Lojistik Sektörü Odak Grup Toplantısı´nda Buluştu

Lojistik Sektörü Odak Grup Toplantısı´nda Buluştu
Eklenme Tarihi: 18 Ocak 2012 | Toplam Okunma:
Trakya Bölgesi Lojistik Master Plan Çalışmaları Sürüyor

Trakya Kalkınma Ajansı tarafından hazırlıkları sürdürülen Trakya Bölgesi Lojistik Master Planı ile ilgili Odak Grup Toplantısı, 10 Ocak 2012 günü İstanbul Kalkınma Ajansı ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Toplantıya kamu kurumu temsilcileri; TCDD ve Karayolları uzmanları ile lojistik sektöründen çeşitli sivil toplum örgütleri (UTİKAD, UND ve DTD) katılım gösterdi.

Lojistik sektörünün önde gelen firmalarından Borusan, Balnak, Barsan, Horoz, Maersk, MSC, Solmaz Grup, Seda İnşaat-Havsa Lojistik Merkezi, Arkas, Medlog, Reibel Taşımacılık, Genel Transport, Turuncu Gümrükleme ve Latek Lojistik firmalarının temsilcilerinin de hazır bulunduğu toplantı Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mehmet Gökay Üstün’ün açılış konuşması ile başladı. Genel Sekreter Üstün konuşmasında, Trakya’nın lojistik alanındaki önemli konumunun yanı sıra bölgedeki genel yatırım olanaklarının da altını çizdi. ‘‘Trakya Bölgesi, İstanbul gibi bir metropole olan yakınlığının yanında Avrupa’ya açılan bir sınır kapısı olma hüviyeti ile önemli bir lojistik üs durumundadır. Bu potansiyelin ulaştırma alanındaki özel sektör yatırımları ile taçlanıyor olması lojistik konusunda planlı bir çalışmayı zorunlu kılmaktadır.’’ şeklinde konuşan Üstün, Lojistik Master Plan çalışması ile bu potansiyelin etkin değerlendirilmesi konusunda kamu, özel sektör ve sivil toplum örgütlerinin ortak bir hedef doğrultusunda güç birliği yapmasını hedeflediklerini belirtti.

Trakya Kalkınma Ajansı Mehmet Gökay Üstün’ün ardından toplantının ilk oturumunda İstanbul Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Murat Erdal lojistik master planlama çalışmalarının Türkiye’de ve dünyadaki gelişimi hakkında bilgiler verdi. Erdal’ın sunumunu takiben Karayolları 1. Bölge Müdürlüğü’nden Başmühendis Metin Küçükoğlu Marmara Bölgesindeki otoyol projeleri hakkında kapsamlı bir sunum gerçekleştirirken, TCDD 1. Bölge Müdürlüğü’nden Marmaray Koordinasyon Kurulu Başkan Yardımcısı Ufuk Kınık ise Trakya Bölgesini ilgilendiren demiryolu projeleri hakkında bir bilgilendirmede bulundu. Katılımcıların bu projeler ve Trakya Bölgesine etkileri konusundaki görüşleri ile ilk oturum sona erdi.

Bölgeyi ilgilendiren lojistik projelerinin tartışıldığı ikinci oturumda, yapım aşamasında olan Asyaport limanının Trakya Bölgesi’nde yaratacağı etkiler, BALO (Batı Anadolu Lojistik Organizasyonlar) projesi, Bandırma/Derince ve Tekirdağ arasında gerçekleştirilmesi planlanan trenferi seferlerinin bölgeyi nasıl etkileyeceği tartışıldı. Toplantı Trakya Bölgesinde bir lojistik merkeze ihtiyaç olup olmadığı ve böyle bir merkezin fonksiyonlarının neler olması gerektiği konularının görüşülmesiyle sona erdi.

FOTOĞRAFLAR

Lojistik Sektörü Odak Grup Toplantısı´nda Buluştu

DİĞER HABERLER

Genel Sekreter Şahin: “Mimar Sinan’ın İzinde Trakya’yı Keşfetmenin Tam Zamanı”10 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı “Mimar Sinan’ın İzinde: Trakya” rotası çalışmaları kapsamında Uzakdoğu pazarına yönelik olarak 2016 yılında başladığı, bölgede alternatif turizm destinasyonu oluşturma çalışmalarına devam ediyor. Tekirdağ Ekonomisi Yuvarlak Masa Toplantısında Ele Alındı10 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı, Tekirdağ TSO ve Dünya Gazetesi tarafından düzenlenen ve Tekirdağ ekonomisi ve sorunlarının ele alındığı yuvarlak masa toplantısında tarım ve tarıma dayalı sanayi ön plana çıktı. TrakyaKariyer Projesi Kamuoyu Bilgilendirme Toplantısı İle Sona Erdi9 Kasım 2017Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından ortaklaşa finanse edilen ve faydalanıcısının Trakya Kalkınma Ajansı olduğu ‘TrakyaKAriyer Projesi’ Kamuoyu Bilgilendirme ToplantısıTrakya Üniversitesi’nde gerçekleşti. Trakya Devlet Destekleri Zirvesi Kırklareli’nde Yapıldı9 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı tarafından organize edilen Ekonomi Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın katılımcı olarak yer aldığı Trakya Devlet Destekleri Zirvesi Kırklareli İl Özel İdaresi Cazibe Merkezi’nde gerçekleştirildi. Tekirdağ’ın İlk Güneş Enerji Santrali TRAKYAKA Desteğiyle Kuruldu9 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında destek alan Tekirdağ Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü’nün hazırladığı ‘’TESKİ ve Güneş El Ele Enerjide Verimliliğe’’ projesi kapsamında Muratlı ilçesi Aşağısevindik mahallesine kurulan güneş enerjisi santralinin açılışı törenle yapıldı.
  Yükleniyor...