Kadın Girişimci Adayları Sertifikalarına Kavuştu

Kadın Girişimci Adayları Sertifikalarına Kavuştu
Eklenme Tarihi: 11 Ağustos 2011 | Toplam Okunma:
Sertifikalar Sahiplerine Törenlerle Teslim Edildi

Trakya Kalkınma Ajansı’nın finansmanını sağlayarak KOSGEB ile işbirliği halinde gerçekleştirdiği Kadınlara Yönelik Girişimcilik Eğitimlerini başarıyla tamamlayan kursiyerler sertifikalarına kavuştu. Eğitimleri Tekirdağ’da alan girişimci adayları için Trakya Kalkınma Ajansı Merkez Hizmet Binası’nda, diğer adaylar için ise eğitimleri aldıkları salonlarda düzenlenen törenlerle sertifikalar sahiplerine teslim edildi.

Edirne, Tekirdağ, Çerkezköy ve Lüleburgaz’da düzenlenen girişimcilik eğitimlerine katılarak sertifika almaya hak kazanan kadın girişimci adayları sertifikalarını Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mehmet Gökay Üstün ve KOSGEB Tekirdağ Hizmet Merkezi Müdürü Özay Cebeci’nin elinden aldı. Sertifikalar Tekirdağ’da eğitim alan kursiyerlere 4 Ağustos saat 14:00’te Trakya Kalkınma Ajansı Merkez Hizmet Binası’nda, Çerkezköy’de eğitim alan kursiyerlere ise aynı gün saat 16:30’da Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası’nda düzenlenen törenlerle verildi. Sertifika törenleri Edirne Ticaret ve Sanayi Odası’nda 5 Ağustos saat 14:00’te, Lüleburgaz Ticaret ve Sanayi Odası’nda ise aynı gün saat 16:30’da düzenlendi.  

Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mehmet Gökay Üstün, sertifika törenleri öncesinde kadın girişimci adaylarına hitaben yaptığı konuşmada sertifikaların yalnızca birer anahtar olduğunu belirtirken kadınların aldıkları destekleri değerlendirme konusunda erkeklere göre çok daha sadık olduklarını ifade etti. Üstün, kadın girişimcilerin başlattıkları işi tamamlama ve aldıkları desteklerin geri ödemelerini düzenli biçimde gerçekleştirme konusunda erkeklere kıyasla belirli bir üstünlüğe sahip olduklarını söyledi. Mehmet Gökay Üstün, kadın girişimcilerin işlerini kurduktan sonra uygulamayı düşündükleri çeşitli projeler için Ajansa başvuru yapabileceklerini hatırlatarak sertifikaları verdikten sonra girişimci adaylarını unutmak gibi durumlarının olmadığını belirtti. Üstün sözlerini şu cümlelerle tamamladı: ‘‘İş kurarken karşılaşacağınız sorunlar, talepler ve şikayetler konusunda yatırım destek ofisimizin kapısı açık. Kaynaklara ulaşma ve sorunları çözme hususlarında ofisimize başvurabilirsiniz. Aldığınız sertifikalar bir anahtar ve bu anahtarla güzel kapılar açmanızı diliyorum.’’

KOSGEB Tekirdağ Hizmet Merkezi Müdürü Özay Cebeci ise konuşmasında Trakya insanının riski sevmediğini ve bu nedenle bölgede girişimcilik ruhunun zayıf olduğunu belirtti. Kadın girişimci adaylarının bu durumu bir avantaj olarak kullanarak rakiplerinin az olduğu bir ortamda önemli işler başarabileceklerini ifade eden Cebeci, bunun için bir iş kurmadan önce özellikle pazarlama konusuna iyi çalışılması gerektiğini anımsattı.

