Trakyaka Bölge Tarımını Antalya’da Tanıttı

Trakyaka Bölge Tarımını Antalya’da Tanıttı
Eklenme Tarihi: 24 Şubat 2012 | Toplam Okunma:
Uluslararası Tarım, Gıda ve Gastronomi Kongresi Antalya´da Yapıldı

Trakya Kalkınma Ajansı, Uluslararası Tarım, Gıda ve Gastronomi Kongresi’ne katılarak sektör temsilcilerine Trakya Bölgesi’nin tarım potansiyelini tanıttı. 15-19 Şubat tarihlerinde Antalya’da düzenlenen kongrede tarımsal üretim, gıda üretimi, gıda güvenliği, tüketim, tarımsal girdi ve tedarik konularında çalışan çok sayıda uzman ve bilim insanı bir araya gelerek bilgi alışverişinde bulundu.

Tarım Federasyonu’nun organizasyonu ve Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) öğretim üyelerinin desteği ile düzenlenen ‘Uluslararası Tarım, Gıda ve Gastronomi Kongresi’ 65 ülkeden gelen akademisyen, bürokrat ve özel sektör temsilcilerinin katılımıyla Antalya’da gerçekleşti. Kongreyi Kalkınma Bakanlığının yanı sıra Güney Marmara, Doğu Akdeniz, Orta Karadeniz ve İpekyolu Kalkınma Ajansları da takip etti. Katılımcılar arasında bilimsel ve ticari ilişkilerin kurulması ve mevcut ilişkilerin güçlendirilmesi amacıyla düzenlenen sempozyumlar, çalıştaylar ve çoklu görüşmelerle geçen kongrede Trakya Kalkınma Ajansı da iki uzman personeli ile hazır bulundu.

Ülkemizin gıda ve tarımsal üretimdeki potansiyelinin, alt yapısının, insan kaynağının ve teknik düzeyinin masaya yatırıldığı kongrede Trakyaka uzmanları bölgenin alandaki potansiyeli hakkında katılımcılara çeşitli bilgiler sundu. ‘Tarımsal Üretimde Ülke Referansları’ oturumunda ‘Trakya Kalkınma Ajansı ve Tarım’ başlıklı sunum gerçekleştirilirken, ‘AB’de Tarım ve Kırsal Kalkınmada Yerel Yönetimlerin Rolü’ isimli oturumda ise Trakya Kalkınma Ajansı’nın mali destekleri ile ilgili bilgiler verildi. Trakyaka, bölge tanıtımı konusundaki görevini ise, Trakya’nın sahip olduğu tarım potansiyelini kongre süresince dijital poster aracılığıyla katılımcılara ileterek yerine getirdi.

FOTOĞRAFLAR

Trakyaka Bölge Tarımını Antalya’da Tanıttı
  Yükleniyor...