9. İlçe Vizyon Geliştirme Çalıştayı Saray’da Yapıldı

9. İlçe Vizyon Geliştirme Çalıştayı Saray’da Yapıldı
Eklenme Tarihi: 21 Haziran 2012 | Toplam Okunma:
Çalıştayda İlçenin Kalkınma Fırsatları Dile Getirildi

Saray Kaymakamlığı ve Belediye Başkanlığının himayesinde düzenlenen ve TRAKYAKA uzmanları tarafından yönetilen çalıştayda, Saraylı katılımcıların sergilediği birlik ve beraberlik görüntüsü ilçenin geleceği adına umut verdi. 5 Haziran Salı günü Tekirdağ’ın Saray İlçesi’nde gerçekleştirilen çalıştaya Saray Kaymakamı Gülihsan Yiğit, Saray Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ali Özen, çok sayıda kamu görevlisi, özel sektör temsilcisi, muhtar ve sivil toplum mensubu katıldı.

Trakya Kalkınma Ajansı’nın 2012 yılı faaliyet planında yer alan ilçe vizyon geliştirme çalıştayları hızla devam ediyor. Saray’da gerçekleşen son çalıştay Trakya Kalkınma Ajansı Planlama, Programlama ve Koordinasyon Birim Başkanı Mehmet Karaman ve Kaymakam Gülihsan Yiğit’in açılış konuşmalarıyla başladı. Konuşmasında, Saray’ın Kalkınma Ajansı’ndan ve Avrupa Birliği’nden aldığı proje desteklerinden bahseden Kaymakam Gülistan Yiğit, vizyon geliştirme çalışmasının Saray’ın potansiyelini harekete geçirmek adına iyi bir fırsat olduğuna inandığını ifade etti.

Saray’ın temel sorunlarının ve fırsatlarının ele alındığı ilk bölümün ardından katılımcılar ekonomi, ekoloji, kalkınma, koruma ve kimlik gibi başlıklar altında Saray’ın vizyon planını oluşturmak için fikir alışverişinde bulundu. Sarayda öne çıkan problemler arasında köylerden ilçeye göç, yöre halkının girişimci olmaması, yetersiz çöp arıtma tesisi, tarımsal ürün çeşitliğinin kısıtlı olması ve temel bir takım altyapı eksiklikleri dikkat çekerken; fırsat alanları arasında yüksek mantar üretimi, mandacılığın yaygın olması, geniş orman yapısı, Kastro plajı ve ekolojik hayatın korunmuş olması dile getirildi.

Çalıştay’da Saray’ın, birlikte hareket etme kültürünün zayıflığına karşın proje kapasitesi yüksek bir ilçe olduğu vurgulanırken ilçede şimdiye kadar dört Avrupa Birliği, dört de Kalkınma Ajansı projesi yürütüldüğü hatırlatıldı. Suç oranının son derece düşük olduğu ilçede sakin ve huzurlu bir yaşam sürüldüğü ifade edilirken ilçe halkının karar alma mekanizmalarına etkin katılımı ve kurumların birlik-beraberliği sayesinde önemli projelere imza atılabileceğinin altı çizildi.

DİĞER HABERLER

Trakya’ya Yeni Bir Kültür Rotası: “Mimar Sinan’ın İzinde Bir Payitahttan Diğerine Yolculuk”13 Nisan 2018Trakya Kalkınma Ajansı ve TURİNG işbirliği ile hayata geçirilen ve Trakya Bölgesi’ndeki Mimar Sinan eserleri üzerinde hazırlanan turizm rotasının tanıtımı Edirne’de yapıldı. Trakya Hestourex Fuarı’nda Yerini Aldı8 Nisan 2018Trakya Kalkınma Ajansı, Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ İl Sağlık Müdürlükleri, üniversite ve özel hastaneler ile birlikte Antalya’da 5-8 Nisan 2018 tarihlerinde düzenlenen 2’nci Dünya Sağlık, Spor ve Alternatif Turizm Kongre Fuarı Hestourex’te yerini aldı. On Birinci Kalkınma Planı Marmara Bölgesi İstişare Toplantısı Gerçekleştirildi31 Mart 2018On Birinci Kalkınma Planı Kalkınma Planı hazırlık çalışmaları kapsamında yedi coğrafi bölgede düzenlenen toplantıların üçüncüsü Kalkınma Bakanlığı Müsteşarı CüneydDüzyol başkanlığında İstanbul’da gerçekleştirildi. TRAKYAKA Mart Ayı Yönetim Kurulu Toplantısı Tekirdağ’da Yapıldı29 Mart 2018Trakya Kalkınma Ajansı, Mart ayı olağan yönetim kurulu toplantısını Tekirdağ’da Ajans hizmet binasında gerçekleştirdi. 2018 Yılı Mali Destek Programları Proje Başvuruları Sona Erdi22 Mart 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından 27 Aralık 2017 tarihinde ilan edilen proje teklif çağrısı 9 Mart 2018 tarihinde KAYS (Kalkınma Ajanları Yönetim Sistemi) üzerinden sona erdi. Proje başvurularına ait evraklar 16 Mart 2018 Cuma günü saat 18:00’a dek Trakya Kalkınma Ajansı’na teslim edildi.
  Yükleniyor...