Makedonya’da Kırklareli Rüzgarı Esti

Makedonya’da Kırklareli Rüzgarı Esti
Eklenme Tarihi: 21 Haziran 2012 | Toplam Okunma:
Trakya Günleri Etkinlikleri Büyük İlgi Gördü

Kırklareli Valiliği himayesinde Trakya Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle organize edilen ‘Makedonya’da Trakya Günleri-Kırklareli’ başlıklı etkinlikler 13-15 Haziran tarihlerinde Makedonya’nın Üsküp, İştip, Kalkandelen ve Gostivar şehirlerinde gerçekleşti. Etkinliklere Kırklareli Valisi Mustafa Yaman, Edirne Valisi Gökhan Sözer, Kırklareli Milletvekili Şenol Gürşan, Kırklareli Belediye Başkanı Cavit Çağlayan, Kırklareli Üniversitesi Rektörü Prof Dr. Mustafa Aykaç, Kırklareli İl Emniyet Müdürü Mehmet Canbazoğlu, Kırklareli Vali Yardımcıları İsmail Gültekin ve Günay Öztürk ile İlçe ve Belde Belediye Başkanları, daire amirleri ve işadamlarının yanı sıra Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mehmet Gökay Üstün ve Ajans çalışanlarından oluşan bir ekip katıldı.

‘Makedonya’da Trakya Günleri-Kırklareli’ etkinlikleri 13 Haziran Çarşamba günü Türkiye’nin Üsküp Büyükelçiliği’ni ziyaretin ardından tarihi Türk çarşısından Aleksandır Meydanı’na yapılan yürüyüşle başladı. Yürüyüş sırasında Türk heyetine Makedonya Cumhuriyeti yetkilileri  ve Üsküp halkı da eşlik ederken, korteje en büyük ilgiyi yürüyüş güzergahında bulunan Türk esnaf gösterdi. Kırklareli Valisi ve Trakya Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Yaman ve beraberindeki heyet daha sonra yürüyüşün sona erdiği Aleksandır Meydanı’ndaki Kırklareli standlarını gezerek halk oyunları gösterilerini izlediler. Protokol heyeti, Üsküp’te gün boyunca aralarında Makedonya Başbakanı Nikola Gruevski’nin de bulunduğu çok sayıda yetkiliyi makamlarında ziyaret ederek çeşitli temaslarda bulundu. Standlarda ise akşam saatlerine dek büyük hareketlilik yaşandı. Üsküplüler Kırklareli’ni tanıtan fotoğraf ve resim sergileri, ebru sanatı uygulaması ve sokak müzisyenlerine yoğun ilgi gösterdiler. Kukla gösterileri ve 8 boyutlu animasyon filmleri ise çocukların en fazla rağbet ettiği etkinlikler olarak dikkat çekti.

Türkiye’de Eğitim ve Yatırım İmkanları Sempozyumlarla Tanıtıldı

Üsküp’te gerçekleşen etkinliklerin ilk günü Aleksandır Meydanı’ndaki faaliyetlerin dışında eğitim ve ekonomi alanlarında iki önemli sempozyuma da sahne oldu. Bu kapsamda ilk sempozyum Kırklareli Üniversitesi’nin Makedonyalı öğrencilere yönelik eğitim imkanlarının tanıtılması amacıyla gerçekleşti. Kırklareli Üniversitesi Pınarhisar Meslek Yüksek Okulu Müdürü Yrd. Doç Dr. Bahtiyar Dursun’un tanıtım konuşmasıyla başlayan sempozyumda Kosova Demokratik Türk Partisi Milletvekilleri Münfera Şinik ve Fikrim Damka ile Üsküp Yunus Emre Türk Kültür Merkezi Müdürü Tayfun Kalkan da hazır bulundu. Kosova ve Makedonya vatandaşı Türk öğrencilerin Türkiye’de eğitim almalarının önündeki engellerin bu konudaki fırsatlarla birlikte masaya yatırıldığı sempozyumda öğrencilerin Kırklareli Üniversitesi’nde eğitim görme imkanları üzerine de görüş alışverişinde bulunuldu. Sempozyum Pınarhisar MYO Öğretim Görevlisi Ali Çakır ve öğrencilerinin hazırladıkları Kırklareli’ne has lezzetlerden oluşan ikramlıkların sunumu ile sona erdi.

Etkinlikler kapsamındaki günün ikinci sempozyumunda ise Kırklarelili işadamları ve kamu temsilcileri Makedonyalı işadamları ve yetkililerle buluştu. Sempozyumda ilk olarak Kırklareli Valisi Mustafa Yaman ile Makedonya Cumhuriyeti Devlet Bakanları Hadi Nezir ve Bil Pavlevski, iki ülke arasındaki dostluk, dayanışma ve bölgesel yatırım imkanları hakkında birer açılış konuşması gerçekleştirdiler. Açılış konuşmalarının ardından kürsüye gelen TRAKYAKA Genel Sekreteri Mehmet Gökay Üstün ise katılımcılara Türkiye ve Trakya Bölgesi’ndeki yatırım fırsatları üzerine ayrıntılı bilgiler sundu. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Kırklareli İl Müdürü Gültekin Hadi ve Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ertuğrul Ziya Çetintaş’ın Kırklareli’deki sanayi potansiyeli ve Organize Sanayi Bölgesi hakkındaki sunumlarının ardından ise sırasıyla Makedonya-Türkiye Ticaret Odası Başkanı Tuna Eyüp Kahveci, Teknolojik Sanayi Geliştirme Bölgeleri Müdürü Edin Fakiç ve Yabancı Yatırım Ajansından Borjan Borozanov tarafından iki ülke arasındaki yatırım imkanlarına dayalı sunumlar yapıldı. Sempozyum, konuşmaların ardından verilen işadamları yemeği ile son buldu.

