Yerleşkeler Trakyalı Gençlerle Doluyor

Yerleşkeler Trakyalı Gençlerle Doluyor
Eklenme Tarihi: 22 Ağustos 2011 | Toplam Okunma:
Üniversiteye Yerleştirmelerde Lider Trakya

Üniversiteye yerleşme oranlarında ilk üç sırayı Kırklareli, Tekirdağ ve Edirne illeri aldı. 2011 yılında yükseköğretim programlarına yapılan merkezi yerleştirme sonuçları, Trakya’dan başvuran adayların yarısından fazlasının üniversiteli olma hakkını kazandığını ortaya koydu. Bu önemli başarının altına imza atan Trakya illeri, üniversiteye öğrenci gönderme oranında diğer tüm illeri geride bırakarak yetişmiş insan kaynağı bakımından ne kadar büyük bir potansiyele sahip olduklarını bir kez daha ispatladı.

Yükseköğretime sınavsız geçiş hakkı bulunan adaylar ile 27 Mart 2011 tarihinde yapılan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ve 18-19-25-26 Haziran 2011 tarihlerinde yapılan Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) sonuçlarına göre yükseköğretim programlarına yerleştirme işlemleri tamamlandı. Bu sonuçlar doğrultusunda tercihlere göre en yüksek yerleşme oranlarına sırasıyla Kırklareli, Tekirdağ ve Edirne sahip oldu. Üniversiteye yerleşmek için Kırklareli’den tercihte bulunan 6 bin 993 adaydan 3 bin 798’i yükseköğretim programlarına girmeye hak kazandı. Üniversiteye yerleşmede % 54,31’lik bir oran yakalayan Kırklareli böylece yükseköğretime öğrenci yerleştirmede üst üste beşinci kez birinciliği kimseye kaptırmamış oldu. 2011 yerleştirmelerinde Kırklareli’yi, tercih yapan 14 bin 796 adaydan 7 bin 979’unun üniversiteye yerleştiği Tekirdağ % 53,93 ile izlerken, tercihte bulunan 7 bin 878 adayın 4 bin 100’ünün üniversiteli olduğu Edirne’de ise yerleşme oranı % 52,04 oldu.

Okuma yazma oranının yüksekliği ve öğrenime verilen değerde hep en üst sıralarda yer alan Trakya bölgesi, yükseköğretim programlarına öğrenci yerleştirmede elde ettiği son neticeyle insan kaynağı konusunda ne kadar iddialı olduğunu ortaya koyuyor. Öte yandan yükseköğrenime olan talebin bölgeye sağladığı geri dönüşün çok yetersiz olduğu da biliniyor. Zira beyin göçü bölgede en fazla şikayet edilen konuların başında geliyor. ‘‘Üniversite eğitimi alan gençlerimizin kendi illerinde iş imkanı bulmaları pek mümkün olmuyor.’’ diyen Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mehmet Gökay Üstün de bu durumu girişimciliğin zayıf olması, yatırımların yetersizliği ve dengeli biçimde dağılmamış olması gibi nedenlere bağlıyor. Üstün, üniversite eğitimi alan bölge gençlerinin, hayatlarını kazanmak amacıyla İstanbul başta olmak üzere sanayinin ve hizmet sektörünün geliştiği diğer illere göç etmek zorunda kaldıklarının altını çizerken Trakya’nın yetişmiş insan kaynağı potansiyelini değerlendirerek kalkınması için öğrenim konusundaki titizliğini ekonomik kalkınmasını sağlayacak sektörlerin gelişimi konusunda da göstermesi gerektiğini hatırlatıyor.  

DİĞER HABERLER

Genel Sekreter Şahin: “Mimar Sinan’ın İzinde Trakya’yı Keşfetmenin Tam Zamanı”10 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı “Mimar Sinan’ın İzinde: Trakya” rotası çalışmaları kapsamında Uzakdoğu pazarına yönelik olarak 2016 yılında başladığı, bölgede alternatif turizm destinasyonu oluşturma çalışmalarına devam ediyor. Tekirdağ Ekonomisi Yuvarlak Masa Toplantısında Ele Alındı10 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı, Tekirdağ TSO ve Dünya Gazetesi tarafından düzenlenen ve Tekirdağ ekonomisi ve sorunlarının ele alındığı yuvarlak masa toplantısında tarım ve tarıma dayalı sanayi ön plana çıktı. TrakyaKariyer Projesi Kamuoyu Bilgilendirme Toplantısı İle Sona Erdi9 Kasım 2017Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından ortaklaşa finanse edilen ve faydalanıcısının Trakya Kalkınma Ajansı olduğu ‘TrakyaKAriyer Projesi’ Kamuoyu Bilgilendirme ToplantısıTrakya Üniversitesi’nde gerçekleşti. Trakya Devlet Destekleri Zirvesi Kırklareli’nde Yapıldı9 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı tarafından organize edilen Ekonomi Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın katılımcı olarak yer aldığı Trakya Devlet Destekleri Zirvesi Kırklareli İl Özel İdaresi Cazibe Merkezi’nde gerçekleştirildi. Tekirdağ’ın İlk Güneş Enerji Santrali TRAKYAKA Desteğiyle Kuruldu9 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında destek alan Tekirdağ Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü’nün hazırladığı ‘’TESKİ ve Güneş El Ele Enerjide Verimliliğe’’ projesi kapsamında Muratlı ilçesi Aşağısevindik mahallesine kurulan güneş enerjisi santralinin açılışı törenle yapıldı.
  Yükleniyor...