Trakyaka Kalkınma Kurulu Edirne’de Toplandı

Trakyaka Kalkınma Kurulu Edirne’de Toplandı
Eklenme Tarihi: 10 Ekim 2011 | Toplam Okunma:
Bölge Paydaşları Ajans Yönetimine Tavsiyelerde Bulundu

Trakya Kalkınma Ajansı 2011 Yılı 2. Kalkınma Kurulu Toplantısı Edirne’de gerçekleştirildi. 06.10.2011 Perşembe günü Edirne Lalezar Restoranda gerçekleştirilen toplantıya Kalkınma Kurulu Başkanı ve Edirne Ticaret Borsası Başkanı Mustafa Yardımcı, Trakya Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Üyesi ve Edirne İl Genel Meclis Başkanı Nusret Uybaş, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mehmet Gökay Üstün ile Kalkınma Kurulu üyeleri ve kamu, özel sektör ve sivil toplum örgütlerinden temsilciler katıldılar.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan toplantıda 56 kurul üyesinin hazır bulunduğu tespit edildi. Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mehmet Gökay Üstün, toplantı açılışında yaptığı konuşmada kalkınma kurulunun üç ili bir araya getiren yenilikçi ve farklı yapısına dikkat çekerek kalkınma kurulunun yeni yönetimle birlikte daha etkin çalışmasını arzu ettiklerini belirtti. Bu kapsamda kurulun komisyonlar bazında yürüteceği çalışmalarla Ajansa katkı sağlamasını beklediklerini belirten Üstün, oluşturulan “Rekabet”, “Altyapı ve Ulaştırma”, “Çevre ve Turizm” ve “Sosyal Yapı ve Beşeri Sermaye” komisyonları aracılığıyla daha etkin bir çalışma ortamı oluşturulacağını söyledi.

Kalkınma Kurulu Başkanı ve Edirne Ticaret Borsası Başkanı Sayın Mustafa Yardımcı ise konuşmasında düşünce paylaşımlarının önemini belirterek Kalkınma Kurulu yönetmeliği eşliğinde kalkınma kurulunun görevlerini açıkladı. Bu kapsamda yönetim kuruluna öneri getirebilme görevine dikkat çeken Yardımcı, Ajans aktiviteleri ile ilgili eleştirilen veya önerilen unsurların öneri halinde sunulabileceğini belirti. Kalkınma Kurulu’nda daha fazla özel sektör temsilcisinin yer almasının kurulun etkinliği açısından önemli olacağını belirten Yardımcı, kurul toplantılarına katılımın sağlanması konusunda kurumların daha hassas davranmaları gerekliliğine dikkat çekti. Üyelerin düşüncelerini diledikleri gibi dile getirmelerini rica eden Yardımcı, Bulgaristan ve Yunanistan konsoloslukları ile vize uygulamalarında çıkan problemlerin ticaret odaları ve ticaret borsası ile aşılmaya çalışıldığını da belirtti.

Kalkınma kurulunun ilerleyen bölümlerinde gündem doğrultusunda kalkınma kurulu çalışma usul ve esasları ile 2011 yılı mali destek programları konularında kurul üyelerine bilgi verildi. Daha sonra Ajans 2012 yılı çalışma programı üyelere sunularak kurul üyelerinin 2012 yılında yapılabilecek çalışmalara ilişkin öneri ve görüşleri dinlendi. Trakya Kalkınma Ajansı Kalkınma Kurulu 2011 Yılı II. Toplantısı sonunda; Ajans tarafından, Avrupa Birliği projeleri hazırlanmasında bölgedeki kurumlara danışmanlık ve rehberlik yapılması; Mali Destek Programları sonrasında kabul edilemeyen projelerin başvuru sahiplerine, projelerinin kabul edilmeme sebeplerinin daha ayrıntılı bildirilmesi; Ajans tarafından özellikle tarım ve tarımsal sanayi konusundaki araştırmalara ağırlık verilmesi; KOBİ’lere 2012 yılında ayrılacak mali desteğin toplam desteğin en az 2/3’ü olacak şekilde planlanması gibi kararlar alındı. Toplantı, alınan kararların üyelere okunması ve dilek ve temenniler ile son buldu.

FOTOĞRAFLAR

Trakyaka Kalkınma Kurulu Edirne’de ToplandıTrakyaka Kalkınma Kurulu Edirne’de ToplandıTrakyaka Kalkınma Kurulu Edirne’de Toplandı

DİĞER HABERLER

Genel Sekreter Şahin: “Mimar Sinan’ın İzinde Trakya’yı Keşfetmenin Tam Zamanı”10 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı “Mimar Sinan’ın İzinde: Trakya” rotası çalışmaları kapsamında Uzakdoğu pazarına yönelik olarak 2016 yılında başladığı, bölgede alternatif turizm destinasyonu oluşturma çalışmalarına devam ediyor. Tekirdağ Ekonomisi Yuvarlak Masa Toplantısında Ele Alındı10 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı, Tekirdağ TSO ve Dünya Gazetesi tarafından düzenlenen ve Tekirdağ ekonomisi ve sorunlarının ele alındığı yuvarlak masa toplantısında tarım ve tarıma dayalı sanayi ön plana çıktı. TrakyaKariyer Projesi Kamuoyu Bilgilendirme Toplantısı İle Sona Erdi9 Kasım 2017Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından ortaklaşa finanse edilen ve faydalanıcısının Trakya Kalkınma Ajansı olduğu ‘TrakyaKAriyer Projesi’ Kamuoyu Bilgilendirme ToplantısıTrakya Üniversitesi’nde gerçekleşti. Trakya Devlet Destekleri Zirvesi Kırklareli’nde Yapıldı9 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı tarafından organize edilen Ekonomi Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın katılımcı olarak yer aldığı Trakya Devlet Destekleri Zirvesi Kırklareli İl Özel İdaresi Cazibe Merkezi’nde gerçekleştirildi. Tekirdağ’ın İlk Güneş Enerji Santrali TRAKYAKA Desteğiyle Kuruldu9 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında destek alan Tekirdağ Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü’nün hazırladığı ‘’TESKİ ve Güneş El Ele Enerjide Verimliliğe’’ projesi kapsamında Muratlı ilçesi Aşağısevindik mahallesine kurulan güneş enerjisi santralinin açılışı törenle yapıldı.
  Yükleniyor...