Istranca/Yıldız Dağları İşbirliği Toplantısı Yapıldı

Istranca/Yıldız Dağları İşbirliği Toplantısı Yapıldı
Eklenme Tarihi: 31 Mayıs 2012 | Toplam Okunma:
Türk ve Bulgar Tarafları Kırsal Turizmi Masaya Yatırdı

Trakya Kalkınma Ajansı Kırklareli Yatırım Destek Ofisi Koordinasyonu’nda düzenlenen Istranca Dağları İşbirliği Toplantısı, 25-26 Mayıs tarihlerinde Türk ve Bulgar taraflarının gerçekleştirdiği karşılıklı ziyaretlerin akabinde 26 Mayıs Cumartesi günü Demirköy’de gerçekleşti. Istrancalarda kırsal yerleşimlerin turizme açılması ve bu yerleşimlerde temel köy turizmi faaliyetlerinin geliştirilmesine yönelik tecrübe paylaşımı amacıyla yapılan toplantıda Kırklareli İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Fikret Macit, Kırklareli Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç Dr. Kaplan Uğurlu, Trakya Kalkınma Ajansı Kırklareli Yatırım Destek Ofisi personeli, yöredeki köylerin muhtarları, turizm tesisi işletmecileri, sivil toplum örgütü temsilcileri ve tur operatörleri hazır bulundu. Bulgaristan tarafının katılımcıları ise Burgas Üniversitesi Turizm Koleji, Burgas Turizm Lisesi, Burgas Ekolojik ve Köy Turizmi Birliği (BAEST) üyeleri ve tur operatörlerinden oluştu.

Istrancaların Türkiye ve Bulgaristan tarafındaki köylerde eko turizmin yöre halkının kalkınmasını sağlayacak seviyede uygulanması amacıyla iki ülke taraflarını bir araya getiren Istranca Dağları İşbirliği Toplantısı’nın ilk ayağı 25 Mayıs Cuma günü Bulgaristan’a düzenlenen ziyaretle başladı. Türk heyeti program kapsamında ilk olarak Malko Tırnova’nın Stoilovo Köyü’nde gerçekleşen Zelenika Festivali’ne katıldı. Burada Istranca yeşillikleriyle yapılmış yemeklerin tadına bakan, yerel ürünler pazarında çömlekçi ve sepetçilerin el emeklerini inceleyen ve orman ballarının tadına bakan heyet daha sonra Brışlıyan (Sarmaşık) Köyü’ne geçti.

Köy Turizminde Brışlıyan (Sarmaşık) Örneği

İyi bir eko turizm örneği olan Sarmaşık Köyü’nde incelemelerde bulunan Türk ekibine Brışlıyan Köy Turizm Birliği tarafından köyün turizme kazandırılmasına ilişkin bilgiler verildi. 1995 yılında başlanan çalışmaların bir yıl sonra Brışlıyan Köy Turizm Birliği’nin kurulmasıyla hız kazandığı aktarılırken birlik tarafından öncelikli olarak eski köy okulunun düzenlendiği ve akabinde BAEST’in küçük öğrenci gruplarını burayı ziyarete yönlendirdiği belirtildi. Köylülerin bu ziyaretler sayesinde turizme olan inançlarının artması üzerine harekete geçerek kendi evlerini turistleri ağırlayacak biçimde düzenleme kararı aldıkları anlatıldı. Belediyenin de sürece dahil olarak köyün katı atıklarını toplamaya başlaması ve kanalizasyon altyapısını oluşturmasının ardından tur operatörlerinin Karadeniz kıyısına gelen turist gruplarını köye yönlendirerek köye önemli bir gelir kaynağı sağladığı ifade edildi. Istranca Doğa Parkı yönetiminin sürecin başlangıcından itibaren özellikle tanıtım konusunda önemli destek sağladığı vurgulanan köyün düzenlenen 15 köy evi, 40 kişi kapasiteli tesisi ve özel villalar ile 250 kişi ağırlama kapasitesine sahip olduğu belirtildi.

Istranca Dağları İşbirliği Toplantısı’nın ikinci ayağına ise Türkiye ev sahipliği yaptı. 26 Mayıs Pazar günü Dupnisa Mağarası’nda buluşan Türk ve Bulgar tarafları mağarayı gezdikten sonra kırsal turizm potansiyeli yüksek olan Sarpdere, Gökyaka, Boztaş köyleri üzerinden Yeşilce ve Hamdibey köylerine ulaşarak buralarda çeşitli incelemelerde bulundu. Daha sonra Demirköy’e hareket eden grup burada yenen öğle yemeğinin ardından toplantıya geçti. TRAKYAKA Kırklareli Yatırım Destek Ofisi’nin açılış konuşmasıyla başlayan toplantıda Kırklareli İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Fikret Macit, Yıldız Dağları Turizm Bölgesi Planı çalışmaları hakkında bir sunum gerçekleştirdi. Kırklareli Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç Dr. Kaplan Uğurlu’nun ‘Yıldız Dağlarının Sınır Ötesi Turizm Potansiyeli’ konulu konuşmasının ardından Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Kırklareli Temsilcisi Ali Korur, Istrancalardaki turizm etkinlikleri ve sınır ötesi tur fırsatları ile ilgili bir konuşma yaptı.

Burgas Ekolojik ve Köy Turizmi Birliği’nin katılımcılara sınır ötesi proje fikirlerini aktarmasının akabinde ‘Yıldız Dağlarında Turizmi Engelleyen Sorunlar’ başlıklı bir sunum gerçekleştiren Doğal Yaşamı Koruma Vakfı (DAYKO) Kırklareli temsilcisi Göksal Çidem, yöredeki taş ocaklarının doğaya verdiği zarardan bahsetti. TRAKYAKA Kırklareli YDO uzmanlarının kapanış konuşmasıyla sona eren toplantıdan sonra Balaban Köyü’ne geçen Türk ve Bulgar heyetleri, buradaki ziyaretin ardından bir sonraki sefer ortak projeler üretmek için bir araya gelmek üzere ayrılarak Kırklareli ve Bulgaristan’a hareket etti.  

FOTOĞRAFLAR

Istranca/Yıldız Dağları İşbirliği Toplantısı YapıldıIstranca/Yıldız Dağları İşbirliği Toplantısı YapıldıIstranca/Yıldız Dağları İşbirliği Toplantısı YapıldıIstranca/Yıldız Dağları İşbirliği Toplantısı YapıldıIstranca/Yıldız Dağları İşbirliği Toplantısı YapıldıIstranca/Yıldız Dağları İşbirliği Toplantısı YapıldıIstranca/Yıldız Dağları İşbirliği Toplantısı Yapıldı
  Yükleniyor...