Trakyaka’dan Tekirdağ’ın Afet Planı Hazırlıklarına Destek

Trakyaka’dan Tekirdağ’ın Afet Planı Hazırlıklarına Destek
Eklenme Tarihi: 9 Şubat 2012 | Toplam Okunma:

Tekirdağ İli Afet ve Acil Durum Planı hazırlıklarına 8 Şubat 2012 Çarşamba günü Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara’nın katılımıyla düzenlenen proje açılış toplantısı ile başlandı. Trakya Kalkınma Ajansı’nın Doğrudan Faaliyet Desteği kapsamında finanse edilen Afet ve Acil Durum Planı Ön Araştırması Projesinin açılış toplantısı Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası’nda gerçekleştirildi.

Tekirdağ’ın, olası afetler karşısında hazırlıklı durumda olabilmesi için gerekli çalışmanın yapılabilmesi amacıyla hazırlanan İl Afet ve Acil Durum Planına dair ön araştırma, düzenlenen açılış toplantısıyla kamuoyuna tanıtıldı. Saat 14:00’te Tekirdağ İl Afet ve Acil Durum Müdürü Recep Erol ile Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mehmet Gökay Üstün’ün konuşmalarıyla başlayan toplantı, Tekirdağ Vali Yardımcısı Mustafa Masatlı’nın açılış konuşması ve Jeoloji Yüksek Mühendisi İsmail Ozan Çılgın’ın proje tanıtım sunumu ile devam etti. Sunumda Tekirdağ İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ile Tekirdağ İl Özel İdaresi’nin ortaklığında hazırlanan ve yaklaşık 30 bin TL’lik bütçesinin % 78’lik bölümü Trakya Kalkınma Ajansı tarafından karşılanan projenin 20 Mart 2012 tarihinde tamamlanacağı belirtildi.

Toplantıda taşkın, heyelan, deprem, sıvılaşma, tehlikeleri ile yangın, kimyasal madde sızıntıları ve limandan kaynaklı doğal afetlerin Tekirdağ ilini tehdit eden risk unsurları olduğuna dikkat çekildi. Söz konusu ön araştırma projesi ile olası tehdit ve tehlikeleri içeren sürdürülebilir ve yenilenebilir bir yapıya sahip bir İl Afet ve Acil Durum Planı hazırlanacağı ifade edildi. Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mehmet Gökay Üstün ise doğrudan faaliyet desteği sağladıkları proje ile ilgili konuşmasında şu ifadelere yer verdi: ‘‘Bilindiği üzere Ajansımız bölgemize birçok farklı alanda destekler sağlamaktadır. Bugün tanıtımını yapmış olduğumuz proje konusu ise ajansımızın öncelik verdiği konulardan biri olan ‘Afet Acil Yardım Faaliyetlerine İlişkin Araştırmalar’ bahsi ile tamamen örtüşen bir projedir.’’ Üstün, bu proje ile bölgedeki diğer illerde konuyla ilgili bir farkındalık yaratılacağını ve proje değerli uzman ve akademisyenlerin onayından geçeceği için bölge adına akademik bir belgenin ortaya çıkmasının sağlanacağını sözlerine ekledi. Toplantı Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara’nın gerçekleştirdiği konuşma ile son buldu.

FOTOĞRAFLAR

Trakyaka’dan Tekirdağ’ın Afet Planı Hazırlıklarına DestekTrakyaka’dan Tekirdağ’ın Afet Planı Hazırlıklarına Destek
  Yükleniyor...