TRAKYAKA, İlçe Vizyon Çalıştaylarını Sürdürüyor

TRAKYAKA, İlçe Vizyon Çalıştaylarını Sürdürüyor
Eklenme Tarihi: 29 Mayıs 2012 | Toplam Okunma:
Son Çalıştay Marmara Ereğlisi’nde Gerçekleşti

Trakya Kalkınma Ajansı’nın 2011 yılı Ekim ayında başlattığı ilçe vizyon ve gelişim stratejisi çalıştayları serisi Tekirdağ’ın Marmara Ereğlisi İlçesi ile devam etti. 16 Mayıs 2012 Çarşamba günü Marmara Ereğlisi Halk Eğitim Merkezi Salonu’nda düzenlenen çalıştaya kamu kurumu temsilcileri, vatandaşlar ve basın mensupları katıldı.

Önemli uygarlıklara ev sahipliği yapmış, Perinthos Antik Şehri ile büyük bir turizm potansiyeli taşıyan, geniş tarım ve sanayi alanlarıyla gelişmeye açık Marmara Ereğlisi İlçesi’nin sorunları ve gelişim stratejileri TRAKYAKA’nın organizasyonunda masaya yatırıldı. Ajans koordinasyonu ile düzenlenen çalıştayda katılımcılar ilçenin gelişiminin turizm, tarım ve sanayi üçgenine dayandığını belirttiler. Marmara Ereğlisi merkez ilçenin altında yer alan antik şehir dolaysıyla sit alanı olarak ilan edilmiş olmasının gelişim üzerindeki olumsuz etkilerinin diler getirildiği çalıştayda altyapı sorunlarına özellikle dikkat çekildi. Sultanköy ve Yeni Çiftlik beldeleri ile Çeşmeli, Yakuplu ve Türkmenli köylerindeki altyapı eksikleri üzerinde durulurken bu eksiklerin yanı sıra ilçede doğalgaz altyapısının olmamasının ve sit alanı mevzuatı yüzünden binalarda yenileşme yapılamamasının yaşam standardını düşürdüğü ifade edildi.

İstanbul-Tekirdağ karayolu üzerinde bulunan ve turizm açısından büyük potansiyele sahip olan ilçenin bunu yeterince değerlendiremediğinin belirtildiği çalıştayda turizm, sanayi, tarım ve hayvancılığın Marmara Ereğlisi özelinde uygun bir planlama ile ele alınması gereği vurgulandı. Çalıştayda Çorlu ve Çerkezköy gibi önemli sanayi merkezlerine yakınlığının ve planlanmış büyük sanayi alanlarına sahip olmasının ilçe için önemli bir lojistik avantaj olduğu dile getirildi. İlçede tarım ve hayvancılığın sanayi ile uyum içinde nasıl gerçekleştirilebileceği konusu tartışılırken son dönemde ilçede geleneksel tarıma alternatif olarak meyveciliğin başlatıldığı ve özel bir firma tarafından kurulan soğuk hava deposunun sağladığı imkanlar ile meyveciliğin gelişme potansiyelinin yüksek olduğu belirtildi.

Çalıştayda geçmiş yıllarda balıkçılığın ekonomisinde önemli bir yer tuttuğu Marmara Ereğlisi’nde bu faaliyetin günümüzde sit alanı mevzuatı nedeniyle yasal izinlerin alınamamasından dolayı sekteye uğradığı ifade edildi. Marmara Ereğlisi ile Tekirdağ arasındaki deniz kıyısının antik dönemlerden Roma dönemine kadar şarap ticaretinde önemli bir yol olarak kullanıldığının hatırlatıldığı çalıştayda, bu yol üzerinde birçok batık geminin bulunması nedeni ile ilçede bir su altı müzesi kurulabileceği ve dalış turizminin geliştirilmesi için çalışılabileceği ifade edildi. Marmara Ereğlisi İlçe Vizyon Çalıştayı’nın sona ermesinin ardından Trakya Kalkınma Ajansı’nın bir sonraki ilçe çalıştayını 31 Mayıs Perşembe günü Tekirdağ’ın Muratlı ilçesinde gerçekleştireceği açıklandı.

FOTOĞRAFLAR

TRAKYAKA, İlçe Vizyon Çalıştaylarını Sürdürüyor

DİĞER HABERLER

Genel Sekreter Şahin: “Mimar Sinan’ın İzinde Trakya’yı Keşfetmenin Tam Zamanı”10 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı “Mimar Sinan’ın İzinde: Trakya” rotası çalışmaları kapsamında Uzakdoğu pazarına yönelik olarak 2016 yılında başladığı, bölgede alternatif turizm destinasyonu oluşturma çalışmalarına devam ediyor. Tekirdağ Ekonomisi Yuvarlak Masa Toplantısında Ele Alındı10 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı, Tekirdağ TSO ve Dünya Gazetesi tarafından düzenlenen ve Tekirdağ ekonomisi ve sorunlarının ele alındığı yuvarlak masa toplantısında tarım ve tarıma dayalı sanayi ön plana çıktı. TrakyaKariyer Projesi Kamuoyu Bilgilendirme Toplantısı İle Sona Erdi9 Kasım 2017Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından ortaklaşa finanse edilen ve faydalanıcısının Trakya Kalkınma Ajansı olduğu ‘TrakyaKAriyer Projesi’ Kamuoyu Bilgilendirme ToplantısıTrakya Üniversitesi’nde gerçekleşti. Trakya Devlet Destekleri Zirvesi Kırklareli’nde Yapıldı9 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı tarafından organize edilen Ekonomi Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın katılımcı olarak yer aldığı Trakya Devlet Destekleri Zirvesi Kırklareli İl Özel İdaresi Cazibe Merkezi’nde gerçekleştirildi. Tekirdağ’ın İlk Güneş Enerji Santrali TRAKYAKA Desteğiyle Kuruldu9 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında destek alan Tekirdağ Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü’nün hazırladığı ‘’TESKİ ve Güneş El Ele Enerjide Verimliliğe’’ projesi kapsamında Muratlı ilçesi Aşağısevindik mahallesine kurulan güneş enerjisi santralinin açılışı törenle yapıldı.
  Yükleniyor...