Koca Sinan’ın Dünyaya Mirası

Koca Sinan’ın Dünyaya Mirası
Eklenme Tarihi: 7 Temmuz 2011 | Toplam Okunma:
Selimiye, UNESCO Dünya Mirası Listesinde

UNESCO Dünya Mirası Komitesi, Paris’te süren toplantılar neticesinde Selimiye Camii ve Külliyesi’ni Dünya Mirası Listesi’ne aldı. Mimar Sinan’ın ‘ustalık eseri’ olarak nitelendirdiği, Edirne’nin simgesi Selimiye Camii, gerekli biçimde korunduğu sürece Dünya Kültür Mirası listesinde yer alacak.

Sultan II. Selim döneminde yaptırılan ve kubbesinin büyüklüğü, çok uzak mesafelerden dahi görünen dört adet minaresi, iç ve dış süslemelerinin zarifliği gibi özellikleriyle mimari bir başyapıt olan Selimiye Camii bu özellikleriyle Dünya Kültür Mirası listesine girmeyi başardı. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Edirne Valisi ve Trakya Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Üyesi Gökhan Sözer, bu gelişmeyle Edirne’nin bir dünya kenti haline geldiğini söyledi. Sözer yaptığı açıklamada Selimiye’nin resmi olarak bir dünya mirası kabul edilmesiyle bu muhteşem yapıyı ve Edirne’yi ziyaret eden turist sayısının artacağını belirtti. 

FOTOĞRAFLAR

Koca Sinan’ın Dünyaya MirasıKoca Sinan’ın Dünyaya MirasıKoca Sinan’ın Dünyaya Mirası

DİĞER HABERLER

Genel Sekreter Şahin: “Mimar Sinan’ın İzinde Trakya’yı Keşfetmenin Tam Zamanı”10 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı “Mimar Sinan’ın İzinde: Trakya” rotası çalışmaları kapsamında Uzakdoğu pazarına yönelik olarak 2016 yılında başladığı, bölgede alternatif turizm destinasyonu oluşturma çalışmalarına devam ediyor. Tekirdağ Ekonomisi Yuvarlak Masa Toplantısında Ele Alındı10 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı, Tekirdağ TSO ve Dünya Gazetesi tarafından düzenlenen ve Tekirdağ ekonomisi ve sorunlarının ele alındığı yuvarlak masa toplantısında tarım ve tarıma dayalı sanayi ön plana çıktı. TrakyaKariyer Projesi Kamuoyu Bilgilendirme Toplantısı İle Sona Erdi9 Kasım 2017Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından ortaklaşa finanse edilen ve faydalanıcısının Trakya Kalkınma Ajansı olduğu ‘TrakyaKAriyer Projesi’ Kamuoyu Bilgilendirme ToplantısıTrakya Üniversitesi’nde gerçekleşti. Trakya Devlet Destekleri Zirvesi Kırklareli’nde Yapıldı9 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı tarafından organize edilen Ekonomi Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın katılımcı olarak yer aldığı Trakya Devlet Destekleri Zirvesi Kırklareli İl Özel İdaresi Cazibe Merkezi’nde gerçekleştirildi. Tekirdağ’ın İlk Güneş Enerji Santrali TRAKYAKA Desteğiyle Kuruldu9 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında destek alan Tekirdağ Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü’nün hazırladığı ‘’TESKİ ve Güneş El Ele Enerjide Verimliliğe’’ projesi kapsamında Muratlı ilçesi Aşağısevindik mahallesine kurulan güneş enerjisi santralinin açılışı törenle yapıldı.
  Yükleniyor...