Balkan ve Karadeniz Komisyonu Genel Kurulu Yapıldı

Balkan ve Karadeniz Komisyonu Genel Kurulu Yapıldı
Eklenme Tarihi: 20 Temmuz 2012 | Toplam Okunma:
Sinop’taki Genel Kurulda TRAKYAKA da Hazır Bulundu

Avrupa Kıyı Bölgeleri Konferansı’nın (CPMR) alt komisyonu olan Balkan ve Karadeniz Komisyonu’nun Genel Kurul toplantısı 21-23 Haziran 2012 tarihlerinde Sinop’ta gerçekleştirildi. Sinop Valisi Ahmet Cengiz’in açılış konuşması ile başlayan toplantıda Sinop Belediye Başkanı Baki Ergül, Balkan ve Karadeniz İşbirliği Komisyonu (BBSRC) Başkanı Pavlos Damianidis, Kırklareli Vali Yardımcısı İsmail Gültekin, Edirne Vali Yardımcısı Ayhan Özkan, Karadeniz Havzası Sınırötesi İşbirliği Programı Ortak Yönetim Direktörü Luliu Bara, Varna Bölgesi Vali Yardımcısı Slavcho Slavov ve Trakya Kalkınma Ajansı adına Kırklareli Yatırım Destek Ofisi uzmanı Semiha Ahmet katıldı.

21-23 Haziran 2012 tarihlerinde CPMR Balkan ve Karadeniz Bölgesel Komisyonu tarafından Sinop’ta düzenlenen toplantıda Karadeniz’e kıyı ülkeler arasındaki işbirliği olanakları tartışıldı. Yapılan oturumlarda ‘Ortak Karadeniz Stratejisi’ üzerinde durulurken ‘Avrupa Komşuluk ve İşbirliği Politikaları’ çerçevesinde bölge ülkeleri tarafından işbirliği geliştirme ve ortak projeler üretme amacıyla halihazırda kullanılan ‘Karadeniz Havzası Sınırötesi İşbirliği Programı’ konusunda bilgiler verildi. Toplantıda ayrıca Karadeniz’de yolcu ve yük taşımacılığı ile ilgili perspektifler konusunda da bir sunum yapıldı. Genel kurul, bir sonraki toplantının gelecek yıl Ukrayna’nın Odessa kentinde yapılmasına karar verilmesiyle sona erdi.

CPMR Nedir?

CPMR, denizlerde sürdürülebilir kalkınma, biyo çeşitliliğin korunması, kırsal kalkınma ve deniz ulaşımı gibi konularla ilgilenen bir düşünce kuruluşudur. CPMR’nin hedefi Avrupa Birliği’nin ulaştırma, çevre, denizcilik, balıkçılık, tarım ve kırsal kalkınma politikaları gibi bölgesel bazda önemli olan konulara odaklanarak Baltık, Kuzey Denizi, Atlantik, Akdeniz ve Karadeniz gibi  kıyı  bölgelerinin AB politika yapıcıları nezdinde  söz sahibi olmalarını sağlamaktır. Kuruluş ayrıca söz konusu deniz alanları arasında işbirliğini artırmayı da hedeflemektedir.

Balkan ve Karadeniz Bölgesel Komisyonu ise Avrupa’da işbirliğini sağlamak ve tüm bölgelere eşit kalkınma fırsatları sunmak üzere kurulan Avrupa Kıyı Bölgeleri (CPMR) kapsamında kurulmuştur. Balkan ve Karadeniz Bölgesel Komisyonu’nun amacı bir düşünce kuruluşu olarak Avrupa Birliği’nin Balkanlar ve Karadeniz Bölgesi ile ilgili politikalarının şekillenmesinde bölge ülkelerinin ve insanının söz sahibi olmasını sağlamaktır.

 

DİĞER HABERLER

Trakya’ya Yeni Bir Kültür Rotası: “Mimar Sinan’ın İzinde Bir Payitahttan Diğerine Yolculuk”13 Nisan 2018Trakya Kalkınma Ajansı ve TURİNG işbirliği ile hayata geçirilen ve Trakya Bölgesi’ndeki Mimar Sinan eserleri üzerinde hazırlanan turizm rotasının tanıtımı Edirne’de yapıldı. Trakya Hestourex Fuarı’nda Yerini Aldı8 Nisan 2018Trakya Kalkınma Ajansı, Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ İl Sağlık Müdürlükleri, üniversite ve özel hastaneler ile birlikte Antalya’da 5-8 Nisan 2018 tarihlerinde düzenlenen 2’nci Dünya Sağlık, Spor ve Alternatif Turizm Kongre Fuarı Hestourex’te yerini aldı. On Birinci Kalkınma Planı Marmara Bölgesi İstişare Toplantısı Gerçekleştirildi31 Mart 2018On Birinci Kalkınma Planı Kalkınma Planı hazırlık çalışmaları kapsamında yedi coğrafi bölgede düzenlenen toplantıların üçüncüsü Kalkınma Bakanlığı Müsteşarı CüneydDüzyol başkanlığında İstanbul’da gerçekleştirildi. TRAKYAKA Mart Ayı Yönetim Kurulu Toplantısı Tekirdağ’da Yapıldı29 Mart 2018Trakya Kalkınma Ajansı, Mart ayı olağan yönetim kurulu toplantısını Tekirdağ’da Ajans hizmet binasında gerçekleştirdi. 2018 Yılı Mali Destek Programları Proje Başvuruları Sona Erdi22 Mart 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından 27 Aralık 2017 tarihinde ilan edilen proje teklif çağrısı 9 Mart 2018 tarihinde KAYS (Kalkınma Ajanları Yönetim Sistemi) üzerinden sona erdi. Proje başvurularına ait evraklar 16 Mart 2018 Cuma günü saat 18:00’a dek Trakya Kalkınma Ajansı’na teslim edildi.
  Yükleniyor...