Trakya’nın Rekabet Gücü Mercek Altında

Trakya’nın Rekabet Gücü Mercek Altında
Eklenme Tarihi: 6 Ekim 2011 | Toplam Okunma:
Trakya Kalkınma Ajansı’ndan Rekabet Analizi Çalıştayı

Trakya Kalkınma Ajansı  ‘Trakya Bölgesi Rekabet Analizi’ çalışması kapsamında bölgedeki paydaşlarıyla bir araya geldi. Görev alanı kapsamındaki illerin rekabet gücüne sahip sektörlerini saptamak ve bunlarla ilgili rekabetçilik analizi raporunu hazırlamak için çalışan Ajans, bu kapsamda 29 Eylül Çarşamba günü Çorlu’da bir çalıştay organize etti.

TR 21 Trakya Bölgesinin rekabetçilik analizi raporu ile ilgili çalışmalar doğrultusunda Trakya Kalkınma Ajansı tarafından Çorlu’da düzenlenen çalıştaya çok sayıda kurum ve kuruluştan temsilciler katıldı. Çalıştay, Trakya Kalkınma Ajansı’nın Rekabetçilik Analizi çalışmasının proje danışmanlığını yürüten İstanbul Şehir Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç Dr. Melih Bulu’nun sunumuyla başladı. Bulu’nun proje kapsamında bugüne kadar gerçekleşen faaliyetleri ve Elmas Analizi modelini anlattığı sunumunun ardından paydaşlar arasında görüş alışverişlerine geçildi. Tekstil, makine, gıda, lojistik gibi sektörlerden gelen temsilcilerin yanı sıra ilgili kamu kurumu yetkilileri, liman yöneticileri, akademisyenler ve sivil toplum kuruluşu mensuplarının hazır bulunduğu çalıştayda sektörlerin mevcut durumları konuşuldu. İnsan kaynakları ve üniversite sanayi işbirliği başlıklarında uzun tartışmalara sahne olan çalıştayda elde edilen bilgilerin rekabet analizi yöntemlerinden olan ‘Elmas Modeli’ çerçevesinde derlenerek paydaşların görüşüne sunulacağı bildirildi.  

Çalıştayla ilgili bir açıklamada bulunan Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mehmet Gökay Üstün, rekabetçilik analizi konusunda Haziran ayından itibaren çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi. ‘‘Rekabetçilik analizi çalışmalarımız kapsamında SGK, Maliye Bakanlığı, KOSGEB, TÜİK ve Türkiye İhracatçılar Meclisi gibi birçok kuruluşun verilerini inceleyerek istatistiki analizlerimizi gerçekleştirdikten sonra bu çalıştay aracılığıyla konuyu paydaşlarımızla tartışmak istedik. Burada elde ettiğimiz bilgileri istatistik verileri ve sektörlerin kanaat önderlerine gerçekleştirdiğimiz saha ziyaretlerinin çıktılarıyla birleştireceğiz.’’ şeklinde konuşan Genel Sekreter Üstün, bölgede öne çıkan sektörlerin rekabetçilik seviyelerini Harvard Üniversitesi profesörlerinden Michael Porter’ın ‘Elmas Modeli’ ile analiz ederek çalışmalarının son halini kamuoyu ile paylaşacaklarını belirtti.  

FOTOĞRAFLAR

Trakya’nın Rekabet Gücü Mercek Altında   Trakya’nın Rekabet Gücü Mercek Altında

DİĞER HABERLER

Fevzi Çakmak Caddesi’nin Yeniden Düzenlenmesine TRAKYAKA’dan Destek21 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı tarafından Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında destek alan Kırklareli Belediye Başkanlığı’nın hazırladığı ‘’Şehrin Yüzündeki Tarihindeki Çizgiler- Fevzi Çakmak Caddesi Kentsel Tasarım Hamlesi’’ isimli projenin kapanış toplantısı yapıldı. Trakya’da İlk Kez Düzenlenen Oryantiring Yarışı’na TRAKYAKA’dan Büyük Destek21 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı desteğiyle Türkiye Oryantiring Federasyonu tarafından düzenlenen 2.Kademe Şehit Dilay&Cem Kerman Oryantiring Yarışması Kırklareli ili Üsküp Belediyesi’ne bağlı Çukurpınar Köyü’nde 18-19 Kasım tarihlerinde yapıldı. Seyahat ve Turizm Sektörü Temsilcileri Uzakrota Travel Summit’te Bir Araya Geldi21 Kasım 2017Türkiye´nin en etkili seyahat zirvelerinden Uzakrota Travel Summit, bu yıl 5 salon, 1 fuaye alanı ve 1 b2b alanı olmak üzere 7 bölümde 1500’e yakın sektör profesyonelinin katılımıyla gerçekleşti. Genel Sekreter Şahin: “Mimar Sinan’ın İzinde Trakya’yı Keşfetmenin Tam Zamanı”10 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı “Mimar Sinan’ın İzinde: Trakya” rotası çalışmaları kapsamında Uzakdoğu pazarına yönelik olarak 2016 yılında başladığı, bölgede alternatif turizm destinasyonu oluşturma çalışmalarına devam ediyor. Tekirdağ Ekonomisi Yuvarlak Masa Toplantısında Ele Alındı10 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı, Tekirdağ TSO ve Dünya Gazetesi tarafından düzenlenen ve Tekirdağ ekonomisi ve sorunlarının ele alındığı yuvarlak masa toplantısında tarım ve tarıma dayalı sanayi ön plana çıktı.
  Yükleniyor...