Trakyaka, Sınırötesi İşbirliği için Batum’daydı

Trakyaka, Sınırötesi İşbirliği için Batum’daydı
Eklenme Tarihi: 20 Nisan 2011 | Toplam Okunma:
Trakyaka, Batum’da düzenlenen Karadeniz Havzası Sınırötesi İşbirliği toplantısına katıldı.

Trakya Kalkınma Ajansı, Gürcistan Acara Özerk Cumhuriyeti’nin başkenti Batum’da düzenlenen Karadeniz Havzası Sınırötesi İşbirliği toplantısına katıldı. Ajansı temsilen Kırklareli Yatırım Destek Ofisi Uzman personeli Semiha Ahmet’in katıldığı toplantıda ilgili sınırötesi işbirliği programlarının yanı sıra Avrupa’nın en büyük bağımsız bölgeler arası işbirliği ağı olan Avrupa Bölgeler Asamblesi (AER) hakkında da bilgiler verildi.

5-6 Nisan 2011 tarihlerinde Batum’da gerçekleşen Karadeniz Havzası Sınırötesi İşbirliği Programı ‘‘Ortak Sınırlar Ortak Çözümler’’ II. Avrupa Bölgeler Asamblesi Karadeniz Havzası Konferansı’na Trakya’yı temsilen Trakya Kalkınma Ajansı Kırklareli Yatırım Destek Ofisi uzmanı Semiha Ahmet katıldı. Acara Özerk Cumhuriyeti Devlet Başkanı Levan Varshalomidze ve Avrupa Bölgeler Asamblesi Başkanı Michele Sabban’ın açılış konuşmasını yaptığı toplantı Uluslararası Karadeniz Araştırmaları Merkezi Genel Müdürü Dr. Dimadama’nın ‘‘Karadeniz Bölgesi için 2020 Vizyonu’’ hakkındaki bilgilendirmesiyle sürdü. Toplantının ilk gününde konuşmacılar Karadeniz Havzası Sınırötesi İşbirliği Programı Ortak Operasyonel Programı, edinilen tecrübeler ve gelecekle ilgili perspektifler konusunda sunumlar gerçekleştirdiler. Toplantının ikinci günkü oturumunda yapılan sunumların konusunu Karadeniz Havzası Yerel Yönetimler arası iyi işbirliği örnekleri ile proje fikirleri oluşturdu.

 

Toplantıda Avrupa Bölgeler Asamblesi ile bölgelerin ve şehirlerin asambleye üyelikleri hakkında bilgileri Avrupa Bölgeler Asamblesi (AER) Başkanı Michele Sabban ve AER Genel Sekreteri Klaus Klipp verdiler. AER yetkilileri konuşmalarında bölgelerarası işbirliği için bir forum niteliği taşıyan AER’in Avrupa Birliği’nin karar alıcı mekanizmaları etkileme, tecrübelerin değişimi, gençler ve genç liderler için projeler üretme, başka bölgelerden haberdar olabilme gibi fırsatlar sunduğunun altını çizdiler.

Karadeniz Havzası Sınırötesi İşbirliği Programı ve AER hakkında Ajanslarının vereceği desteklerle ilgili kısa bir açıklamada bulunan Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mehmet Gökay Üstün, şunları kaydetti: ‘’Batum’da gerçekleşen Karadeniz Havzası Sınırötesi İşbirliği Programı toplantısında gündeme gelen projelere ortak olmanın yanı sıra programla ilgili bölgemizde üretilecek projelere ortaklar bulma konusunda Ajans olarak her türlü teknik desteği vermeye hazırız. Paydaşlarımız bu teknik desteği Kırklareli Yatırım Destek Ofisimiz aracılığıyla alabilirler. Ayrıca Avrupa Bölgeler Asamblesi’ne üye olan Edirne ilimiz dışında kalan diğer iki bölge ilimiz Kırklareli ve Tekirdağ’ın da valiliklerimiz aracılığıyla asambleye üyelikleri için gerekli teknik desteği Kırklareli Yatırım Destek Ofisimiz aracılığıyla sunacağız.’’ 

 

FOTOĞRAFLAR

Trakyaka, Sınırötesi İşbirliği için Batum’daydı

DİĞER HABERLER

Trakya Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Toplantısı Tekirdağ’da Yapıldı23 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı Kasım ayı olağan yönetim kurulu toplantısı Tekirdağ’da gerçekleştirildi. Fevzi Çakmak Caddesi’nin Yeniden Düzenlenmesine TRAKYAKA’dan Destek21 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı tarafından Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında destek alan Kırklareli Belediye Başkanlığı’nın hazırladığı ‘’Şehrin Yüzündeki Tarihindeki Çizgiler- Fevzi Çakmak Caddesi Kentsel Tasarım Hamlesi’’ isimli projenin kapanış toplantısı yapıldı. Trakya’da İlk Kez Düzenlenen Oryantiring Yarışı’na TRAKYAKA’dan Büyük Destek21 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı desteğiyle Türkiye Oryantiring Federasyonu tarafından düzenlenen 2.Kademe Şehit Dilay&Cem Kerman Oryantiring Yarışması Kırklareli ili Üsküp Belediyesi’ne bağlı Çukurpınar Köyü’nde 18-19 Kasım tarihlerinde yapıldı. Seyahat ve Turizm Sektörü Temsilcileri Uzakrota Travel Summit’te Bir Araya Geldi21 Kasım 2017Türkiye´nin en etkili seyahat zirvelerinden Uzakrota Travel Summit, bu yıl 5 salon, 1 fuaye alanı ve 1 b2b alanı olmak üzere 7 bölümde 1500’e yakın sektör profesyonelinin katılımıyla gerçekleşti. Genel Sekreter Şahin: “Mimar Sinan’ın İzinde Trakya’yı Keşfetmenin Tam Zamanı”10 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı “Mimar Sinan’ın İzinde: Trakya” rotası çalışmaları kapsamında Uzakdoğu pazarına yönelik olarak 2016 yılında başladığı, bölgede alternatif turizm destinasyonu oluşturma çalışmalarına devam ediyor.
  Yükleniyor...