TRAKYAKA’dan Yamaç Paraşüt Spor ve Turizmine Katkı

TRAKYAKA’dan Yamaç Paraşüt Spor ve Turizmine Katkı
Eklenme Tarihi: 14 Mayıs 2012 | Toplam Okunma:
Tekirdağ, TEYAK’ın Projesiyle Hava Sporları Eğitim Merkezine Kavuşuyor

Trakya Kalkınma Ajansı’nın 2011 Yılı Sosyo-Ekonomik Kalkınma Mali Destek Programı kapsamında başarılı bulunarak hibe almaya hak kazanan, ‘Tekirdağ İlinde Yamaç Paraşüt Spor ve Turizminin Geliştirilmesi ve Bir Marka Değeri Olarak Tekirdağ İline Kazandırılması Projesi’ne ait sözleşme, taraflarca imzalandı. 10 Mayıs 2012 günü Trakya Kalkınma Ajansı Merkez Hizmet Binası’nda gerçekleşen imza töreninde TRAKYAKA Genel Sekreteri Mehmet Gökay Üstün ve Tekirdağ Yamaç Paraşüt Kulübü Başkanı Sadri Özel, Türkiye Hava Sporları Federasyonu Tekirdağ İl Temsilcisi Sanlı Fidan ve basın mensupları hazır bulundu.

Trakya’da yamaç paraşütünün spor ve turizm anlamında geliştirilmesi ve tanınırlığının artırılması amacıyla Tekirdağ Yamaç Paraşüt Kulübü’nce hazırlanan projenin sözleşmesine imza atan TRAKYAKA Genel Sekreteri Mehmet Gökay Üstün, bölgenin sosyo-ekonomik kalkınmasına destek olmak üzere bu tür projelere mali kaynak aktarmaktan duydukları memnuniyeti ifade etti. Üstün, TEYAK’ın daha önce de Ajanslarının Teknik Destek Programları kapsamında lisanslı pilot yetiştirme eğitimi için destek aldığını hatırlattığı konuşmasında bu tür sosyal içerikli projelerin turizm alanında bölgeye ekonomik geri dönüşlerinin de önemli olacağını belirtti. Genel Sekreter Üstün, konuşmasında bütçesinin % 90’lık bölümünün 198 bin TL’lik Ajans desteğiyle karşılandığı bu projenin de bölge turizmine hizmet edeceğine inandıklarını vurguladı.

Genel Sekreter Üstün’ün konuşmasının ardından sözleşmesi imzalanan proje ile ilgili olarak bilgi veren Tekirdağ Yamaç Paraşüt Kulübü Başkanı Sadri Özel, bu proje’nin hem kendi kulüpleri, hem de bölgedeki yamaç paraşüt spor ve turizminin gelişimi açısından çok önemli ve büyük bir adım olduğunu söyledi. Proje ortağı olarak kendilerine destek veren Tekirdağ Valiliği’ne, Tekirdağ İl Özel İdaresi’ne ve proje iştirakçileri olan Namık Kemal Üniversitesi Rektörlüğü ile Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğüne teşekkür eden Sadri Özel konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi:

‘‘Biz 2010 yılında Tekirdağ Yamaç Paraşüt Kulübü’nü kurarken, kurumsallaşma, tesisleşme ve bölgedeki yamaç paraşüt spor ve turizminin gelişimi için projeler üretme hedef ve vizyonu ile yola çıkmıştık.  1,5 yıl gibi kısa bir süre içerisinde hedeflerimiz doğrultusunda geldiğimiz noktada, bu projenin imzalanması için burada bulunmamız, ne kadar doğru bir yolda ilerlediğimizin en büyük göstergesidir. Tüm dünyada ve ülkemizde hızlı bir şekilde gelişen ve geniş kitleler tarafından ilgiyle izlenen yamaç paraşüt sporunun Tekirdağ ilimizde yapılabilir olması büyük bir şanstır. Tekirdağ Yamaç Paraşüt Kulübü olarak bizim amacımız ve görevimiz yamaç paraşütünün bir marka değeri olarak Tekirdağ ilimizle bütünleşmesi ve yurt içinde ve yurt dışında tanınır hale gelmesidir.’’  

İmza töreninde hazır bulunan THSF İl Temsilcisi Sanlı Fidan ise TEYAK’ın bölgede yamaç paraşüt sporunun önünü açtığını ve bu proje kapsamında, Tekirdağ Yeniköy’de bulunan Tekirdağ Yamaç Paraşüt Kulübü’nün tesislerinde, 30 öğrenci kapasiteli bir hava sporları eğitim merkezinin oluşturulacağını söyledi. “Proje kapsamında alınacak olan yamaç paraşütü malzeme ve ekipmanları ile bu merkezde ilk etapta eğitim verilecek 10 genç yamaç paraşüt sporcusu, TEYAK’ın var olan marka değerini güçlendirecektir. Tekirdağ Yamaç Paraşüt Kulübü’nün bu projesi ile Tekirdağ ilinin yamaç paraşütü spor ve turizminde, yurt içinde ve yurt dışında tanınan, güçlü ve rekabetçi bir marka olmaya adaydır.’’ diyen Fidan’ın konuşmasının ardından imza töreni son buldu. 

 

DİĞER HABERLER

Trakya’ya Yeni Bir Kültür Rotası: “Mimar Sinan’ın İzinde Bir Payitahttan Diğerine Yolculuk”13 Nisan 2018Trakya Kalkınma Ajansı ve TURİNG işbirliği ile hayata geçirilen ve Trakya Bölgesi’ndeki Mimar Sinan eserleri üzerinde hazırlanan turizm rotasının tanıtımı Edirne’de yapıldı. Trakya Hestourex Fuarı’nda Yerini Aldı8 Nisan 2018Trakya Kalkınma Ajansı, Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ İl Sağlık Müdürlükleri, üniversite ve özel hastaneler ile birlikte Antalya’da 5-8 Nisan 2018 tarihlerinde düzenlenen 2’nci Dünya Sağlık, Spor ve Alternatif Turizm Kongre Fuarı Hestourex’te yerini aldı. On Birinci Kalkınma Planı Marmara Bölgesi İstişare Toplantısı Gerçekleştirildi31 Mart 2018On Birinci Kalkınma Planı Kalkınma Planı hazırlık çalışmaları kapsamında yedi coğrafi bölgede düzenlenen toplantıların üçüncüsü Kalkınma Bakanlığı Müsteşarı CüneydDüzyol başkanlığında İstanbul’da gerçekleştirildi. TRAKYAKA Mart Ayı Yönetim Kurulu Toplantısı Tekirdağ’da Yapıldı29 Mart 2018Trakya Kalkınma Ajansı, Mart ayı olağan yönetim kurulu toplantısını Tekirdağ’da Ajans hizmet binasında gerçekleştirdi. 2018 Yılı Mali Destek Programları Proje Başvuruları Sona Erdi22 Mart 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından 27 Aralık 2017 tarihinde ilan edilen proje teklif çağrısı 9 Mart 2018 tarihinde KAYS (Kalkınma Ajanları Yönetim Sistemi) üzerinden sona erdi. Proje başvurularına ait evraklar 16 Mart 2018 Cuma günü saat 18:00’a dek Trakya Kalkınma Ajansı’na teslim edildi.
  Yükleniyor...