Türküler ve Halaylarla Makedonya’ya Damgamızı Vurduk

‘Makedonya’da Trakya Günleri-Kırklareli’ etkinliklerinin ikinci gününde İştip ve Kalkandelen şehirlerine ulaşan Kırklareli heyeti iki şehirde aynı anda gerçekleştirdikleri faaliyetlerle Makedonyalıların ilgi odağı oldu. İştip ve Kalkandelen’de Kırklareli Fotoğraf ve Sinema Sanatçıları Derneği’nin fotoğraf sergisi başta olmak üzere halk oyunları ekiplerinin gösterileri ve sokak müziği gruplarının dinletileri büyük ilgi gördü. Makedonya’da Trakya Günleri kapsamında Kırklareli’nin tanıtımındaki son durak ise Gostivar oldu. Yoğun bir Türk nüfusa sahip olan şehirde gerçekleşen tüm etkinliklere 7’den 70’e yakın alaka gösteren Gostivarlılar özellikle Kırklareli tanıtım materyallerinden edinebilmek için adeta birbirleriyle yarıştılar. Uçan Eller Kukla Evi tarafından sahnelenen kukla gösterisi ise Gostivarlı çocukların en fazla ilgi gösterdiği etkinlik oldu.

Soydaşlarını ağırlamaktan büyük memnuniyet duyduklarını belirten Gostivarlı Türklerin mutlulukları etkinliklerin son ayağı olan konserlerle birlikte zirveye çıktı. Kırklareli, Gostivar ve Makedonya’ya Süheyla Solak, Faruk Yılmaz ve Şükriye Tutkun’un verdiği müzik ziyafetiyle veda etti. Konserler sırasında Gostivarlılarla birlikte halay çeken Kırklareli heyetine Makedonya Devlet Bakanı Hadi Nezir, Çalışma ve Sosyal Politikalar Müsteşarı Muhettin Kahveci, Makedonya Ticaret Müşaviri Şenol Türkyılmaz da eşlik etti. Konserlerin sona ermesiyle Makedonya’da Trakya Günleri-Kırklareli etkinlikleri de tamamlanmış oldu.

FOTOĞRAFLAR

Makedonya’da Kırklareli Rüzgarı EstiMakedonya’da Kırklareli Rüzgarı EstiMakedonya’da Kırklareli Rüzgarı EstiMakedonya’da Kırklareli Rüzgarı EstiMakedonya’da Kırklareli Rüzgarı EstiMakedonya’da Kırklareli Rüzgarı EstiMakedonya’da Kırklareli Rüzgarı EstiMakedonya’da Kırklareli Rüzgarı EstiMakedonya’da Kırklareli Rüzgarı Esti

DİĞER HABERLER

Kal-Der ve TrakyaKa’dan Çorlu’da Ortak Etkinlik16 Mart 2018Trakya Kalkınma Ajansı ve Kal-Der işbirliğinde Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası’nda ‘’Değişime Kulak Ver’’ etkinliği gerçekleştirildi. Trakyalı Süt ve Süt Ürünleri Üreticileri Markalaşmada Kararlı!12 Mart 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından yürütülen Trakya Bölgesi süt ve süt ürünleri üreticilerinin rekabet gücünün arttırılması çalışmaları kapsamında Trakya peynirinin markalaşması ve yeni iş modeli oluşturulması üzerine Trakyalı süt ve süt ürünleri imalatçıları ile Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli illerinde toplantılar gerçekleştirildi. Trakya Tanıtım Günleri Hazırlık Toplantılarının Sonuncusu Edirne’de Yapıldı9 Mart 2018Nisan ayında Ankara’da yapılacak olan “1. Trakya Tanıtım Günleri” hazırlıkları son hızla devam ediyor. İlk hazırlık toplantısı, 2 Mart Cuma günü Kırklareli ve Tekirdağ’da, 9 Mart’ta Edirne’de yapıldı. Güneş Uzunköprü’de Enerjiye Dönüşüyor9 Mart 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen ve Uzunköprü Belediyesi tarafından gerçekleştirilen “Güneş Uzunköprü´de Enerjiye Dönüşüyor” adlı proje kapsamında yapılan güneş enerjisi santralinin açılışı yapıldı. Trakya Bölgesi, Ankara’da Tanıtım Atağına Kalkıyor 2 Mart 2018Nisan ayında Ankara’da yapılacak olan “1. Trakya Tanıtım Günleri” hazırlıkları son hızla devam ediyor. İlk hazırlık toplantısı, 2 Mart Cuma günü Kırklareli ve Tekirdağ’da yapıldı.
  Yükleniyor...