Trakyaka, 1. Kalkınma Ajansları Konferansı’na Katıldı

Trakyaka, 1. Kalkınma Ajansları Konferansı’na Katıldı
Eklenme Tarihi: 29 Haziran 2011 | Toplam Okunma:
Kalkınma Ajansları Erzurum´da Buluştu

Trakya Kalkınma Ajansı, Kalkınma Ajansları arasında tecrübe paylaşımı gerçekleştirmek, işbirliği alanlarını tespit etmek ve gelecekle ilgili ortak bir vizyon geliştirmek amacıyla gerçekleştirilen 1. Kalkınma Ajansları Konferansı’na katıldı. 16-19 Haziran 2011 tarihleri arasında Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı’nın ev sahipliğinde Erzurum Palandöken’de düzenlenen konferansa Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz da iştirak etti.

Ülkemizde faal bulunan 26 Kalkınma Ajansının tamamı ile Kalkınma Bakanlığı’ndan 500 yetkili ve personelin katılımıyla gerçekleşen 1. Kalkınma Ajansları Konferansı, bölgesel kalkınmanın geleceği ve Ajansların bu konudaki rolü ile ilgili önemli fikir alışverişlerine sahne oldu. Trakya Kalkınma Ajansı’nın da Genel Sekreter ve uzman personel düzeyinde katılım sağladığı konferansta Ajanslar arasındaki işbirliği ağlarının geliştirilmesi, mevcut sorunların çözülmesi ve faaliyetlerde önceliklerin temellendirilmesi konuları görüşülürken geçmiş uygulamaların değerlendirmesi de yapıldı.

Ajansların çeşitli sunumlar gerçekleştirdiği 1. Kalkınma Ajansları Konferansı’na Trakya Kalkınma Ajansı üç ayrı sunumla katıldı. ‘Ajansların Bölge Tanıtımına Katkısı ve Sınır Ötesi İşbirlikleri’ başlıklı sunumda Bulgaristan-Türkiye Sınırötesi İşbirliği Programı, Dış Ticaret Müsteşarlığı koordinasyonunda yürütülen Balkan Çalışma Grubuna katılım, Uluslararası Balkan Forumu ve Vize ‘Sakin Şehir’ projesi ile ilgili bilgiler verildi. Ajansın diğer sunumları ise Mali Destek Programı kapsamındaki ön inceleme ve bağımsız değerlendirici süreci ve proje hazırlama ve uygulama ile bu konudaki bölgesel kapasite üzerine gerçekleşti.

Kalkınma Ajansları Konferansı’nın sonuç bildirgesinde Ajansların kısa bir süre zarfında kurumsallaşma çalışmalarında ciddi mesafe aldıkları, bölgelerinin kalkınma vizyon ve stratejilerini katılımcı bir anlayışla belirledikleri ve paydaşlarına teknik ve mali destek sağlamaya başladıkları belirtildi. Ajansların mali destek uygulamalarının ötesinde bölgesel kalkınmada yönetişim ve işbirliğinin geliştirilmesi, stratejilerin tespiti ve yatırım ortamının iyileştirilmesi hususlarında işlev üstlenmeye kararlı olduğunun altının çizildiği bildirgede şu ifadelere yer verildi:

- Ajans sisteminin daha etkili kılınması, ajans organlarının teşkili ve organlar arasındaki görev dağılımının gözden geçirilmesi;  genel sekreterliğin daha hızlı ve etkili karar alıp uygulayabilmesi önemlidir.

-  Ajanslar önümüzdeki dönemde, bölge içi koordinasyon, ulusal ve uluslararası fon yönetimi, bölge tanıtımı ve sınır ötesi işbirlikleri oluşturma konusunda aktif ve cesur adımlar atarak kalkınma sürecini şekillendirecektir.

- Plan, program ve sektörel stratejilerin hazırlık ve uygulama sürecinde katılımcılığın sağlanması temel prensiptir. Bu süreçlerde ajansların kapasitesinden azami düzeyde yararlanılmalıdır.

- Yatırım destek hizmetlerinin etkinliğinin artırılması; yatırım destek ofislerinin daha aktif olmaları ve amaca uygun şekilde ajans çalışmalarına ve bölgesel kalkınmaya katkı verebilmeleri gözetilecektir.

- Kalkınma ajansları, bölgeler arası gelişmişlik farkların azaltılması ve tüm bölgelerin ulusal kalkınmaya katkı sağlaması için üstlendiği rolü yerine getirmektedir. Bu amaçlara dönük yeni işlevler üstlenmeye hazırdır.

 

FOTOĞRAFLAR

Trakyaka, 1. Kalkınma Ajansları Konferansı’na Katıldı

DİĞER HABERLER

Mahmut Şahin :”Sera Projesi Tekirdağ Çiftçisine Yeni Ufuklar Açacak” 25 Mayıs 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından ilan edilen 2016 Mali Destek Programları kapsamında Süleymanpaşa Belediyesi tarafından hazırlanan “Süleymanpaşa İlçesi Modern Serada Çiçekçilik Örnek Uygulama Alanı” projesinin açılışı yapıldı. Bir Fikrim Var Yarışması’nın Kazananları Ödüllerini Aldı16 Mayıs 2018Trakya Kalkınma Ajansı (TRAKYAKA) ile Tekirdağ İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde gerçekleşen ‘’Bir Fikrim Var’’ proje yarışmasının finali Çorlu’da yapıldı ve ilk beşe giren isimler ödüllerini aldı. Yeni İşim Girişim ’in Kazananları Belli Oldu 7 Mayıs 2018Trakya Kalkınma Ajansı ve Türk Ekonomi Bankası (TEB) tarafından başlatılan ‘’Yeni İşim Girişim Programı’’ 2018 finali Kırklareli Eski Rektörlük Binası Konferans Salonu’nda gerçekleşti. Yeni İşim Girişim ’de Finalistler Belli Oldu3 Mayıs 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından parlak iş fikirlerini Trakya ekonomisine kazandırmak üzere başlatılan “Yeni İşim Girişim 2018 Let’s Up Eğitimleri Ara Jürisi” yapıldı. Bölgedeki girişimcilere mentorluk desteği sağlayan ve finansman kaynakları ile buluşma fırsatları sunan programdan yararlanmak üzere iş fikirlerini sunan girişimci adayları kıyasıya yarıştı. TRAKYAKA Yönetimi Edirne’de Toplandı30 Nisan 2018Trakya Kalkınma Ajansı, Nisan ayı olağan yönetim kurulu toplantısını Edirne Valiliği’nde gerçekleştirdi.
  Yükleniyor...