Akport, Ro-Ro Seferlerine Ukrayna’yı da Ekledi

Akport, Ro-Ro Seferlerine Ukrayna’yı da Ekledi
Eklenme Tarihi: 11 Nisan 2011 | Toplam Okunma:
Akport Tekirdağ Limanı’nın karşılıklı Ro-Ro seferlerine Ukrayna’nın Illychevsk limanı da katıldı.

Akport Tekirdağ Limanı’nın karşılıklı Ro-Ro seferlerine Fransa’nın Toulon ve İtalya’nın Trieste limanlarından sonra Ukrayna’nın Illychevsk limanı da katıldı. Karayolu taşımacılığı ile beş gün süren Türkiye-Ukrayna seyahat süresini 26 saate indiren bu yeni sefer karşılıklı olarak haftada iki kez gerçekleşiyor.

19 Mart tarihinde başlayan Akport Tekirdağ – Ukrayna Illychevsk seferleri İskandinav kökenli Sea Lines firması tarafından yapılıyor. 140 treyler ve 166 yolcu kapasiteli Sea Partner Ropax gemisiyle gerçekleşen seferlerde Makedonya ile Ukrayna arasında taşıma yapan TIR’lar da taşınıyor. Trakya ve Anadolu arasında yük taşımacılığında kritik bir öneme sahip bulunan Akport Limanı, halen günde beş kez karşılıklı olarak düzenlenen Marmara Denizi havzasındaki Ro-Ro seferlerine ilaveten açılan yeni hatlarla Türk sanayicisi için hizmet çıtasını daha da yukarıya taşımayı hedefliyor.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Akport Tekirdağ Liman İşletmesi Genel Müdürü Serdar Sözeri, olası yeni limanlara hat açmak konusunda istekli olduklarını belirtiyor. Özellikle Rusya ve Doğu Avrupa ülkelerine taşıma yapan TIR firmalarına zaman ve maliyet avantajı getirecek Ukrayna Illychevsk seferlerinin Türkiye ve Balkan ülkeleri için önemli bir alternatif yaratacağını söyleyen Sözeri, limanlarından düzenli konteyner servisinin de başladığını hatırlatıyor. Buna göre denizcilik sektörünün önde gelen firmalarından Arkas Line’ın İspanya, İtalya, Yunanistan ve Türkiye limanlarına uğrayan Akdeniz servisinin artık her hafta Akport Tekirdağ Limanı’na da uğradığı ifade ediliyor.

DİĞER HABERLER

Kal-Der ve TrakyaKa’dan Çorlu’da Ortak Etkinlik16 Mart 2018Trakya Kalkınma Ajansı ve Kal-Der işbirliğinde Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası’nda ‘’Değişime Kulak Ver’’ etkinliği gerçekleştirildi. Trakyalı Süt ve Süt Ürünleri Üreticileri Markalaşmada Kararlı!12 Mart 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından yürütülen Trakya Bölgesi süt ve süt ürünleri üreticilerinin rekabet gücünün arttırılması çalışmaları kapsamında Trakya peynirinin markalaşması ve yeni iş modeli oluşturulması üzerine Trakyalı süt ve süt ürünleri imalatçıları ile Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli illerinde toplantılar gerçekleştirildi. Trakya Tanıtım Günleri Hazırlık Toplantılarının Sonuncusu Edirne’de Yapıldı9 Mart 2018Nisan ayında Ankara’da yapılacak olan “1. Trakya Tanıtım Günleri” hazırlıkları son hızla devam ediyor. İlk hazırlık toplantısı, 2 Mart Cuma günü Kırklareli ve Tekirdağ’da, 9 Mart’ta Edirne’de yapıldı. Güneş Uzunköprü’de Enerjiye Dönüşüyor9 Mart 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen ve Uzunköprü Belediyesi tarafından gerçekleştirilen “Güneş Uzunköprü´de Enerjiye Dönüşüyor” adlı proje kapsamında yapılan güneş enerjisi santralinin açılışı yapıldı. Trakya Bölgesi, Ankara’da Tanıtım Atağına Kalkıyor 2 Mart 2018Nisan ayında Ankara’da yapılacak olan “1. Trakya Tanıtım Günleri” hazırlıkları son hızla devam ediyor. İlk hazırlık toplantısı, 2 Mart Cuma günü Kırklareli ve Tekirdağ’da yapıldı.
  Yükleniyor...