Trakya İlleri Tek Çatı Altında Görücüye Çıktı

Trakya İlleri Tek Çatı Altında Görücüye Çıktı
Eklenme Tarihi: 21 Şubat 2012 | Toplam Okunma:
Trakya Standı Fuarda Göz Kamaştırdı

Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ 16. Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı’na Trakya Kalkınma Ajansı’nın sağladığı imkanla tek çatı altında katıldı. 9-12 Şubat 2012 tarihleri arasında İstanbul TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen dünyanın en büyük turizm fuarlarından olan EMITT’te yan yana boy gösteren Trakya illeri ziyaretçilerden büyük ilgi gördü.

Trakya Kalkınma Ajansı tarafından kiralanan 324 metrekarelik stand alanı ve yine maliyeti Ajans tarafından karşılanarak tasarlanan Trakya standında bir araya gelen Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ, bu yılki EMITT Fuarının en dikkat çeken illerinden oldu. İl Kültür ve Turizm Müdürlüklerinin koordinasyonunda stand alanlarına davet edilen yerel yönetimler, turizm tesisi işletmecileri ile turizm ve tanıtım alanında çalışan çeşitli sivil toplum örgütleri illerinin tanıtımı için çaba gösterdiler. Trakyaka tarafından kendilerine tahsis edilen stand alanlarında hazır bulunan İl Kültür ve Turizm Müdürlükleri sağlanan bu imkanı en iyi biçimde kullanmak için çalıştılar. 

Kırkpınar Yağlı Güreşleri, Edirne Belediye Bandosu eşliğinde Balkan ve Rumeli müzikleri, yöresel halk oyunları gibi etkinliklerle fuar alanı ortak sahnesi ve Trakyaka standında yer alan Trakya Bölgesi, EMITT ziyaretçilerinin ilgi odağı olmayı başardı. Trakya standı, Tekirdağ’ın meşhur köftesi, Kırklareli hardaliyesi ve Edirne badem ezmesi gibi lezzetleriyle de turizmcilerin ilgisini çekti. UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesine giren Selimiye Camii ile doğal bir dünya mirası olan Kırklareli Longoz Ormanlarının; İstanbul’a en yakın yamaç paraşüt alanı olan Tekirdağ Uçmakdere ile Trakya’nın Ege Denizi bölümünde yer alan Erikli dalış bölgesinin birlikte tanıtıldığı fuarda Trakya bir bütün olarak sahip olduğu turizm potansiyelini gözler önüne sermiş oldu.

EMITT Fuarını Trakya’nın turizm potansiyelini tanıtabilmek adına önemli bir fırsat olarak gördüklerini ifade eden Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mehmet Gökay Üstün, fuar katılımı ile ilgili görüşlerini şu sözlerle sürdürdü: ‘‘Fuar kapsamında yürüttüğümüz koordinasyon çalışmaları neticesinde Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ İl Kültür ve Turizm Müdürlüklerimizin liderliğinde Trakya Bölgesi olarak bu platformdaki yerimizi almaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Müdürlüklerimizin görüşleri doğrultusunda kiralanan fuar alanı ve yine kendilerinin tercihleri ile şekillenen stand tasarımının maliyetlerini karşılayarak bölge tanıtımına katkıda bulunmaya çalıştık. Konunun profesyonelleri olarak bu organizasyonda da direksiyonun başında bulunan İl Kültür ve Turizm Müdürlerimizin koordinasyonunda bir araya gelen yerel yönetim, özel sektör ve sivil toplum temsilcileri de bölgemizin tanıtımı için büyük çaba harcadı. Neticede Ajans ve bölge olarak ilk kez katıldığımız bir turizm fuarını alnımızın akıyla tamamladığımızı düşünüyor ve burada edindiğimiz tecrübelerle önümüzdeki yıllarda çok daha başarılı tanıtımlara imza atacağımıza inanıyoruz.’’ Fuarın üç denize kıyısı bulunan, doğa, tarih ve kültür üçgeninde zengin alternatifler sunan Trakya bölgesinin tanıtımına önemli katkısı olacağına inandığını da sözlerine ekleyen Üstün, tüm yatırımcıları bu potansiyeli değerlendirmeye çağırdı. 

 

FOTOĞRAFLAR

Trakya İlleri Tek Çatı Altında Görücüye ÇıktıTrakya İlleri Tek Çatı Altında Görücüye ÇıktıTrakya İlleri Tek Çatı Altında Görücüye ÇıktıTrakya İlleri Tek Çatı Altında Görücüye Çıktı

DİĞER HABERLER

Trakya’ya Yeni Bir Kültür Rotası: “Mimar Sinan’ın İzinde Bir Payitahttan Diğerine Yolculuk”13 Nisan 2018Trakya Kalkınma Ajansı ve TURİNG işbirliği ile hayata geçirilen ve Trakya Bölgesi’ndeki Mimar Sinan eserleri üzerinde hazırlanan turizm rotasının tanıtımı Edirne’de yapıldı. Trakya Hestourex Fuarı’nda Yerini Aldı8 Nisan 2018Trakya Kalkınma Ajansı, Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ İl Sağlık Müdürlükleri, üniversite ve özel hastaneler ile birlikte Antalya’da 5-8 Nisan 2018 tarihlerinde düzenlenen 2’nci Dünya Sağlık, Spor ve Alternatif Turizm Kongre Fuarı Hestourex’te yerini aldı. On Birinci Kalkınma Planı Marmara Bölgesi İstişare Toplantısı Gerçekleştirildi31 Mart 2018On Birinci Kalkınma Planı Kalkınma Planı hazırlık çalışmaları kapsamında yedi coğrafi bölgede düzenlenen toplantıların üçüncüsü Kalkınma Bakanlığı Müsteşarı CüneydDüzyol başkanlığında İstanbul’da gerçekleştirildi. TRAKYAKA Mart Ayı Yönetim Kurulu Toplantısı Tekirdağ’da Yapıldı29 Mart 2018Trakya Kalkınma Ajansı, Mart ayı olağan yönetim kurulu toplantısını Tekirdağ’da Ajans hizmet binasında gerçekleştirdi. 2018 Yılı Mali Destek Programları Proje Başvuruları Sona Erdi22 Mart 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından 27 Aralık 2017 tarihinde ilan edilen proje teklif çağrısı 9 Mart 2018 tarihinde KAYS (Kalkınma Ajanları Yönetim Sistemi) üzerinden sona erdi. Proje başvurularına ait evraklar 16 Mart 2018 Cuma günü saat 18:00’a dek Trakya Kalkınma Ajansı’na teslim edildi.
  Yükleniyor...