TRAKYAKA’dan Yamaç Paraşüt Spor ve Turizmine Katkı

TRAKYAKA’dan Yamaç Paraşüt Spor ve Turizmine Katkı
Eklenme Tarihi: 14 Mayıs 2012 | Toplam Okunma:
Tekirdağ, TEYAK’ın Projesiyle Hava Sporları Eğitim Merkezine Kavuşuyor

Trakya Kalkınma Ajansı’nın 2011 Yılı Sosyo-Ekonomik Kalkınma Mali Destek Programı kapsamında başarılı bulunarak hibe almaya hak kazanan, ‘Tekirdağ İlinde Yamaç Paraşüt Spor ve Turizminin Geliştirilmesi ve Bir Marka Değeri Olarak Tekirdağ İline Kazandırılması Projesi’ne ait sözleşme, taraflarca imzalandı. 10 Mayıs 2012 günü Trakya Kalkınma Ajansı Merkez Hizmet Binası’nda gerçekleşen imza töreninde TRAKYAKA Genel Sekreteri Mehmet Gökay Üstün ve Tekirdağ Yamaç Paraşüt Kulübü Başkanı Sadri Özel, Türkiye Hava Sporları Federasyonu Tekirdağ İl Temsilcisi Sanlı Fidan ve basın mensupları hazır bulundu.

Trakya’da yamaç paraşütünün spor ve turizm anlamında geliştirilmesi ve tanınırlığının artırılması amacıyla Tekirdağ Yamaç Paraşüt Kulübü’nce hazırlanan projenin sözleşmesine imza atan TRAKYAKA Genel Sekreteri Mehmet Gökay Üstün, bölgenin sosyo-ekonomik kalkınmasına destek olmak üzere bu tür projelere mali kaynak aktarmaktan duydukları memnuniyeti ifade etti. Üstün, TEYAK’ın daha önce de Ajanslarının Teknik Destek Programları kapsamında lisanslı pilot yetiştirme eğitimi için destek aldığını hatırlattığı konuşmasında bu tür sosyal içerikli projelerin turizm alanında bölgeye ekonomik geri dönüşlerinin de önemli olacağını belirtti. Genel Sekreter Üstün, konuşmasında bütçesinin % 90’lık bölümünün 198 bin TL’lik Ajans desteğiyle karşılandığı bu projenin de bölge turizmine hizmet edeceğine inandıklarını vurguladı.

Genel Sekreter Üstün’ün konuşmasının ardından sözleşmesi imzalanan proje ile ilgili olarak bilgi veren Tekirdağ Yamaç Paraşüt Kulübü Başkanı Sadri Özel, bu proje’nin hem kendi kulüpleri, hem de bölgedeki yamaç paraşüt spor ve turizminin gelişimi açısından çok önemli ve büyük bir adım olduğunu söyledi. Proje ortağı olarak kendilerine destek veren Tekirdağ Valiliği’ne, Tekirdağ İl Özel İdaresi’ne ve proje iştirakçileri olan Namık Kemal Üniversitesi Rektörlüğü ile Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğüne teşekkür eden Sadri Özel konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi:

‘‘Biz 2010 yılında Tekirdağ Yamaç Paraşüt Kulübü’nü kurarken, kurumsallaşma, tesisleşme ve bölgedeki yamaç paraşüt spor ve turizminin gelişimi için projeler üretme hedef ve vizyonu ile yola çıkmıştık.  1,5 yıl gibi kısa bir süre içerisinde hedeflerimiz doğrultusunda geldiğimiz noktada, bu projenin imzalanması için burada bulunmamız, ne kadar doğru bir yolda ilerlediğimizin en büyük göstergesidir. Tüm dünyada ve ülkemizde hızlı bir şekilde gelişen ve geniş kitleler tarafından ilgiyle izlenen yamaç paraşüt sporunun Tekirdağ ilimizde yapılabilir olması büyük bir şanstır. Tekirdağ Yamaç Paraşüt Kulübü olarak bizim amacımız ve görevimiz yamaç paraşütünün bir marka değeri olarak Tekirdağ ilimizle bütünleşmesi ve yurt içinde ve yurt dışında tanınır hale gelmesidir.’’  

İmza töreninde hazır bulunan THSF İl Temsilcisi Sanlı Fidan ise TEYAK’ın bölgede yamaç paraşüt sporunun önünü açtığını ve bu proje kapsamında, Tekirdağ Yeniköy’de bulunan Tekirdağ Yamaç Paraşüt Kulübü’nün tesislerinde, 30 öğrenci kapasiteli bir hava sporları eğitim merkezinin oluşturulacağını söyledi. “Proje kapsamında alınacak olan yamaç paraşütü malzeme ve ekipmanları ile bu merkezde ilk etapta eğitim verilecek 10 genç yamaç paraşüt sporcusu, TEYAK’ın var olan marka değerini güçlendirecektir. Tekirdağ Yamaç Paraşüt Kulübü’nün bu projesi ile Tekirdağ ilinin yamaç paraşütü spor ve turizminde, yurt içinde ve yurt dışında tanınan, güçlü ve rekabetçi bir marka olmaya adaydır.’’ diyen Fidan’ın konuşmasının ardından imza töreni son buldu. 

 

DİĞER HABERLER

Genel Sekreter Şahin: “Mimar Sinan’ın İzinde Trakya’yı Keşfetmenin Tam Zamanı”10 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı “Mimar Sinan’ın İzinde: Trakya” rotası çalışmaları kapsamında Uzakdoğu pazarına yönelik olarak 2016 yılında başladığı, bölgede alternatif turizm destinasyonu oluşturma çalışmalarına devam ediyor. Tekirdağ Ekonomisi Yuvarlak Masa Toplantısında Ele Alındı10 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı, Tekirdağ TSO ve Dünya Gazetesi tarafından düzenlenen ve Tekirdağ ekonomisi ve sorunlarının ele alındığı yuvarlak masa toplantısında tarım ve tarıma dayalı sanayi ön plana çıktı. TrakyaKariyer Projesi Kamuoyu Bilgilendirme Toplantısı İle Sona Erdi9 Kasım 2017Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından ortaklaşa finanse edilen ve faydalanıcısının Trakya Kalkınma Ajansı olduğu ‘TrakyaKAriyer Projesi’ Kamuoyu Bilgilendirme ToplantısıTrakya Üniversitesi’nde gerçekleşti. Trakya Devlet Destekleri Zirvesi Kırklareli’nde Yapıldı9 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı tarafından organize edilen Ekonomi Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın katılımcı olarak yer aldığı Trakya Devlet Destekleri Zirvesi Kırklareli İl Özel İdaresi Cazibe Merkezi’nde gerçekleştirildi. Tekirdağ’ın İlk Güneş Enerji Santrali TRAKYAKA Desteğiyle Kuruldu9 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında destek alan Tekirdağ Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü’nün hazırladığı ‘’TESKİ ve Güneş El Ele Enerjide Verimliliğe’’ projesi kapsamında Muratlı ilçesi Aşağısevindik mahallesine kurulan güneş enerjisi santralinin açılışı törenle yapıldı.
  Yükleniyor...