ekonomisi ve sorunlarının ele alındığı yuvarlak masa toplantısında tarım ve tarıma dayalı sanayi ön plana çıktı. TrakyaKariyer Projesi Kamuoyu Bilgilendirme Toplantısı İle Sona Erdi9 Kasım 2017Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından ortaklaşa finanse edilen ve faydalanıcısının Trakya Kalkınma Ajansı olduğu ‘TrakyaKAriyer Projesi’ Kamuoyu Bilgilendirme ToplantısıTrakya Üniversitesi’nde gerçekleşti. Trakya Devlet Destekleri Zirvesi Kırklareli’nde Yapıldı9 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı tarafından organize edilen Ekonomi Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın katılımcı olarak yer aldığı Trakya Devlet Destekleri Zirvesi Kırklareli İl Özel İdaresi Cazibe Merkezi’nde gerçekleştirildi. Tekirdağ’ın İlk Güneş Enerji Santrali TRAKYAKA Desteğiyle Kuruldu9 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında destek alan Tekirdağ Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü’nün hazırladığı ‘’TESKİ ve Güneş El Ele Enerjide Verimliliğe’’ projesi kapsamında Muratlı ilçesi Aşağısevindik mahallesine kurulan güneş enerjisi santralinin açılışı törenle yapıldı.
  Yükleniyor...