Cittaslow (Sakin Şehir) Koordinasyon Komitesi Toplandı

Cittaslow (Sakin Şehir) Koordinasyon Komitesi Toplandı
Eklenme Tarihi: 27 Nisan 2012 | Toplam Okunma:
Vize ‘Sakin Şehir’ Olmak İçin Gün Sayıyor

Uluslararası Sakin Şehirler (Cittaslow) Birliği’nin Türkiye örgütlenmesi 6-8 Nisan tarihleri arasında Gökçeada’da bir araya geldi. Cittaslow Türkiye üyelik kriterleri ile örgütlenmenin amaç ve sorunlarının tartışıldığı koordinasyon toplantısına Vize ilçesinin sakin şehir olma yolculuğuna destek veren Trakya Kalkınma Ajansı Kırklareli Yatırım Destek Ofisi de katıldı.

İzmir’e bağlı Seferihisar İlçesinin ardından 2011 Haziran ayı itibariyle  Akyaka, Yenipazar, Gökçeada ve Taraklı kentlerinin de Uluslararası Sakin Şehirler (Cittaslow) Birliği’ne kabul edilmeleriyle ülkemizde de örgütlenen Sakin Şehirler Birliği koordinasyon toplantılarını Gökçeada Belediyesi’nin ev sahipliğinde sürdürdü. Toplantıda 2012 Haziran ayı içerisinde Sakin Şehirler arasına katılmaya hazırlanan Kırklareli İli Vize İlçesini temsilen Belediye Başkanı Selçuk Yılmaz, Vize Belediyesi Çevre ve İnşaat Mühendisi Elif Duraklı, Pınarhisar MYO Öğretim Görevlisi Ali Çakır ve Trakya Kalkınma Ajansı Kırklareli Yatırım Destek Ofisi Uzmanı Semiha Ahmet de hazır bulundu.

Cittaslow Türkiye’nin Gökçeada’da gerçekleşen koordinasyon toplantısının ilk gününde bilim insanlarının da katılımıyla Sakin Şehirler Birliği’nin Türkiye ayağının önümüzdeki dönemde yapabilecekleri hakkında bir arama konferansı düzenlendi. “Sakin Kent” sakinlerinin bu hareket ve ortaya koyduğu felsefe hakkında yeterince bilgi sahibi olmaması ya da konuya karşı duyarsızlığının en önemli sorun olarak masaya yatırıldığı toplantıda Cittaslow’un halka daha iyi anlatılması için çeşitli bilgilendirme çalışmaları yapılmasına karar verildi. Toplantının ikinci gününde ise katılımcı kentlerde Sakin Yaşamı Destekleme derneklerinin kurulmasına ve yeni üyelik başvurularının bu derneklerden oluşacak federasyonun faaliyete geçmesinden sonra kabulüne karar verildi. Birliğin sonraki toplantılarının Haziran ayında Ordu’nun Perşembe, Eylül ayında ise Isparta’nın Yalvaç ilçelerinde yapılacağı açıklandı.

