Trakyaka’dan Bölgeye 19 Milyon TL Hibe Desteği

Trakyaka’dan Bölgeye 19 Milyon TL Hibe Desteği
Eklenme Tarihi: 31 Mart 2012 | Toplam Okunma:
2011 Yılı Mali Destek Programlarının Yararlanıcıları Belirlendi

Trakya Kalkınma Ajansı 2011 Yılı Mali Destek Programları kapsamında hibe desteklerinden yararlanacak projeler belli oldu. Ayrıntılı bir değerlendirme süreci neticesinde hibe desteği alması uygun görülen 98 proje Trakya Kalkınma Ajansı’nca sağlanacak yaklaşık 19 milyon TL’lik kaynak ile hayata geçirilecek.

Teklif çağrısına 15 Ağustos 2011 tarihinde çıkılan ve son proje başvurusu 11 Kasım 2011 itibariyle kabul edilen Trakya Kalkınma Ajansı 2011 Yılı Mali Destek Programlarının yararlanıcıları ilan edildi.  Programların son başvuru tarihinden bu yana titiz bir değerlendirme süreci yürüten Trakya Kalkınma Ajansı, 27 Mart 2011 tarihinde gerçekleşen Yönetim Kurulu Toplantısında yapılan son incelemenin akabinde başarılı bulunan projeleri kamuoyuna duyurdu. İlan edilen sonuçlara göre İktisadi Kalkınma Mali Destek Programı, Sosyo-Ekonomik Kalkınma Mali Destek Programı ve Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı çerçevesinde başvurusu yapılan 225 projenin 98’i hibe desteği almaya hak kazandı.

Trakyaka 2011 Yılı Mali Destek Programlarından yararlanacak projelerin illere göre dağılımı Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ için sırasıyla 25, 24 ve 49 şeklinde olurken, hibe miktarlarının yüzdelik dağılımı ise Edirne için % 26,5; Kırklareli için % 27 ve Tekirdağ için ise % 46,5 olarak ortaya çıktı. İktisadi Kalkınma başlığı altında gelen başvurulardan 44 tanesi başarılı bulunurken bu projelere yaklaşık 8 milyon 650 bin TL aktarılması ön görüldü. Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programına yapılan başvuruların 21 tanesi destek almaya hak kazanırken bu kapsamda 6 milyon 380 bin TL’lik bir kaynağın kullandırılmasına karar verildi. Sosyo-Ekonomik Kalkınma Programı çerçevesinde desteklenmesi uygun görülen 33 proje için ise yaklaşık olarak 3 milyon 900 bin TL ayrıldı.   

32,5 Milyonluk Kaynak Harekete Geçecek

Proje sonuçlarıyla ilgili bir açıklamada bulunan Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mehmet Gökay Üstün, internet siteleri üzerinden duyurdukları proje sonuçlarının yararlanıcılar ve Trakya Bölgesi adına hayırlı olmasını diledi. Genel Sekreter Üstün, nitelikli proje hazırlama becerisinin bölgede her geçen gün arttığını ve bunun yansımalarının da mali destek programlarına gelen başvurularda kendini gösterdiğini ifade etti. Mail destek programları sayesinde yararlanıcıların eş finansmanıyla birlikte bölgede yaklaşık 32,5 milyon TL’lik bir kaynağın harekete geçeceğini belirten Üstün konuyla ilgili sözlerini şu ifadelerle sürdürdü:

‘‘Bu dönemki mali destek programlarımıza gelen başvuruları başarılı proje sayısıyla kıyasladığımızda ortalamanın çok üzerinde bir oranla karşılaşıyoruz. Neredeyse her iki başvurudan birinin başarılı bulunduğu bir değerlendirme süreci yaşadık. Başarılı proje listesine giren başvurulara göre daha az puan almış olan veya teknik birtakım eksikleri bulunan bazı projeler destek mekanizmasının dışında kaldı. Bu durum, o projeler için her şeyin bittiği anlamına gelmiyor. Aynı projeler, eksiklerinin tamamlanmasına bağlı olarak gelecek mali destek programlarımıza veya koordinasyonumuz vasıtasıyla ulusal veya uluslararası fon kaynaklarına sunulabilecektir. Bu konuda Ajansımızın proje sahiplerine her türlü desteği sağlamaya hazır olduğunun altını çizmek istiyorum. Bu vesileyle programlarımıza başvuran tüm paydaşlarımıza teşekkür ediyor, başarılı proje sahiplerini bir kez daha tebrik ediyorum.’’

