Yerleşkeler Trakyalı Gençlerle Doluyor

Yerleşkeler Trakyalı Gençlerle Doluyor
Eklenme Tarihi: 22 Ağustos 2011 | Toplam Okunma:
Üniversiteye Yerleştirmelerde Lider Trakya

Üniversiteye yerleşme oranlarında ilk üç sırayı Kırklareli, Tekirdağ ve Edirne illeri aldı. 2011 yılında yükseköğretim programlarına yapılan merkezi yerleştirme sonuçları, Trakya’dan başvuran adayların yarısından fazlasının üniversiteli olma hakkını kazandığını ortaya koydu. Bu önemli başarının altına imza atan Trakya illeri, üniversiteye öğrenci gönderme oranında diğer tüm illeri geride bırakarak yetişmiş insan kaynağı bakımından ne kadar büyük bir potansiyele sahip olduklarını bir kez daha ispatladı.

Yükseköğretime sınavsız geçiş hakkı bulunan adaylar ile 27 Mart 2011 tarihinde yapılan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ve 18-19-25-26 Haziran 2011 tarihlerinde yapılan Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) sonuçlarına göre yükseköğretim programlarına yerleştirme işlemleri tamamlandı. Bu sonuçlar doğrultusunda tercihlere göre en yüksek yerleşme oranlarına sırasıyla Kırklareli, Tekirdağ ve Edirne sahip oldu. Üniversiteye yerleşmek için Kırklareli’den tercihte bulunan 6 bin 993 adaydan 3 bin 798’i yükseköğretim programlarına girmeye hak kazandı. Üniversiteye yerleşmede % 54,31’lik bir oran yakalayan Kırklareli böylece yükseköğretime öğrenci yerleştirmede üst üste beşinci kez birinciliği kimseye kaptırmamış oldu. 2011 yerleştirmelerinde Kırklareli’yi, tercih yapan 14 bin 796 adaydan 7 bin 979’unun üniversiteye yerleştiği Tekirdağ % 53,93 ile izlerken, tercihte bulunan 7 bin 878 adayın 4 bin 100’ünün üniversiteli olduğu Edirne’de ise yerleşme oranı % 52,04 oldu.

Okuma yazma oranının yüksekliği ve öğrenime verilen değerde hep en üst sıralarda yer alan Trakya bölgesi, yükseköğretim programlarına öğrenci yerleştirmede elde ettiği son neticeyle insan kaynağı konusunda ne kadar iddialı olduğunu ortaya koyuyor. Öte yandan yükseköğrenime olan talebin bölgeye sağladığı geri dönüşün çok yetersiz olduğu da biliniyor. Zira beyin göçü bölgede en fazla şikayet edilen konuların başında geliyor. ‘‘Üniversite eğitimi alan gençlerimizin kendi illerinde iş imkanı bulmaları pek mümkün olmuyor.’’ diyen Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mehmet Gökay Üstün de bu durumu girişimciliğin zayıf olması, yatırımların yetersizliği ve dengeli biçimde dağılmamış olması gibi nedenlere bağlıyor. Üstün, üniversite eğitimi alan bölge gençlerinin, hayatlarını kazanmak amacıyla İstanbul başta olmak üzere sanayinin ve hizmet sektörünün geliştiği diğer illere göç etmek zorunda kaldıklarının altını çizerken Trakya’nın yetişmiş insan kaynağı potansiyelini değerlendirerek kalkınması için öğrenim konusundaki titizliğini ekonomik kalkınmasını sağlayacak sektörlerin gelişimi konusunda da göstermesi gerektiğini hatırlatıyor.  

DİĞER HABERLER

Kal-Der ve TrakyaKa’dan Çorlu’da Ortak Etkinlik16 Mart 2018Trakya Kalkınma Ajansı ve Kal-Der işbirliğinde Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası’nda ‘’Değişime Kulak Ver’’ etkinliği gerçekleştirildi. Trakyalı Süt ve Süt Ürünleri Üreticileri Markalaşmada Kararlı!12 Mart 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından yürütülen Trakya Bölgesi süt ve süt ürünleri üreticilerinin rekabet gücünün arttırılması çalışmaları kapsamında Trakya peynirinin markalaşması ve yeni iş modeli oluşturulması üzerine Trakyalı süt ve süt ürünleri imalatçıları ile Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli illerinde toplantılar gerçekleştirildi. Trakya Tanıtım Günleri Hazırlık Toplantılarının Sonuncusu Edirne’de Yapıldı9 Mart 2018Nisan ayında Ankara’da yapılacak olan “1. Trakya Tanıtım Günleri” hazırlıkları son hızla devam ediyor. İlk hazırlık toplantısı, 2 Mart Cuma günü Kırklareli ve Tekirdağ’da, 9 Mart’ta Edirne’de yapıldı. Güneş Uzunköprü’de Enerjiye Dönüşüyor9 Mart 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen ve Uzunköprü Belediyesi tarafından gerçekleştirilen “Güneş Uzunköprü´de Enerjiye Dönüşüyor” adlı proje kapsamında yapılan güneş enerjisi santralinin açılışı yapıldı. Trakya Bölgesi, Ankara’da Tanıtım Atağına Kalkıyor 2 Mart 2018Nisan ayında Ankara’da yapılacak olan “1. Trakya Tanıtım Günleri” hazırlıkları son hızla devam ediyor. İlk hazırlık toplantısı, 2 Mart Cuma günü Kırklareli ve Tekirdağ’da yapıldı.
  Yükleniyor...