Akport, Ro-Ro Seferlerine Ukrayna’yı da Ekledi

Akport, Ro-Ro Seferlerine Ukrayna’yı da Ekledi
Eklenme Tarihi: 11 Nisan 2011 | Toplam Okunma:
Akport Tekirdağ Limanı’nın karşılıklı Ro-Ro seferlerine Ukrayna’nın Illychevsk limanı da katıldı.

Akport Tekirdağ Limanı’nın karşılıklı Ro-Ro seferlerine Fransa’nın Toulon ve İtalya’nın Trieste limanlarından sonra Ukrayna’nın Illychevsk limanı da katıldı. Karayolu taşımacılığı ile beş gün süren Türkiye-Ukrayna seyahat süresini 26 saate indiren bu yeni sefer karşılıklı olarak haftada iki kez gerçekleşiyor.

19 Mart tarihinde başlayan Akport Tekirdağ – Ukrayna Illychevsk seferleri İskandinav kökenli Sea Lines firması tarafından yapılıyor. 140 treyler ve 166 yolcu kapasiteli Sea Partner Ropax gemisiyle gerçekleşen seferlerde Makedonya ile Ukrayna arasında taşıma yapan TIR’lar da taşınıyor. Trakya ve Anadolu arasında yük taşımacılığında kritik bir öneme sahip bulunan Akport Limanı, halen günde beş kez karşılıklı olarak düzenlenen Marmara Denizi havzasındaki Ro-Ro seferlerine ilaveten açılan yeni hatlarla Türk sanayicisi için hizmet çıtasını daha da yukarıya taşımayı hedefliyor.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Akport Tekirdağ Liman İşletmesi Genel Müdürü Serdar Sözeri, olası yeni limanlara hat açmak konusunda istekli olduklarını belirtiyor. Özellikle Rusya ve Doğu Avrupa ülkelerine taşıma yapan TIR firmalarına zaman ve maliyet avantajı getirecek Ukrayna Illychevsk seferlerinin Türkiye ve Balkan ülkeleri için önemli bir alternatif yaratacağını söyleyen Sözeri, limanlarından düzenli konteyner servisinin de başladığını hatırlatıyor. Buna göre denizcilik sektörünün önde gelen firmalarından Arkas Line’ın İspanya, İtalya, Yunanistan ve Türkiye limanlarına uğrayan Akdeniz servisinin artık her hafta Akport Tekirdağ Limanı’na da uğradığı ifade ediliyor.

DİĞER HABERLER

Genel Sekreter Şahin: “Mimar Sinan’ın İzinde Trakya’yı Keşfetmenin Tam Zamanı”10 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı “Mimar Sinan’ın İzinde: Trakya” rotası çalışmaları kapsamında Uzakdoğu pazarına yönelik olarak 2016 yılında başladığı, bölgede alternatif turizm destinasyonu oluşturma çalışmalarına devam ediyor. Tekirdağ Ekonomisi Yuvarlak Masa Toplantısında Ele Alındı10 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı, Tekirdağ TSO ve Dünya Gazetesi tarafından düzenlenen ve Tekirdağ ekonomisi ve sorunlarının ele alındığı yuvarlak masa toplantısında tarım ve tarıma dayalı sanayi ön plana çıktı. TrakyaKariyer Projesi Kamuoyu Bilgilendirme Toplantısı İle Sona Erdi9 Kasım 2017Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından ortaklaşa finanse edilen ve faydalanıcısının Trakya Kalkınma Ajansı olduğu ‘TrakyaKAriyer Projesi’ Kamuoyu Bilgilendirme ToplantısıTrakya Üniversitesi’nde gerçekleşti. Trakya Devlet Destekleri Zirvesi Kırklareli’nde Yapıldı9 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı tarafından organize edilen Ekonomi Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın katılımcı olarak yer aldığı Trakya Devlet Destekleri Zirvesi Kırklareli İl Özel İdaresi Cazibe Merkezi’nde gerçekleştirildi. Tekirdağ’ın İlk Güneş Enerji Santrali TRAKYAKA Desteğiyle Kuruldu9 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında destek alan Tekirdağ Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü’nün hazırladığı ‘’TESKİ ve Güneş El Ele Enerjide Verimliliğe’’ projesi kapsamında Muratlı ilçesi Aşağısevindik mahallesine kurulan güneş enerjisi santralinin açılışı törenle yapıldı.
  Yükleniyor...