Balkan ve Karadeniz Komisyonu Genel Kurulu Yapıldı

Balkan ve Karadeniz Komisyonu Genel Kurulu Yapıldı
Eklenme Tarihi: 20 Temmuz 2012 | Toplam Okunma:
Sinop’taki Genel Kurulda TRAKYAKA da Hazır Bulundu

Avrupa Kıyı Bölgeleri Konferansı’nın (CPMR) alt komisyonu olan Balkan ve Karadeniz Komisyonu’nun Genel Kurul toplantısı 21-23 Haziran 2012 tarihlerinde Sinop’ta gerçekleştirildi. Sinop Valisi Ahmet Cengiz’in açılış konuşması ile başlayan toplantıda Sinop Belediye Başkanı Baki Ergül, Balkan ve Karadeniz İşbirliği Komisyonu (BBSRC) Başkanı Pavlos Damianidis, Kırklareli Vali Yardımcısı İsmail Gültekin, Edirne Vali Yardımcısı Ayhan Özkan, Karadeniz Havzası Sınırötesi İşbirliği Programı Ortak Yönetim Direktörü Luliu Bara, Varna Bölgesi Vali Yardımcısı Slavcho Slavov ve Trakya Kalkınma Ajansı adına Kırklareli Yatırım Destek Ofisi uzmanı Semiha Ahmet katıldı.

21-23 Haziran 2012 tarihlerinde CPMR Balkan ve Karadeniz Bölgesel Komisyonu tarafından Sinop’ta düzenlenen toplantıda Karadeniz’e kıyı ülkeler arasındaki işbirliği olanakları tartışıldı. Yapılan oturumlarda ‘Ortak Karadeniz Stratejisi’ üzerinde durulurken ‘Avrupa Komşuluk ve İşbirliği Politikaları’ çerçevesinde bölge ülkeleri tarafından işbirliği geliştirme ve ortak projeler üretme amacıyla halihazırda kullanılan ‘Karadeniz Havzası Sınırötesi İşbirliği Programı’ konusunda bilgiler verildi. Toplantıda ayrıca Karadeniz’de yolcu ve yük taşımacılığı ile ilgili perspektifler konusunda da bir sunum yapıldı. Genel kurul, bir sonraki toplantının gelecek yıl Ukrayna’nın Odessa kentinde yapılmasına karar verilmesiyle sona erdi.

CPMR Nedir?

CPMR, denizlerde sürdürülebilir kalkınma, biyo çeşitliliğin korunması, kırsal kalkınma ve deniz ulaşımı gibi konularla ilgilenen bir düşünce kuruluşudur. CPMR’nin hedefi Avrupa Birliği’nin ulaştırma, çevre, denizcilik, balıkçılık, tarım ve kırsal kalkınma politikaları gibi bölgesel bazda önemli olan konulara odaklanarak Baltık, Kuzey Denizi, Atlantik, Akdeniz ve Karadeniz gibi  kıyı  bölgelerinin AB politika yapıcıları nezdinde  söz sahibi olmalarını sağlamaktır. Kuruluş ayrıca söz konusu deniz alanları arasında işbirliğini artırmayı da hedeflemektedir.

Balkan ve Karadeniz Bölgesel Komisyonu ise Avrupa’da işbirliğini sağlamak ve tüm bölgelere eşit kalkınma fırsatları sunmak üzere kurulan Avrupa Kıyı Bölgeleri (CPMR) kapsamında kurulmuştur. Balkan ve Karadeniz Bölgesel Komisyonu’nun amacı bir düşünce kuruluşu olarak Avrupa Birliği’nin Balkanlar ve Karadeniz Bölgesi ile ilgili politikalarının şekillenmesinde bölge ülkelerinin ve insanının söz sahibi olmasını sağlamaktır.

 

  Yükleniyor...