Proje Değerlendirme Süreci Nasıl İşliyor?

Mali destek programlarının son başvuru tarihi itibariyle Trakya Kalkınma Ajansı’na sunulan projeler, Ajans tarafından idari incelemeye alındıktan sonra bağımsız değerlendiriciler ve bölgedeki çeşitli kurum ve kuruluşlar ile üniversitelerden seçilen temsilcilerin oluşturduğu değerlendirme komitesinin teknik ve mali değerlendirmesine sunuluyor. Değerlendirme komitesinin oluşturduğu liste Genel Sekreterlikçe risk incelemesine tabi tutulduktan sonra sıra Ajans Yönetim Kurulu’nun onayına geliyor. Bu aşamada projelerin birbirleriyle tamamlayıcılığını ve bölgenin mekansal ve sektörel önceliklerini de dikkate alan Yönetim Kurulu üyeleri, hibe desteği alacak projeleri belirlemiş oluyor. Başarılı projelerin ilanının ardından proje uygulama sürecinin başlaması için proje sahipleriyle irtibata geçilerek sözleşmeler imzalanıyor. Sözleşme imzalayarak projelerini hayata geçirmeye başlayan yararlanıcılar uygulama aşamasını Ajansın İzleme ve Değerlendirme Birimi’nin rehberliğinde yürütüyor. 

FOTOĞRAFLAR

Trakyaka’dan Bölgeye 19 Milyon TL Hibe DesteğiTrakyaka’dan Bölgeye 19 Milyon TL Hibe Desteği

DİĞER HABERLER

Genel Sekreter Şahin: “Mimar Sinan’ın İzinde Trakya’yı Keşfetmenin Tam Zamanı”10 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı “Mimar Sinan’ın İzinde: Trakya” rotası çalışmaları kapsamında Uzakdoğu pazarına yönelik olarak 2016 yılında başladığı, bölgede alternatif turizm destinasyonu oluşturma çalışmalarına devam ediyor. Tekirdağ Ekonomisi Yuvarlak Masa Toplantısında Ele Alındı10 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı, Tekirdağ TSO ve Dünya Gazetesi tarafından düzenlenen ve Tekirdağ ekonomisi ve sorunlarının ele alındığı yuvarlak masa toplantısında tarım ve tarıma dayalı sanayi ön plana çıktı. TrakyaKariyer Projesi Kamuoyu Bilgilendirme Toplantısı İle Sona Erdi9 Kasım 2017Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından ortaklaşa finanse edilen ve faydalanıcısının Trakya Kalkınma Ajansı olduğu ‘TrakyaKAriyer Projesi’ Kamuoyu Bilgilendirme ToplantısıTrakya Üniversitesi’nde gerçekleşti. Trakya Devlet Destekleri Zirvesi Kırklareli’nde Yapıldı9 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı tarafından organize edilen Ekonomi Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın katılımcı olarak yer aldığı Trakya Devlet Destekleri Zirvesi Kırklareli İl Özel İdaresi Cazibe Merkezi’nde gerçekleştirildi. Tekirdağ’ın İlk Güneş Enerji Santrali TRAKYAKA Desteğiyle Kuruldu9 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında destek alan Tekirdağ Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü’nün hazırladığı ‘’TESKİ ve Güneş El Ele Enerjide Verimliliğe’’ projesi kapsamında Muratlı ilçesi Aşağısevindik mahallesine kurulan güneş enerjisi santralinin açılışı törenle yapıldı.
  Yükleniyor...