Haziran ayında başlayıp Temmuz ayında sona eren ve 60 saat süren Kadınlara Yönelik Girişimcilik Eğitimlerinin organizasyonu Trakya Kalkınma Ajansı tarafından gerçekleştirildi. Eğitimlere katılan kadın girişimci adayları arasından 94 kişi devam zorunluluğunun % 80 olduğu bu programı başarıyla tamamladılar. Bir aylık bir süreye yayılan programda kursiyerler iş planı, pazarlama planı, üretim planı, finansal plan hazırlama konularında teorik ve uygulamalı olarak eğitim aldılar. Söz konusu eğitim sonucunda sertifika almaya hak kazanan kadın girişimci adayları bu sayede KOSGEB’in girişimciliğin desteklenmesi, geliştirilmesi ve sürdürülebilir işletmelerin kurulması amacını taşıyan Girişimcilik Destek Programlarına başvurma fırsatı yakaladılar.

Kadın girişimcilere diğer girişimcilerden % 10 oranında daha fazla destek sağlayarak % 70’lik bir destek veren KOSGEB Girişimcilik Destek Programı kadın girişimcilere 27 bin TL’ye dek hibe desteği sağlıyor. Program yeni girişimci desteğinden yararlanan ve yatırımını büyütmeye ihtiyaç duyan girişimcilere, Sabit Yatırım Desteği adı altında 70 bin TL’ye kadar, 2 yıl geri ödemesiz kredi desteği de veriyor. Trakya Kalkınma Ajansı ise her mali destek döneminde KOBİ’lere yönelik bir program açıyor. Bir başka deyişle Trakya Kalkınma Ajansı’nın mali destek programları da girişimcilik eğitimlerini tamamlayıp, işletmesini kuran ve üretime geçenlerin hizmetinde oluyor. Trakya Kalkınma Ajansı önümüzdeki günlerde de farklı hedef kitlelere yönelik girişimcilik eğitimleri düzenlemeyi planlıyor.

FOTOĞRAFLAR

Kadın Girişimci Adayları Sertifikalarına KavuştuKadın Girişimci Adayları Sertifikalarına KavuştuKadın Girişimci Adayları Sertifikalarına KavuştuKadın Girişimci Adayları Sertifikalarına KavuştuKadın Girişimci Adayları Sertifikalarına Kavuştu

DİĞER HABERLER

Mahmut Şahin :”Sera Projesi Tekirdağ Çiftçisine Yeni Ufuklar Açacak” 25 Mayıs 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından ilan edilen 2016 Mali Destek Programları kapsamında Süleymanpaşa Belediyesi tarafından hazırlanan “Süleymanpaşa İlçesi Modern Serada Çiçekçilik Örnek Uygulama Alanı” projesinin açılışı yapıldı. Bir Fikrim Var Yarışması’nın Kazananları Ödüllerini Aldı16 Mayıs 2018Trakya Kalkınma Ajansı (TRAKYAKA) ile Tekirdağ İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde gerçekleşen ‘’Bir Fikrim Var’’ proje yarışmasının finali Çorlu’da yapıldı ve ilk beşe giren isimler ödüllerini aldı. Yeni İşim Girişim ’in Kazananları Belli Oldu 7 Mayıs 2018Trakya Kalkınma Ajansı ve Türk Ekonomi Bankası (TEB) tarafından başlatılan ‘’Yeni İşim Girişim Programı’’ 2018 finali Kırklareli Eski Rektörlük Binası Konferans Salonu’nda gerçekleşti. Yeni İşim Girişim ’de Finalistler Belli Oldu3 Mayıs 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından parlak iş fikirlerini Trakya ekonomisine kazandırmak üzere başlatılan “Yeni İşim Girişim 2018 Let’s Up Eğitimleri Ara Jürisi” yapıldı. Bölgedeki girişimcilere mentorluk desteği sağlayan ve finansman kaynakları ile buluşma fırsatları sunan programdan yararlanmak üzere iş fikirlerini sunan girişimci adayları kıyasıya yarıştı. TRAKYAKA Yönetimi Edirne’de Toplandı30 Nisan 2018Trakya Kalkınma Ajansı, Nisan ayı olağan yönetim kurulu toplantısını Edirne Valiliği’nde gerçekleştirdi.
  Yükleniyor...