Mimar Sinan Eserleriyle Yaşıyor

Mimar Sinan Eserleriyle Yaşıyor
Eklenme Tarihi: 18 Eylül 2012 | Toplam Okunma:
Sokollu Mehmet Paşa Camii TRAKYAKA Desteğiyle Yenileniyor

Edirne’nin Havsa ilçesinde bulunan Sokollu Mehmet Paşa Camii ve külliyesine ait çeşmenin yenileme çalışmaları devam ediyor.

 Havsa Kaymakamlığı tarafından hazırlanan ve Trakya Kalkınma Ajansı 2011 Yılı Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında desteklenen ‘Mimar Sinan Eserleriyle Yaşıyor’ adlı projenin uygulamasına devam ediliyor. Havsa Sokollu Mehmet Paşa Camii’nin son cemaat yeri ve külliyeye sonradan eklenen çeşme aslına sadık kalınarak yenileniyor. 18 ayda tamamlanması beklenen 588.460 TL bütçeli projenin 430.000 TL’lik kısmı Trakya Kalkınma Ajansı’nca karşılanıyor.

Projenin başvuru sahibi olan Havsa Kaymakamı Barış DEMİRTAŞ ‘Mimar Sinan Eserleriyle Yaşıyor’ projesi dahilinde Sokollu Mehmet Paşa Camii’nin son cemaat yerinin aslına uygun olarak yeniden hazırlandığını belirtirken külliyeye ait tarihi çeşmenin restore edilmesi ve bu alanın çevre düzenlemesinin yapılmasının da projenin içeriğinde yer aldığını ifade etti. Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mehmet Gökay Üstün ise projeye verdikleri destekle bölgenin turizm altyapısının geliştirilmesine önemli bir katkı sağlamaktan duydukları memnuniyetin altını çizdi. Üstün, açıklamasını şu sözlerle sürdürdü: ‘‘Bölge turizmine mali desteklerimizin yanı sıra yakın zamanda tamamlanacak olan TR 21 Trakya Bölgesi Turizm Master Planı ile de katma değer katmaya devam edeceğiz. Bu alandaki potansiyelimizin doğru biçimde değerlendirilmesi için Ajans olarak planlamadan tanıtıma dek her alanda çalışmayı sürdüreceğiz.’’

Sokollu Mehmet Paşa Külliyesi’nin Tarihçesi

1577’de Sokollu Mehmet Paşa tarafından oğlu Kasım Paşa adına yaptırılan 36 dönüm üzerine Camii, Dua Kubbesi, Çifte hamam, 5 bin at ve deve alan büyük han ve kervansaray ve köprüden oluşan önemli bir Mimar Sinan eseridir.

Külliye Osmanlı döneminde İstanbul’u Edirne’ye bağlayan yolun üzerindeki vezir külliyelerinden biridir.  İnşa edildiğinde cami, imaret, arasta, kervansaray ve hamamdan oluşan yapıdan bugüne cami, hamam ve arastanın merkezinde yer alan dua kubbesi gelebilmiştir. Külliyenin en anıtsal yapısı olan Sokollu Mehmet Paşa Camisi, 16. yüzyıldan bugüne birçok onarım görmüştür. Yapının özgün kalem işleri süslemeleri ve hat yazıları yok olmuştur. Minberi caminin geçirdiği onarımlar sırasında yenilenmiş, mihrap ise özgünlüğünü koruyabilmiştir. Caminin bugün yok olmuş son cemaat yeri revakının üç kubbeli olduğu, kalan sütun altlıklarından anlaşılmaktadır. Cami ibadet saatlerinde açık tutulmaktadır.

Sokollu Mehmet Paşa Külliyesi’nin köşesinde yer alan çeşme ise 1778-1779’da Sultan I. Abdülhamit tarafından yaptırılmıştır. Günümüzde bu çeşmeler ilçe merkezinin en işlek caddesi üzerinde bulunmasına rağmen etrafı bariyerlerle çevrilmiş olup kullanılamaz durumdadır.

FOTOĞRAFLAR

Mimar Sinan Eserleriyle YaşıyorMimar Sinan Eserleriyle Yaşıyor
  Yükleniyor...