Vize ‘Sakin Şehir’ Olmak İçin Gün Sayıyor  

Vize’nin 2010 Yılı Aralık ayında Trakya Kalkınma Ajansı Kırklareli Yatırım Destek Ofisi’nin  koordinasyonunda başlayan Uluslararası  Sakin Şehirler (Cittaslow) Birliği’ne üyelik yolculuğu sona yaklaşmış bulunuyor. Vize Belediyesi ve Trakyaka Kırklareli YDO tarafından hazırlanan başvuru dosyasının geçtiğimiz Aralık ayında birliğin İtalya’daki merkezine ulaşmasının ardından üyelik için geri sayım başlamış durumda. Haziran ayında yapılacak son değerlendirmenin ardından Ordu-Perşembe ve Isparta-Yalvaç ile birlikte Vize’nin de birliğe katılması ve ülkemizdeki sakin kentlerin sayısının sekize çıkması bekleniyor. An itibariyle Muğla-Akyaka Beldesi, Çanakkale-Gökçeada, Aydın-Yenipazar, Sakarya-Taraklı ve İzmir-Seferihisar İlçeleri birliğin üyesi durumunda bulunuyor. Vize’nin adaylığı ile ilgili bir açıklamada bulunan Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mehmet Gökay Üstün Ajanslarının yalnızca Vize’nin adaylık dosyasının hazırlanmasına destek olmakla kalmadığını belirtiyor. Üstün, Ajansın Vize’nin Cittaslow adaylığına destek mekanizmaları ile de mali anlamda yardımcı olduğunun altını çiziyor. Vize’nin Sakin Şehir üyeliğine katkıda bulunacak olan ‘Vize Sokak Sağlıklaştırma’ ve ‘Antik Dönem Trak Köyü Canlandırma’ projeleri Ajansın sağladığı yaklaşık 500 bin TL’lik mali destekle yürütülüyor.

Vize için yeni bir kalkınma modeli olan  Sakin Şehir hareketi, küreselleşen dünyada birbirinin kopyası haline gelen kentlerin aksine yerel değerlerini yaşatan ve onu başkalarına tanıtan kentleri ön plana çıkarmayı amaçlıyor. İnsan sağlığını tehdit eden tüm unsurların kent yaşamından silinmesini ve temiz bir çevre ile sağlıklı beslenmenin yaygınlaştırıldığı kentlerin oluşturulmasını destekleyen hareket, kentleri bu yönde çalışmaya teşvik ediyor. Sakin şehir üyeliği için çevre ve altyapı politikaları, kentsel kalite için teknoloji ve tesisler, yerel üretimi korumak, misafirperverlik, farkındalık gibi kriterler aranıyor.

FOTOĞRAFLAR

Cittaslow (Sakin Şehir) Koordinasyon Komitesi ToplandıCittaslow (Sakin Şehir) Koordinasyon Komitesi Toplandı

DİĞER HABERLER

Mahmut Şahin :”Sera Projesi Tekirdağ Çiftçisine Yeni Ufuklar Açacak” 25 Mayıs 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından ilan edilen 2016 Mali Destek Programları kapsamında Süleymanpaşa Belediyesi tarafından hazırlanan “Süleymanpaşa İlçesi Modern Serada Çiçekçilik Örnek Uygulama Alanı” projesinin açılışı yapıldı. Bir Fikrim Var Yarışması’nın Kazananları Ödüllerini Aldı16 Mayıs 2018Trakya Kalkınma Ajansı (TRAKYAKA) ile Tekirdağ İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde gerçekleşen ‘’Bir Fikrim Var’’ proje yarışmasının finali Çorlu’da yapıldı ve ilk beşe giren isimler ödüllerini aldı. Yeni İşim Girişim ’in Kazananları Belli Oldu 7 Mayıs 2018Trakya Kalkınma Ajansı ve Türk Ekonomi Bankası (TEB) tarafından başlatılan ‘’Yeni İşim Girişim Programı’’ 2018 finali Kırklareli Eski Rektörlük Binası Konferans Salonu’nda gerçekleşti. Yeni İşim Girişim ’de Finalistler Belli Oldu3 Mayıs 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından parlak iş fikirlerini Trakya ekonomisine kazandırmak üzere başlatılan “Yeni İşim Girişim 2018 Let’s Up Eğitimleri Ara Jürisi” yapıldı. Bölgedeki girişimcilere mentorluk desteği sağlayan ve finansman kaynakları ile buluşma fırsatları sunan programdan yararlanmak üzere iş fikirlerini sunan girişimci adayları kıyasıya yarıştı. TRAKYAKA Yönetimi Edirne’de Toplandı30 Nisan 2018Trakya Kalkınma Ajansı, Nisan ayı olağan yönetim kurulu toplantısını Edirne Valiliği’nde gerçekleştirdi.
  Yükleniyor...