Turizm Master Planı Çalıştayları Edirne ile Başladı

Turizm Master Planı Çalıştayları Edirne ile Başladı
Eklenme Tarihi: 16 Nisan 2012 | Toplam Okunma:
TRAKYAKA ve Paydaşları Edirne’nin Turizmini Masaya Yatırdı

Trakya Kalkınma Ajansı, Trakya Bölgesi Turizm Master Planı çalışmaları kapsamında Edirne’de bir turizm çalıştayı düzenledi. 13 Nisan 2012 Cuma günü 9:30-17:00 saatleri arasında gerçekleşen çalıştaya Edirne Vali Yardımcısı Abdullah Aslaner, çok sayıda kamu kurum ve kuruluşu ile turizm konusunda faaliyet gösteren sivil toplum örgütü temsilcisinin yanı sıra turizm tesisleri işletmecileri katılım gösterdi.

Turizm Master Planı çalışmalarına tam hızla devam eden Trakya Kalkınma Ajansı, planın katılımcı bir anlayışla hazırlanması amacıyla organize edilen turizm çalıştaylarının ilkini Edirne’de düzenledi. Çalıştayda katılımcılar Boğaziçi Üniversitesi Turizm İşletmeciliği Bölümü öğretim üyeleri ve Trakyaka uzmanlarının moderatörlüğünde Edirne’nin turizm önceliklerini tartıştılar.

Edirne’de turizmin gelişimini olumlu ve olumsuz yönde etkileyen unsurların masaya yatırıldığı çalıştay, Trakyaka Genel Sekreteri Mehmet Gökay Üstün’ün konuşmasıyla başladı. Üstün konuşmasında Trakya Bölgesi’nin sanayi ve tarım-hayvancılık konularında gelişmiş bir bölge olduğunu, ancak turizmde en az bu alanlardaki kadar potansiyel bulunmasına karşın bunun yeterince değerlendirilemediğini belirtti. Bölgenin turizm potansiyelinin iyi değerlendirilmesi için master planın önemli bir rehber olacağını söyleyen Üstün, planın katılımcı bir anlayışla hazırlanabilmesi için bu çalıştayın önemini vurguladı.

Edirne Vali Yardımcısı Abdullah Aslaner’in turizmin yerel öncelikler ve talepler doğrultusunda kurgulandığı ölçüde gelişeceğine dikkat çektiği konuşmasının ardından çalıştayın yöntemi hakkında kısa bilgiler verildi. Daha sonra 10 kişilik gruplara ayrılan katılımcılar Edirne’nin turizm önceliklerinin belirlenmesine yönelik fikirlerini sundular. Gün boyu süren çalıştayda ortaya konan tespit ve görüşler çalıştay sonunda tüm katılımcılarla paylaşılırken çalıştayların diğer bölge illerinde de yapıldıktan sonra nihai değerlendirmelerin master plana yansıtılacağı ifade edildi.   

FOTOĞRAFLAR

Turizm Master Planı Çalıştayları Edirne ile BaşladıTurizm Master Planı Çalıştayları Edirne ile Başladı
  Yükleniyor...