Havsa İlçesi, Soğuk Hava Deposuna Kavuştu

Havsa İlçesi, Soğuk Hava Deposuna Kavuştu
Eklenme Tarihi: 30 Mayıs 2012 | Toplam Okunma:
TRAKYAKA Desteğiyle Tamamlanan Tesis Hizmete Girdi

Trakya Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle kurulan Trakya Bölgesi’nin en büyük soğuk hava deposu düzenlenen törenle hizmete açıldı. Havsa İlçesi Meyve Üreticileri Birliği’nin projesi ve TRAKYAKA’nın 2010 Yılı Mali Destek Programları kapsamında sağladığı destekle inşa edilen deponun açılışına Edirne Valisi Gökhan Sözer, Ak Parti Edirne Milletvekili Mehmet Müezzinoğlu, CHP Edirne Milletvekili Recep Gürkan, Havsa Kaymakamı Barış Demirtaş, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Musa Uludağ, Havsa Belediye Başkanı Oğuz Tekin, Edirne İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ahmet Çetin, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mehmet Gökay Üstün, daire amirleri, Meyve Üreticileri Birliği üyeleri ve Kuzucu Köyü sakinleri katıldı.

Edirne Belediye Bandosu’nun müziği eşliğinde başlayan törende İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından kürsüye gelen Havsa Meyve Üreticileri Birliği Başkanı İsmail Girgin ilçede gerçekleşen meyve üretimi ve deponun teknik özellikleri hakkında bilgiler verdi. Girgin projelerinin kırsal kalkınma çalışmalarının etkinliğinin artırılması ve bölgede meyvecilik altyapısının oluşturulması amacıyla oluşturulduğunu belirtti. Girgin’den sonra söz alan Havsa Kaymakamı Barış Demirtaş ise ilçede meyveciliğin tarihçesi ile ilgili kısa bir bilgi verdikten sonra konuşmasını meyveciliğin ekonomiye sağladığı katma değerin ve soğuk hava deposunun öneminden bahsederek tamamladı.

Üstün: ‘‘Proje, Desteğimiz Sayesinde Hız Kazandı’’

Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mehmet Gökay Üstün, Havsa Soğuk Hava Deposu’na sağladıkları destekle ilgili olarak yaptığı konuşmasında mali destek için sunulan projeleri kendilerinin yürütmediğini ve tamamını finanse etmediklerini ancak verdikleri katkı ile projelerin hayata geçmesi için itici bir güç sağladıklarını belirtti. Havsa Meyve Üreticileri Birliği’ne ait proje için sağladıkları 250 bin TL’lik katkının da depo maliyetinin % 25’ine denk geldiğini ifade eden Üstün, bu destek sayesinde soğuk hava deposunun birkaç yıl önce faaliyete geçme imkanı bulduğunu söyledi. Üstün’ün konuşmasının ardından sırasıyla kürsüye gelen Edirne Milletvekilleri Recep Gürkan ve Mehmet Müezzinoğlu da Havsa’da yöre sakinlerinin talepleri doğrultusunda sivil insiyatifin harekete geçmesi neticesinde kamu kaynağının böyle bir projenin hizmetine sunulduğuna işaret ederek bölgenin gıda alanındaki potansiyelinin bu tür yatırımlarla desteklenmesi gerektiğini belirttiler.

Milletvekillerinin konuşmalarının akabinde söz alan Edirne Valisi Gökhan Sözer, tarımda toprağın sabit, ürün ve verimin ise artırılabilir olduğunu vurgulayarak başladığı konuşmasında tarımda daha fazla gelir elde edilmesi için alternatif ürünlere yönelmek gerektiğinin altını çizdi. Yörede meyveciliğin geliştirilmesinin ve ürünlerin İstanbul pazarına arzının yöre halkına önemli bir gelir sağlayacağını ifade eden Sözer, bu potansiyelin kullanılması için inşa edilen soğuk hava deposunun tulumbaya verilen ilk su olduğunu belirtti.  Tören Vali Sözer’in konuşmasının ardından açılış kurdelesinin kesilmesi ve deponun gezilmesiyle sona erdi.

Soğuk Hava Deposu Meyveciliği Yaygınlaştıracak

Trakya bölgesinde tarım ve sanayi entegrasyonunun sağlanması, tarımsal pazarlama altyapısının geliştirilmesi ve gıda güvenliğinin güçlendirilmesi ihtiyacına yönelik olarak geliştirilen Havsa Meyve Üreticileri Birliği’nin soğuk hava deposu 1300 metrekaresi kapalı alanda olmak üzere toplam 5540 metrekare alanda hizmet verecek. Depolanmış ve paketlenmiş ürünlerin bölge dış satımının artırılarak üretici gelir düzeyinin yükseltilmesi amacıyla kurulan depo Edirne’de üretilen sebze ve meyvenin yüzde 15 ila 25’ini depolayabilecek. Deponun faaliyete geçmesinin ardından bölgede tasnif ve paketleme tesisi yatırımlarının artması ve sulamalı alanlarda meyveciliğin yaygınlaşması bekleniyor.  

FOTOĞRAFLAR

Havsa İlçesi, Soğuk Hava Deposuna KavuştuHavsa İlçesi, Soğuk Hava Deposuna KavuştuHavsa İlçesi, Soğuk Hava Deposuna KavuştuHavsa İlçesi, Soğuk Hava Deposuna KavuştuHavsa İlçesi, Soğuk Hava Deposuna Kavuştu

DİĞER HABERLER

Trakya’ya Yeni Bir Kültür Rotası: “Mimar Sinan’ın İzinde Bir Payitahttan Diğerine Yolculuk”13 Nisan 2018Trakya Kalkınma Ajansı ve TURİNG işbirliği ile hayata geçirilen ve Trakya Bölgesi’ndeki Mimar Sinan eserleri üzerinde hazırlanan turizm rotasının tanıtımı Edirne’de yapıldı. Trakya Hestourex Fuarı’nda Yerini Aldı8 Nisan 2018Trakya Kalkınma Ajansı, Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ İl Sağlık Müdürlükleri, üniversite ve özel hastaneler ile birlikte Antalya’da 5-8 Nisan 2018 tarihlerinde düzenlenen 2’nci Dünya Sağlık, Spor ve Alternatif Turizm Kongre Fuarı Hestourex’te yerini aldı. On Birinci Kalkınma Planı Marmara Bölgesi İstişare Toplantısı Gerçekleştirildi31 Mart 2018On Birinci Kalkınma Planı Kalkınma Planı hazırlık çalışmaları kapsamında yedi coğrafi bölgede düzenlenen toplantıların üçüncüsü Kalkınma Bakanlığı Müsteşarı CüneydDüzyol başkanlığında İstanbul’da gerçekleştirildi. TRAKYAKA Mart Ayı Yönetim Kurulu Toplantısı Tekirdağ’da Yapıldı29 Mart 2018Trakya Kalkınma Ajansı, Mart ayı olağan yönetim kurulu toplantısını Tekirdağ’da Ajans hizmet binasında gerçekleştirdi. 2018 Yılı Mali Destek Programları Proje Başvuruları Sona Erdi22 Mart 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından 27 Aralık 2017 tarihinde ilan edilen proje teklif çağrısı 9 Mart 2018 tarihinde KAYS (Kalkınma Ajanları Yönetim Sistemi) üzerinden sona erdi. Proje başvurularına ait evraklar 16 Mart 2018 Cuma günü saat 18:00’a dek Trakya Kalkınma Ajansı’na teslim edildi.
  Yükleniyor...