Alpullu’nun Altyapısına TRAKYAKA’dan Tam Destek

Alpullu’nun Altyapısına TRAKYAKA’dan Tam Destek
Eklenme Tarihi: 21 Haziran 2012 | Toplam Okunma:
Kapalı Pazaryeri ve Temiz Su Projeleri Tamamlandı

Trakya Kalkınma Ajansı 2010 Yılı Mali Destek Programları kapsamında desteklenen Babaeski İlçesi, Alpullu Beldesi’ne ait Kapalı Pazaryeri ve Peyzajı projesi tamamlanarak pazaryeri alanı halkın hizmetine açıldı. Yaklaşık 300 bin TL’ye mal olan ve % 75’lik kısmı TRAKYAKA tarafından finanse edilen alan 30 Mayıs Çarşamba günü düzenlenen törenle hizmete girmiş oldu.

Alpullu Belediyesi’nce hazırlanarak Trakya Kalkınma Ajansı’na sunulan ve mali destek almaya hak kazanarak 2011 yılında uygulanmaya başlayan iki adet altyapı projesi başarılı biçimde nihayete erdi. Beldenin kapalı pazaryeri ihtiyacına yönelik olarak hazırlanan proje neticesinde inşaatına ve peyzajına başlanan alanın açılış töreni geniş bir katılımla gerçekleşti. Kırklareli Milletvekili Mehmet Siyam Kesimoğlu, Babaeski Kaymakamı Mustafa Asım Alkan, Kırklareli Belediye Başkanı Cavit Çağlayan, Lüleburgaz Belediye Başkanı Emin Halebak, Pehlivanköy Belediye Başkanı Hüseyin Açıkel, Alpullu Belediye Başkanı Ahmet Durgun ile belde belediye başkanları, muhtarlar ve çeşitli sivil toplum temsilcileri ile Alpullu sakinlerinin katıldığı açılışta bir konuşma yapan Başkan Ahmet Durgun her iki projelerini de hayata geçirmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Başkan Durgun sözlerini şu cümlelerle sürdürdü:

Kapalı Pazaryeri Çok Amaçlı Kullanılacak

‘‘Beldemizin ana su şebeke hattında bulunan asbest su borularını değiştirerek halkımıza temiz su sağlama hedefiyle yola çıktığımız ‘Temiz Su Projesi’ ve çok amaçlı kullanıma açık olmak üzere hazırladığımız ‘Kapalı Pazaryeri ve Peyzajı Projesi’ sona ermiş bulunuyor. Trakya Kalkınma Ajansı tarafından % 75 oranında destek sağlanan toplam maliyeti yaklaşık 425 bin TL tutarındaki iki proje ile beldemizin altyapısına önemli bir katkı sağlanmış durumda. Beldemizi temiz suya kavuşturduğumuz altyapı projemiz dışında şu an çatısı altında toplandığımız alanın sağlayacağı toplumsal faydaya da değinmek isterim. Pazarcı esnafımız ve belde halkımızın sağlıklı bir ortamda alışveriş yapmalarına imkan verecek olan pazaryerimiz aynı zamanda gerektiğinde düğün salonu, tiyatro, kermes ve masa tenisi alanı olarak da hizmet verebilmek üzere tasarlanmıştır.’’

Üstün: ‘‘Hizmet Belediye Bütçeleriyle Sınırlı Olmamalı’’

Alpullu projeleriyle ilgili bir açıklamada bulunan Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mehmet Gökay Üstün de belediyelerin proje üretme ve küçük ölçekli altyapı ihtiyaçlarını aldıkları mali desteklerle karşılama konusunda Alpullu Belediyesi’ni örnek alabileceklerini belirtti. Üstün, Alpullu’nun bu konuda hayli iddialı bir belediyeye sahip olduğunu ifade ederken yerel yönetimlerin hizmeti yalnızca kendi kaynaklarıyla sınırlamamaları gerektiğinin altını çizdi. Genel Sekreter Üstün, Ajans mali destekleri dışında altyapı çalışmalarına yönelik başka kaynakların da bulunduğunu hatırlatırken bölgede nüfusu 25 bin ve altındaki belediyeleri içme suyu ve kanalizasyon projeleriyle ilgili olarak SUKAP’tan yararlanmaya ve konuyla ilgili olarak kendilerinden bilgi almaya davet etti.

FOTOĞRAFLAR

Alpullu’nun Altyapısına TRAKYAKA’dan Tam DestekAlpullu’nun Altyapısına TRAKYAKA’dan Tam DestekAlpullu’nun Altyapısına TRAKYAKA’dan Tam Destek
  Yükleniyor...