TRAKYAKA, İlçe Vizyon Çalıştaylarını Sürdürüyor

TRAKYAKA, İlçe Vizyon Çalıştaylarını Sürdürüyor
Eklenme Tarihi: 29 Mayıs 2012 | Toplam Okunma:
Son Çalıştay Marmara Ereğlisi’nde Gerçekleşti

Trakya Kalkınma Ajansı’nın 2011 yılı Ekim ayında başlattığı ilçe vizyon ve gelişim stratejisi çalıştayları serisi Tekirdağ’ın Marmara Ereğlisi İlçesi ile devam etti. 16 Mayıs 2012 Çarşamba günü Marmara Ereğlisi Halk Eğitim Merkezi Salonu’nda düzenlenen çalıştaya kamu kurumu temsilcileri, vatandaşlar ve basın mensupları katıldı.

Önemli uygarlıklara ev sahipliği yapmış, Perinthos Antik Şehri ile büyük bir turizm potansiyeli taşıyan, geniş tarım ve sanayi alanlarıyla gelişmeye açık Marmara Ereğlisi İlçesi’nin sorunları ve gelişim stratejileri TRAKYAKA’nın organizasyonunda masaya yatırıldı. Ajans koordinasyonu ile düzenlenen çalıştayda katılımcılar ilçenin gelişiminin turizm, tarım ve sanayi üçgenine dayandığını belirttiler. Marmara Ereğlisi merkez ilçenin altında yer alan antik şehir dolaysıyla sit alanı olarak ilan edilmiş olmasının gelişim üzerindeki olumsuz etkilerinin diler getirildiği çalıştayda altyapı sorunlarına özellikle dikkat çekildi. Sultanköy ve Yeni Çiftlik beldeleri ile Çeşmeli, Yakuplu ve Türkmenli köylerindeki altyapı eksikleri üzerinde durulurken bu eksiklerin yanı sıra ilçede doğalgaz altyapısının olmamasının ve sit alanı mevzuatı yüzünden binalarda yenileşme yapılamamasının yaşam standardını düşürdüğü ifade edildi.

İstanbul-Tekirdağ karayolu üzerinde bulunan ve turizm açısından büyük potansiyele sahip olan ilçenin bunu yeterince değerlendiremediğinin belirtildiği çalıştayda turizm, sanayi, tarım ve hayvancılığın Marmara Ereğlisi özelinde uygun bir planlama ile ele alınması gereği vurgulandı. Çalıştayda Çorlu ve Çerkezköy gibi önemli sanayi merkezlerine yakınlığının ve planlanmış büyük sanayi alanlarına sahip olmasının ilçe için önemli bir lojistik avantaj olduğu dile getirildi. İlçede tarım ve hayvancılığın sanayi ile uyum içinde nasıl gerçekleştirilebileceği konusu tartışılırken son dönemde ilçede geleneksel tarıma alternatif olarak meyveciliğin başlatıldığı ve özel bir firma tarafından kurulan soğuk hava deposunun sağladığı imkanlar ile meyveciliğin gelişme potansiyelinin yüksek olduğu belirtildi.

Çalıştayda geçmiş yıllarda balıkçılığın ekonomisinde önemli bir yer tuttuğu Marmara Ereğlisi’nde bu faaliyetin günümüzde sit alanı mevzuatı nedeniyle yasal izinlerin alınamamasından dolayı sekteye uğradığı ifade edildi. Marmara Ereğlisi ile Tekirdağ arasındaki deniz kıyısının antik dönemlerden Roma dönemine kadar şarap ticaretinde önemli bir yol olarak kullanıldığının hatırlatıldığı çalıştayda, bu yol üzerinde birçok batık geminin bulunması nedeni ile ilçede bir su altı müzesi kurulabileceği ve dalış turizminin geliştirilmesi için çalışılabileceği ifade edildi. Marmara Ereğlisi İlçe Vizyon Çalıştayı’nın sona ermesinin ardından Trakya Kalkınma Ajansı’nın bir sonraki ilçe çalıştayını 31 Mayıs Perşembe günü Tekirdağ’ın Muratlı ilçesinde gerçekleştireceği açıklandı.

FOTOĞRAFLAR

TRAKYAKA, İlçe Vizyon Çalıştaylarını Sürdürüyor

DİĞER HABERLER

Trakya’ya Yeni Bir Kültür Rotası: “Mimar Sinan’ın İzinde Bir Payitahttan Diğerine Yolculuk”13 Nisan 2018Trakya Kalkınma Ajansı ve TURİNG işbirliği ile hayata geçirilen ve Trakya Bölgesi’ndeki Mimar Sinan eserleri üzerinde hazırlanan turizm rotasının tanıtımı Edirne’de yapıldı. Trakya Hestourex Fuarı’nda Yerini Aldı8 Nisan 2018Trakya Kalkınma Ajansı, Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ İl Sağlık Müdürlükleri, üniversite ve özel hastaneler ile birlikte Antalya’da 5-8 Nisan 2018 tarihlerinde düzenlenen 2’nci Dünya Sağlık, Spor ve Alternatif Turizm Kongre Fuarı Hestourex’te yerini aldı. On Birinci Kalkınma Planı Marmara Bölgesi İstişare Toplantısı Gerçekleştirildi31 Mart 2018On Birinci Kalkınma Planı Kalkınma Planı hazırlık çalışmaları kapsamında yedi coğrafi bölgede düzenlenen toplantıların üçüncüsü Kalkınma Bakanlığı Müsteşarı CüneydDüzyol başkanlığında İstanbul’da gerçekleştirildi. TRAKYAKA Mart Ayı Yönetim Kurulu Toplantısı Tekirdağ’da Yapıldı29 Mart 2018Trakya Kalkınma Ajansı, Mart ayı olağan yönetim kurulu toplantısını Tekirdağ’da Ajans hizmet binasında gerçekleştirdi. 2018 Yılı Mali Destek Programları Proje Başvuruları Sona Erdi22 Mart 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından 27 Aralık 2017 tarihinde ilan edilen proje teklif çağrısı 9 Mart 2018 tarihinde KAYS (Kalkınma Ajanları Yönetim Sistemi) üzerinden sona erdi. Proje başvurularına ait evraklar 16 Mart 2018 Cuma günü saat 18:00’a dek Trakya Kalkınma Ajansı’na teslim edildi.
  Yükleniyor...