Trakya İlleri Tek Çatı Altında Görücüye Çıktı

Trakya İlleri Tek Çatı Altında Görücüye Çıktı
Eklenme Tarihi: 21 Şubat 2012 | Toplam Okunma:
Trakya Standı Fuarda Göz Kamaştırdı

Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ 16. Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı’na Trakya Kalkınma Ajansı’nın sağladığı imkanla tek çatı altında katıldı. 9-12 Şubat 2012 tarihleri arasında İstanbul TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen dünyanın en büyük turizm fuarlarından olan EMITT’te yan yana boy gösteren Trakya illeri ziyaretçilerden büyük ilgi gördü.

Trakya Kalkınma Ajansı tarafından kiralanan 324 metrekarelik stand alanı ve yine maliyeti Ajans tarafından karşılanarak tasarlanan Trakya standında bir araya gelen Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ, bu yılki EMITT Fuarının en dikkat çeken illerinden oldu. İl Kültür ve Turizm Müdürlüklerinin koordinasyonunda stand alanlarına davet edilen yerel yönetimler, turizm tesisi işletmecileri ile turizm ve tanıtım alanında çalışan çeşitli sivil toplum örgütleri illerinin tanıtımı için çaba gösterdiler. Trakyaka tarafından kendilerine tahsis edilen stand alanlarında hazır bulunan İl Kültür ve Turizm Müdürlükleri sağlanan bu imkanı en iyi biçimde kullanmak için çalıştılar. 

Kırkpınar Yağlı Güreşleri, Edirne Belediye Bandosu eşliğinde Balkan ve Rumeli müzikleri, yöresel halk oyunları gibi etkinliklerle fuar alanı ortak sahnesi ve Trakyaka standında yer alan Trakya Bölgesi, EMITT ziyaretçilerinin ilgi odağı olmayı başardı. Trakya standı, Tekirdağ’ın meşhur köftesi, Kırklareli hardaliyesi ve Edirne badem ezmesi gibi lezzetleriyle de turizmcilerin ilgisini çekti. UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesine giren Selimiye Camii ile doğal bir dünya mirası olan Kırklareli Longoz Ormanlarının; İstanbul’a en yakın yamaç paraşüt alanı olan Tekirdağ Uçmakdere ile Trakya’nın Ege Denizi bölümünde yer alan Erikli dalış bölgesinin birlikte tanıtıldığı fuarda Trakya bir bütün olarak sahip olduğu turizm potansiyelini gözler önüne sermiş oldu.

EMITT Fuarını Trakya’nın turizm potansiyelini tanıtabilmek adına önemli bir fırsat olarak gördüklerini ifade eden Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mehmet Gökay Üstün, fuar katılımı ile ilgili görüşlerini şu sözlerle sürdürdü: ‘‘Fuar kapsamında yürüttüğümüz koordinasyon çalışmaları neticesinde Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ İl Kültür ve Turizm Müdürlüklerimizin liderliğinde Trakya Bölgesi olarak bu platformdaki yerimizi almaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Müdürlüklerimizin görüşleri doğrultusunda kiralanan fuar alanı ve yine kendilerinin tercihleri ile şekillenen stand tasarımının maliyetlerini karşılayarak bölge tanıtımına katkıda bulunmaya çalıştık. Konunun profesyonelleri olarak bu organizasyonda da direksiyonun başında bulunan İl Kültür ve Turizm Müdürlerimizin koordinasyonunda bir araya gelen yerel yönetim, özel sektör ve sivil toplum temsilcileri de bölgemizin tanıtımı için büyük çaba harcadı. Neticede Ajans ve bölge olarak ilk kez katıldığımız bir turizm fuarını alnımızın akıyla tamamladığımızı düşünüyor ve burada edindiğimiz tecrübelerle önümüzdeki yıllarda çok daha başarılı tanıtımlara imza atacağımıza inanıyoruz.’’ Fuarın üç denize kıyısı bulunan, doğa, tarih ve kültür üçgeninde zengin alternatifler sunan Trakya bölgesinin tanıtımına önemli katkısı olacağına inandığını da sözlerine ekleyen Üstün, tüm yatırımcıları bu potansiyeli değerlendirmeye çağırdı. 

 

FOTOĞRAFLAR

Trakya İlleri Tek Çatı Altında Görücüye ÇıktıTrakya İlleri Tek Çatı Altında Görücüye ÇıktıTrakya İlleri Tek Çatı Altında Görücüye ÇıktıTrakya İlleri Tek Çatı Altında Görücüye Çıktı

DİĞER HABERLER

Genel Sekreter Şahin: “Mimar Sinan’ın İzinde Trakya’yı Keşfetmenin Tam Zamanı”10 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı “Mimar Sinan’ın İzinde: Trakya” rotası çalışmaları kapsamında Uzakdoğu pazarına yönelik olarak 2016 yılında başladığı, bölgede alternatif turizm destinasyonu oluşturma çalışmalarına devam ediyor. Tekirdağ Ekonomisi Yuvarlak Masa Toplantısında Ele Alındı10 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı, Tekirdağ TSO ve Dünya Gazetesi tarafından düzenlenen ve Tekirdağ ekonomisi ve sorunlarının ele alındığı yuvarlak masa toplantısında tarım ve tarıma dayalı sanayi ön plana çıktı. TrakyaKariyer Projesi Kamuoyu Bilgilendirme Toplantısı İle Sona Erdi9 Kasım 2017Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından ortaklaşa finanse edilen ve faydalanıcısının Trakya Kalkınma Ajansı olduğu ‘TrakyaKAriyer Projesi’ Kamuoyu Bilgilendirme ToplantısıTrakya Üniversitesi’nde gerçekleşti. Trakya Devlet Destekleri Zirvesi Kırklareli’nde Yapıldı9 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı tarafından organize edilen Ekonomi Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın katılımcı olarak yer aldığı Trakya Devlet Destekleri Zirvesi Kırklareli İl Özel İdaresi Cazibe Merkezi’nde gerçekleştirildi. Tekirdağ’ın İlk Güneş Enerji Santrali TRAKYAKA Desteğiyle Kuruldu9 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında destek alan Tekirdağ Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü’nün hazırladığı ‘’TESKİ ve Güneş El Ele Enerjide Verimliliğe’’ projesi kapsamında Muratlı ilçesi Aşağısevindik mahallesine kurulan güneş enerjisi santralinin açılışı törenle yapıldı.
  Yükleniyor...