Koca Sinan’ın Dünyaya Mirası

Koca Sinan’ın Dünyaya Mirası
Eklenme Tarihi: 7 Temmuz 2011 | Toplam Okunma:
Selimiye, UNESCO Dünya Mirası Listesinde

UNESCO Dünya Mirası Komitesi, Paris’te süren toplantılar neticesinde Selimiye Camii ve Külliyesi’ni Dünya Mirası Listesi’ne aldı. Mimar Sinan’ın ‘ustalık eseri’ olarak nitelendirdiği, Edirne’nin simgesi Selimiye Camii, gerekli biçimde korunduğu sürece Dünya Kültür Mirası listesinde yer alacak.

Sultan II. Selim döneminde yaptırılan ve kubbesinin büyüklüğü, çok uzak mesafelerden dahi görünen dört adet minaresi, iç ve dış süslemelerinin zarifliği gibi özellikleriyle mimari bir başyapıt olan Selimiye Camii bu özellikleriyle Dünya Kültür Mirası listesine girmeyi başardı. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Edirne Valisi ve Trakya Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Üyesi Gökhan Sözer, bu gelişmeyle Edirne’nin bir dünya kenti haline geldiğini söyledi. Sözer yaptığı açıklamada Selimiye’nin resmi olarak bir dünya mirası kabul edilmesiyle bu muhteşem yapıyı ve Edirne’yi ziyaret eden turist sayısının artacağını belirtti. 

FOTOĞRAFLAR

Koca Sinan’ın Dünyaya MirasıKoca Sinan’ın Dünyaya MirasıKoca Sinan’ın Dünyaya Mirası

DİĞER HABERLER

Kal-Der ve TrakyaKa’dan Çorlu’da Ortak Etkinlik16 Mart 2018Trakya Kalkınma Ajansı ve Kal-Der işbirliğinde Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası’nda ‘’Değişime Kulak Ver’’ etkinliği gerçekleştirildi. Trakyalı Süt ve Süt Ürünleri Üreticileri Markalaşmada Kararlı!12 Mart 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından yürütülen Trakya Bölgesi süt ve süt ürünleri üreticilerinin rekabet gücünün arttırılması çalışmaları kapsamında Trakya peynirinin markalaşması ve yeni iş modeli oluşturulması üzerine Trakyalı süt ve süt ürünleri imalatçıları ile Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli illerinde toplantılar gerçekleştirildi. Trakya Tanıtım Günleri Hazırlık Toplantılarının Sonuncusu Edirne’de Yapıldı9 Mart 2018Nisan ayında Ankara’da yapılacak olan “1. Trakya Tanıtım Günleri” hazırlıkları son hızla devam ediyor. İlk hazırlık toplantısı, 2 Mart Cuma günü Kırklareli ve Tekirdağ’da, 9 Mart’ta Edirne’de yapıldı. Güneş Uzunköprü’de Enerjiye Dönüşüyor9 Mart 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen ve Uzunköprü Belediyesi tarafından gerçekleştirilen “Güneş Uzunköprü´de Enerjiye Dönüşüyor” adlı proje kapsamında yapılan güneş enerjisi santralinin açılışı yapıldı. Trakya Bölgesi, Ankara’da Tanıtım Atağına Kalkıyor 2 Mart 2018Nisan ayında Ankara’da yapılacak olan “1. Trakya Tanıtım Günleri” hazırlıkları son hızla devam ediyor. İlk hazırlık toplantısı, 2 Mart Cuma günü Kırklareli ve Tekirdağ’da yapıldı.
  Yükleniyor...