Yerleşkeler Trakyalı Gençlerle Doluyor

Yerleşkeler Trakyalı Gençlerle Doluyor
Eklenme Tarihi: 22 Ağustos 2011 | Toplam Okunma:
Üniversiteye Yerleştirmelerde Lider Trakya

Üniversiteye yerleşme oranlarında ilk üç sırayı Kırklareli, Tekirdağ ve Edirne illeri aldı. 2011 yılında yükseköğretim programlarına yapılan merkezi yerleştirme sonuçları, Trakya’dan başvuran adayların yarısından fazlasının üniversiteli olma hakkını kazandığını ortaya koydu. Bu önemli başarının altına imza atan Trakya illeri, üniversiteye öğrenci gönderme oranında diğer tüm illeri geride bırakarak yetişmiş insan kaynağı bakımından ne kadar büyük bir potansiyele sahip olduklarını bir kez daha ispatladı.

Yükseköğretime sınavsız geçiş hakkı bulunan adaylar ile 27 Mart 2011 tarihinde yapılan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ve 18-19-25-26 Haziran 2011 tarihlerinde yapılan Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) sonuçlarına göre yükseköğretim programlarına yerleştirme işlemleri tamamlandı. Bu sonuçlar doğrultusunda tercihlere göre en yüksek yerleşme oranlarına sırasıyla Kırklareli, Tekirdağ ve Edirne sahip oldu. Üniversiteye yerleşmek için Kırklareli’den tercihte bulunan 6 bin 993 adaydan 3 bin 798’i yükseköğretim programlarına girmeye hak kazandı. Üniversiteye yerleşmede % 54,31’lik bir oran yakalayan Kırklareli böylece yükseköğretime öğrenci yerleştirmede üst üste beşinci kez birinciliği kimseye kaptırmamış oldu. 2011 yerleştirmelerinde Kırklareli’yi, tercih yapan 14 bin 796 adaydan 7 bin 979’unun üniversiteye yerleştiği Tekirdağ % 53,93 ile izlerken, tercihte bulunan 7 bin 878 adayın 4 bin 100’ünün üniversiteli olduğu Edirne’de ise yerleşme oranı % 52,04 oldu.

Okuma yazma oranının yüksekliği ve öğrenime verilen değerde hep en üst sıralarda yer alan Trakya bölgesi, yükseköğretim programlarına öğrenci yerleştirmede elde ettiği son neticeyle insan kaynağı konusunda ne kadar iddialı olduğunu ortaya koyuyor. Öte yandan yükseköğrenime olan talebin bölgeye sağladığı geri dönüşün çok yetersiz olduğu da biliniyor. Zira beyin göçü bölgede en fazla şikayet edilen konuların başında geliyor. ‘‘Üniversite eğitimi alan gençlerimizin kendi illerinde iş imkanı bulmaları pek mümkün olmuyor.’’ diyen Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mehmet Gökay Üstün de bu durumu girişimciliğin zayıf olması, yatırımların yetersizliği ve dengeli biçimde dağılmamış olması gibi nedenlere bağlıyor. Üstün, üniversite eğitimi alan bölge gençlerinin, hayatlarını kazanmak amacıyla İstanbul başta olmak üzere sanayinin ve hizmet sektörünün geliştiği diğer illere göç etmek zorunda kaldıklarının altını çizerken Trakya’nın yetişmiş insan kaynağı potansiyelini değerlendirerek kalkınması için öğrenim konusundaki titizliğini ekonomik kalkınmasını sağlayacak sektörlerin gelişimi konusunda da göstermesi gerektiğini hatırlatıyor.  

DİĞER HABERLER

Fotovoltaik Sistem Kurulumu Eğitimi Kırklareli’de Başladı16 Ocak 2018Trakya Kalkınma Ajansı Kırklareli Yatırım Destek Ofisi organizasyonuyla düzenlenen “Fotovoltaik Sistem Kurulumu Eğitimi” Kırklareli’de başladı. Trakya E-Ticaret ve Dijital Pazarlamaya Hazır12 Ocak 2018Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin’in de katıldığı ve Keşan TSO Girişimcilik Merkezi tarafından organize edilen “Dijital Dönüşüm ve E-Ticaret Konferansı” Keşan’da yapıldı. Bir Fikrim Var Proje Yarışması Başlıyor12 Ocak 2018Trakya Kalkınma Ajansı (TRAKYAKA) ile Tekirdağ İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde gerçekleşecek olan ‘’Bir Fikrim Var’’ proje yarışmasının tanıtım toplantısı Süleymanpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde yapıldı. Trakya 2.Savunma ve Havacılık Yerlileştirme Zirvesi Tekirdağ’da Yapıldı28 Aralık 2017Trakya Kalkınma Ajansı ve Teknik Üretim ve İhracatı Destekleme Derneği (TÜDEP) işbirliğinde düzenlenen ve iki gün süren Trakya 2.Savunma ve Havacılık Yerlileştirme Zirvesi Tekirdağ’da sona erdi. TRAKYAKA 2018 Mali Destek Programlarını İlan Etti27 Aralık 2017Trakya Kalkınma Ajansı 2018 Yılı Proje Teklif Çağrısı yayınlandı. İki başlık halinde ilan edilen programlar için 11.01.2018 tarihinden itibaren başvuru kabulüne başlanacağı açıklandı. Ajans tarafından yapılan açıklamaya göre ilgili proje başvuruları 23 Şubat 2018 saat 23.00’e kadar KAYS üzerinden (KAYS: Kalkınma Ajansları Yönetim Sistemi), ıslak imzalı taahhütnameler ise elden veya posta/kargo yoluyla 02 Mart 2018 Cuma günü saat 18.00’e dek kabul edilecek.
  Yükleniyor...