Lojistik Master Plan Hazırlıkları Sürüyor

Lojistik Master Plan Hazırlıkları Sürüyor
Eklenme Tarihi: 1 Mart 2012 | Toplam Okunma:
Trakyaka Lojistik Çalıştayı Çorlu’da Yapıldı

Trakya Kalkınma Ajansı, Trakya Bölgesi Lojistik Master Planı hazırlıkları çerçevesinde yürüttüğü çalışmalarını Çorlu’da gerçekleştirdiği Lojistik Çalıştayı ile sürdürdü. 29 Şubat Çarşamba günü 9:30-14:00 saatleri arasında düzenlenen çalıştaya lojistik sektöründen, sivil toplumdan ve çeşitli kamu kurumlarından yaklaşık 100 kişilik bir grup katıldı.

Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ illerini bütüncül bir yaklaşımla ele alan bir Lojistik Master Plan hazırlamak üzere yola çıkan Trakya Kalkınma Ajansı, koordinasyon görevi kapsamında ilgili paydaşları Çorlu’da düzenlediği çalıştayda bir araya getirdi. Katılımcıların görüşleri doğrultusunda Trakya Bölgesi’nin lojistik alandaki potansiyelinin ve ihtiyaçlarının masaya yatırıldığı çalıştay Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mehmet Gökay Üstün’ün konuşmasıyla başladı. Günümüz rekabet koşullarında işletmelerin, rakiplerinden bir adım öne geçebilmek için lojistik faaliyetlere giderek daha fazla önem verdiklerini hatırlatan Üstün, lojistik sektörünün ülke ekonomisinin bir yapıtaşı olarak ön plana çıktığını belirtti. Ajansın Lojistik Master Plan hazırlama çalışmalarına Mayıs 2011 tarihi itibari ile başladığını belirten Genel Sekreter Üstün, plan hazırlama sürecinin İstanbul Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof.Dr. Murat Erdal rehberliğinde yürütüldüğünü ifade ettiği konuşmasını şu sözlerle sürdürdü:

‘‘Lojistik master plan çok ayaklı bir çalışma olup ilk aşamada Bölgedeki Lojistik sektörünün mevcut durumu ve ihtiyaç analizi gerçekleştirilmektedir. Ajansımız koordinasyonunda bölgemizde lojistik sektörüne yön vermek üzere bir Lojistik Platformu oluşturulmuştur. Platform ilk toplantısını bu çalıştayda gerçekleştirmektedir. Planlama süreci sonrasında da oluşturulmuş olan platformun yürütülecek çalışmaların izleme ve değerlendirmelerini yapacak bir kurul olarak faaliyet göstermesi beklenmektedir. Tüm süreçlerin tamamlanmasıyla oluşacak plan bir lojistik üs olma potansiyeli taşıyan bölgemizin bu hedefe ulaşmasında yol haritası görevi üstlenecektir.’’

Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mehmet Gökay Üstün’ün ardından kürsüye gelen İstanbul Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Murat Erdal, katılımcılara Trakya Bölgesi Lojistik Master Planının süreçleri hakkında bilgiler verdi. Hazırlıklar kapsamında ilk olarak bölgedeki yük trafiğini, lojistik açıdan ihtiyaçları ve geleceğe yönelik beklentileri tespit etmek üzere bir anket çalışması yapıldığından bahseden Erdal, ülkemizin önde gelen lojistik sektör temsilcileri ile bir odak grup toplantısı yapıldığını söyledi. Murat Erdal’ın bilgilendirmesinin akabinde katılımcılar gruplar halinde bölgenin lojistik alanındaki avantajları, fırsatları ve sorunları hakkında görüş alışverişinde bulundular. Çalıştay, kara, hava, deniz ve demiryolu altyapısına yönelik ihtiyaçların ve önerilerin görüşülmesi ile Trakya’da lojistik merkezlere ihtiyaç olup olmadığı ve eğer böyle bir ihtiyaç varsa bu merkezlerin fonksiyonlarının neler olması gerektiği hususundaki konuşmalarla devam etti. Lojistik çalıştayı, katılımcıların mevcut ve yapılmakta olan limanların bölgedeki lojistik sektörünü nasıl etkileyeceğine dair değerlendirmeleri ve bölgede lojistiği etkileyen unsurlarla ilgili sorulara elektronik ortamda verdikleri yanıtlarla son buldu.

Trakya Bölgesi Lojistik Master Planına ait taslağın Mayıs ayı içerisinde ilgili kurum ve kuruluşların görüşlerine sunulması ve bunun akabinde yapılacak düzenlemeden sonra son halini alarak kamuoyu ile paylaşılması bekleniyor. Hazırlanacak planın bölgedeki lojistik sektörüne üst ölçekli bir yapıda stratejiler geliştirmesi, bundan sonraki süreçte ise mikro boyuttaki alanlarda özel araştırma-geliştirme çalışmalarının devam ettirilmesine aracı olması hedefleniyor.

FOTOĞRAFLAR

Lojistik Master Plan Hazırlıkları SürüyorLojistik Master Plan Hazırlıkları SürüyorLojistik Master Plan Hazırlıkları SürüyorLojistik Master Plan Hazırlıkları Sürüyor

DİĞER HABERLER

Genel Sekreter Şahin: “Mimar Sinan’ın İzinde Trakya’yı Keşfetmenin Tam Zamanı”10 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı “Mimar Sinan’ın İzinde: Trakya” rotası çalışmaları kapsamında Uzakdoğu pazarına yönelik olarak 2016 yılında başladığı, bölgede alternatif turizm destinasyonu oluşturma çalışmalarına devam ediyor. Tekirdağ Ekonomisi Yuvarlak Masa Toplantısında Ele Alındı10 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı, Tekirdağ TSO ve Dünya Gazetesi tarafından düzenlenen ve Tekirdağ ekonomisi ve sorunlarının ele alındığı yuvarlak masa toplantısında tarım ve tarıma dayalı sanayi ön plana çıktı. TrakyaKariyer Projesi Kamuoyu Bilgilendirme Toplantısı İle Sona Erdi9 Kasım 2017Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından ortaklaşa finanse edilen ve faydalanıcısının Trakya Kalkınma Ajansı olduğu ‘TrakyaKAriyer Projesi’ Kamuoyu Bilgilendirme ToplantısıTrakya Üniversitesi’nde gerçekleşti. Trakya Devlet Destekleri Zirvesi Kırklareli’nde Yapıldı9 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı tarafından organize edilen Ekonomi Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın katılımcı olarak yer aldığı Trakya Devlet Destekleri Zirvesi Kırklareli İl Özel İdaresi Cazibe Merkezi’nde gerçekleştirildi. Tekirdağ’ın İlk Güneş Enerji Santrali TRAKYAKA Desteğiyle Kuruldu9 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında destek alan Tekirdağ Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü’nün hazırladığı ‘’TESKİ ve Güneş El Ele Enerjide Verimliliğe’’ projesi kapsamında Muratlı ilçesi Aşağısevindik mahallesine kurulan güneş enerjisi santralinin açılışı törenle yapıldı.
  Yükleniyor...