TRAKYAKA’dan Dev Yatırıma Teknik Destek

TRAKYAKA’dan Dev Yatırıma Teknik Destek
Eklenme Tarihi: 31 Mayıs 2012 | Toplam Okunma:
Çorlu’da Kurulacak Tesis Yılda 1 Milyar Dolar Getirecek

Dünyanın en büyük ince polyester film üreticisi Polyplex, Trakya Kalkınma Ajansı desteğiyle Trakya’da dev bir yatırımı hayata geçiriyor. Firma, halihazırda faaliyet gösterdiği Çorlu Avrupa Serbest Bölgesi’nde kuracağı pet şişe hammadde üretim tesisiyle ülkemiz ekonomisine yıllık 1 milyar dolardan fazla döviz girdisi sağlamayı amaçlıyor.

Trakya Kalkınma Ajansı, Trakya’ya yatırım çekme konusunda üzerine düşen görevi yerine getirmek üzere yabancı yatırımcılara teknik destek sağlıyor. Söz konusu destekten yararlanan Polyplex firması bir süredir planladığı pet şişe hammadde üretim tesisi yatırımını Çorlu ASB içerisine yapmaya karar vermiş bulunuyor. 2004 yılından bu yana Çorlu’daki tesisinde polyester film üretiminde bulunan firma, kurmayı planladığı yeni tesis ile ilgili olarak 29 Mayıs Salı günü İstanbul’da Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ve Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı İlker Aycı’nın katılımıyla bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıda yatırımın tamamlanmasının ardından yıllık satış cirosunun 1,2 milyar doları aşacağının tahmin edildiği belirtilirken bu üretimin Türkiye’nin ticaret açığını kapatmaya katkıda bulunacağı ifade edildi.

Trakya’ya yapılacak bu önemli yatırım için Tekirdağ Yatırım Destek Ofisleri aracılığıyla Polyplex firmasına teknik destek sağladıklarını açıklayan TRAKYAKA Genel Sekreteri Mehmet Gökay Üstün bu büyük yatırıma dair süreçleri yakından takip ederek yatırımın bölgelerinde hayata geçmesine katkıda bulunduklarını söyledi. Genel Sekreter Üstün, 300’ün üzerinde vatandaşa doğrudan veya dolaylı olarak istihdam imkanı sağlayacak olan yatırımın önemine değinirken bu yatırımın yerel tedarikçilerin gelişimine de katkı sağlayacağının altını çizdi. Üstün konuyla ilgili açıklamalarını şu ifadelerle sürdürdü: ‘‘Bölgede yeni iş imkanlarının doğmasına vesile olacak bu yatırımın bölgemizde gerçekleşmesine katkıda bulunduğumuz için büyük mutluluk duyuyoruz. Doğal kaynaklara saygılı biçimde üretim yapacak olan diğer tüm sanayiciler için bölgemizin ve Ajansımızın kapıları sonuna dek açık olacaktır. Yeni yatırımın bölgemiz ve ülkemiz için hayırlı olmasını diliyorum.’’

DİĞER HABERLER

Genel Sekreter Şahin: “Mimar Sinan’ın İzinde Trakya’yı Keşfetmenin Tam Zamanı”10 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı “Mimar Sinan’ın İzinde: Trakya” rotası çalışmaları kapsamında Uzakdoğu pazarına yönelik olarak 2016 yılında başladığı, bölgede alternatif turizm destinasyonu oluşturma çalışmalarına devam ediyor. Tekirdağ Ekonomisi Yuvarlak Masa Toplantısında Ele Alındı10 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı, Tekirdağ TSO ve Dünya Gazetesi tarafından düzenlenen ve Tekirdağ ekonomisi ve sorunlarının ele alındığı yuvarlak masa toplantısında tarım ve tarıma dayalı sanayi ön plana çıktı. TrakyaKariyer Projesi Kamuoyu Bilgilendirme Toplantısı İle Sona Erdi9 Kasım 2017Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından ortaklaşa finanse edilen ve faydalanıcısının Trakya Kalkınma Ajansı olduğu ‘TrakyaKAriyer Projesi’ Kamuoyu Bilgilendirme ToplantısıTrakya Üniversitesi’nde gerçekleşti. Trakya Devlet Destekleri Zirvesi Kırklareli’nde Yapıldı9 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı tarafından organize edilen Ekonomi Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın katılımcı olarak yer aldığı Trakya Devlet Destekleri Zirvesi Kırklareli İl Özel İdaresi Cazibe Merkezi’nde gerçekleştirildi. Tekirdağ’ın İlk Güneş Enerji Santrali TRAKYAKA Desteğiyle Kuruldu9 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında destek alan Tekirdağ Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü’nün hazırladığı ‘’TESKİ ve Güneş El Ele Enerjide Verimliliğe’’ projesi kapsamında Muratlı ilçesi Aşağısevindik mahallesine kurulan güneş enerjisi santralinin açılışı törenle yapıldı.
  Yükleniyor...